Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sufity podwieszane w garażu

 

Czas czytania: ~3 min


Akustyka w garażach

 

H1gKbr38EtIlvLD0QvUGaKf2OZ6CpQN2VJIMZBVU3Krb9X7WqSv5QRb0D4d5_rockfon-diemerplein.jpg

Właściwa akustyka czyli sufity podwieszane w budynkach mieszkalnych i biurowcach na to zwracamy największa uwagę przy projektowaniu. Nasza świadomość w tym temacie ciągle rośnie. Jednak deweloperzy często zapominają, iż odpowiednie wyciszenie budynku dotyczy nie tylko stref ale także części wspólnych, jak m.in. garaże. Głośne dźwięki przenikają z parkingów potrafią być wyjątkowo uciążliwe.

Parking podziemny to miejsce, do którego deweloperzy nie przywiązują zbytniej uwagi. Wnętrza nie są reprezentacyjne i nie przekładają się na wizerunek obiektu. Dlatego deweloperzy niechętnie inwestują w specjalistyczne rozwiązania, by podnieść jakość tych powierzchni. Skutkiem jest uciążliwy hałas. Dotyczy to głównie budynków, w których parking podziemny liczy kilka tysięcy mkw., i przygotowany został tak, by mogło zaparkować kilkadziesiąt aut. Ale nie tylko auta generują niechciane dźwięki. Na niższych kondygnacjach znajduje się często instalacja wentylacyjna, a nawet klimatyzacja. Urządzenia klimatyzacyjne w biurowcach montowane są zazwyczaj na dachu, ale w budynkach mieszkalnych, szczególnie wysokich, miejscem ich umieszczenia bywa garaż.

41hbZiTFeeO309dahUFtEpIqGQK8SUcWjfxr9NcYsUjyfwGZ55BIP2JhGWZN_rockfon-parkhaus.jpg

Najlepszą metodą wyciszenia garaży jest montaż rozwiązań akustycznych, jak m.in. sufity podwieszane. Producenci sufitów oferują specjalne rozwiązania dedykowane właśnie do parkingów. To płyty, które mają przede wszystkim tłumić hałas, dlatego są ekonomiczne, a nie designerskie – jak ma to miejsce w przypadku sufitów dedykowanych do powierzchni reprezentacyjnych. Rockfon posiada linię Facett, charakteryzującą się najwyższymi parametrami w zakresie pochłaniania dźwięków. Płyty te posiadają najwyższą klasę A. Są lekkie i łatwe do przycinania, więc ich montaż w funkcjonującym już budynku przebiega sprawnie, bez konieczności zamknięcia parkingu. Moduły Facett dostępne są też w dużych wymiarach 1200x600 mm co znacznie przyspiesza instalację całości sufitu. W zależności od poziomu hałasu mogą mieć różną grubość – od 40 do 100 mm – a tym samym, odpowiednio skutecznie wyłapywać niechciane odgłosy pochodzące z aut i instalacji.

IGhPqienSM3xbYlTr81ZAGV66tOy4xI55vYFp1gN8C4jjaoF9u2qTxTPDpbZ_rockfon-parkhaus1.jpg

Przykładem właściwego zastosowania sufitów podwieszanych jest inwestor centrum handlowego Diemerplein w Amsterdamie. Na całej powierzchni sufitu zamontowano tu akustyczny sufit Facett. Instalacje wykonano już na etapie oddawania centrum do użytku. Choć montaż konstrukcji sufitu podwieszanego możliwy jest także w funkcjonujących od dawna obiektach.

W takich obiektach jak galerie handlowe, biurowce, hotele, ale także budynkach mieszkalnych rozwiązania techniczne muszą zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Dotyczy to także z przyczyn oczywistych kondygnacji podziemnych, na których parkuje kilkadziesiąt aut. Sufity podwieszane powinny więc spełniać najwyższe wymagania m.in. posiadać najwyższą klasę reakcji na ogień A1.

Na co jeszcze powinni zwrócić uwagę deweloperzy, którzy myślą o wyciszeniu parkingu? Sufity z wełny mineralnej mają też pełną stabilność wymiarową i odporność nawet w bardzo dużej wilgotności powietrza. Te parametry są szczególnie pożądane właśnie w garażach, gdzie zazwyczaj panuje dużo wyższa wilgotność niż w częściach handlowych lub mieszkalnych.

Artykuł sponsorowany
Źródło: Rockfon


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

Dom na Kujawach z widokiem na jezioro
Dom na Kujawach z widokiem na jezioro

W sercu Kujawsko-Pomorskiego, nad brzegiem malowniczego jeziora, wznosi się wyjątkowy dom, który sta ...

E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.

Architektura i akustyka to dwie dziedziny nierozerwalnie ze sobą związane. Wraz z nieustannie rosnąc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera