Instalacja sufitu podwieszanego a belki stropowe - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Instalacja sufitu podwieszanego a belki stropowe

 

Czas czytania: ~3 min


Jak zamontować sufit podwieszany, gdy w pomieszczeniu znajdują się belki stropowe?

 

pych2Silg2WXHh3lx3XqjsLXBRTZIkrICCnfwq9rwMY56cy0I4vPmX8JnIXe_rockfon-churchill-park-school-2099-www.jpg

W budynkach historycznych, które są modernizowane często występuje konieczność zachowania elementów oryginalnej architektury. Jak połączyć potrzebę pozostawienia widocznych dźwigarów lub belek stropowych z koniecznością instalacji sufitu podwieszanego? Eksperci podpowiadają, jakich rozwiązań użyć, by zamocowanie sufitu akustycznego było możliwe.

S25LKwwYpoaFcUkwfARmTxMRfgvR6o6XnMeLEn9OldGMq2BXII8jLl4tNEBY_rockfon-muzeum-sztuki-nowoczesnej.jpg

W większości starszych lub zabytkowych budynków na sufitach występują belki konstrukcji nośnej. Zachowanie tych oryginalnych elementów bywa koniecznością wynikającą z zaleceń konserwatora zabytków, ale też często świadomym wyborem inwestorów. Jak połączyć chęć pozostawienia widocznych dźwigarów i belek z planami instalacji sufitu akustycznego? Jest na to kilka sposobów. Najprostszy i najszybszy w instalacji jest montaż wyspy sufitowej pomiędzy belkami. Elementy akustyczne nie zasłaniają wówczas oryginalnego wystroju pomieszczenia, dają wrażenie elegancji i pozwalają zauważyć głębię formy architektonicznej.

HlNSyUKvpDASV5cHf2o1viKisuVkkUot2FHhPjdhoDaRrx3tCobH6uLDN01r_rockfon-october-gallery-44-www.jpg

Podwieszona wyspa akustyczna jest lekko odsunięta od belek (rys. 1). Ale jeśli inwestorowi zależy na tym, by przestrzeń pomiędzy nimi szczelnie wypełnić płytami akustycznymi można zastosować sufit monolityczny. Mocowany jest on na konstrukcji rozpiętej pomiędzy belkami (rys.2). Sufity z linii Rockfon Mono zapewniają gładką powierzchnię, a jednocześnie zachowują wszelkie parametry pochłaniania i izolacyjności dźwięków. Wyglądają, więc jak popularne płyty kartonowo-gipsowe, ale w odróżnieniu od nich nie odbijają dźwięków. Pozwalają uzyskać właściwości akustyczne typowe dla nowoczesnego systemu sufitowego przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnego wyglądu wnętrza.

Montaż sufitów monolitycznych pozwala uzyskać wrażenie pokrytego tynkiem sufitu, a jednocześnie pozwala bardzo wyraźnie podkreślić elementy konstrukcyjne, nadając wnętrzu zabytkowy charakter.

Sufit zamontowany do dźwigarów
Jeszcze inne sposoby montażu zastosować można, gdy sufit ma zostać zamontowany do stropu wykonanego z prefabrykowanych płyt „TT”. Wówczas płyty akustyczne zamocować można nie na konstrukcji, ale bezpośrednio do istniejących dźwigarów. Miejsce montażu może być ustalone indywidualnie w zależności od tego, jaka część dźwigara ma pozostać widoczna.

W niektórych starszych budynkach strop zawiera wystające stalowe dźwigary w kształcie litery „I”. Występują one głównie w halach poprodukcyjnych, magazynach lub innych budynkach postindustrialnych tak chętnie przerabianych dziś na biura, sklepy czy centra kultury. W takim przypadku w czasie remontu pomieszczeń do poprawy warunków akustycznych zastosować można wyspy sufitowe. Mocuje się je w wolnej przestrzeni pomiędzy kolejnymi belkami

SPOSOBY MONTAŻU SUFITÓW PODWIESZANYCH W POMIESZCZENIACH, W KTÓRYCH STROP ZAWIERA WYSTAJĄCE BELKI LUB DŹWIGARY:

2iq8C7BYyQNicApGHmbuprLFNyYjp4O9GLT3LgItGs1HMX5yvEai3inMLdxV_rockfon-sufit-mono-renowacja-budynkow.jpg

Rys. 1 Instalacja wysp akustycznych pomiędzy belkami stropowymi. Wyspy są lekko odsunięte od płaszczyzny belki. Konstrukcja może mieć boki zamknięte (wypełnione płytą akustyczną) lub otwarte.

OPT2Vm7tzcCyWw535wABLVvPLxQVHrVSDuy4oQcs9nHkVXIqDGaCACouGSNJ_rockfon-instalacja-wyspy-renowacja-budynkow.jpg

Rys. 2 Sposób montażu akustycznych płyt Rockfon Mono pomiędzy wystającymi elementami stropowymi. Płyta szczelnie przylega do belki, tworząc gładki, elegancki sufit i podkreślając elementy zabytkowe – belki.

WvINEAgCwburjUYPHg5pn74yi1OJQVRlUHoxIvDZLV7oFyL58TEbC6MCnGnc_rockfon-sufit-plyty-tt-renowacja-budynkow.jpg

Rys. 3 Instalacja płyt akustycznych pomiędzy belkami prefabrykowanych elementów „TT”. Sufit montowany jest bezpośrednio do wystających elementów, na wysokości uzależnionej od tego jak duży fragment betonowej belki ma być widoczny z dołu.

n8CBQj5HRGAgLmHsfCOTObnuHMPLjXqk0xASMzGl3EBYXcf7isQIS0duMcAb_rockfon-sufit-dzwigary-stalow.jpg

Rys. 4 Gdy ze stropu wystają stalowe dźwigary w kształcie litery „I” najlepiej sprawdzi się instalacja wysp akustycznych. Płyty mocowane są na konstrukcji do sufitu i wypełniają przestrzeń pomiędzy dźwigarami.

Więcej na: www.rockfon.pl
Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

tagi

Innowacyjny konkurs na projekt parku w Warszawie
Innowacyjny konkurs na projekt parku w Warszawie

7 maja 2021 roku ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji parku o charakterze miejskim w d ...

Prefabrykacja w architekturze
Prefabrykacja w architekturze

Po okresie zniechęcenia do prefabrykacji spowodowanej doświadczeniami okresu PRL, w tej chwili wraca ...

Webinarium Knauf: Projekt, najważniejszy etap prac dociepleniowych od wewnątrz. Jak zrobić to dobrze?
Webinarium Knauf: Projekt, najważniejszy etap prac dociepleniowych od wewnątrz. Jak zrobić to dobrze?

Co jest ważne? Współczynnik U, komfort użytkowania czy wpływ docieplenia na trwałość przegrody? Proj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera