Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak wykonać przegląd dachu po zimie?

 

Czas czytania: ~4 min


Dach po zimie. Na co zwrócic uwagę przeglądając dach.

 

qpDt7M3VF18W2gsvXSaGGLdYZWYwqUrYS63csYTzslccljDjstpi7mgsgwqM_9319035995-80fe22233d-o.jpg

Kiedy kończy się zima, każdy dom jednorodzinny powinien wykonać przegląd dachu, aby mieć pewność, czy nie czeka nas przymusowy remont. Przegląd dachu powinien być wykonywany regularnie, przynajmniej raz do roku zwłaszcza po okresie zimowym.

Jak najbardziej zalecane jest zrobienie kompleksowego przeglądu dachu już po pierwszym sezonie zimowym. Budynek pracuje, a wraz z nim dach, więc po pierwszej zimie najszybciej możemy wychwycić ewentualne problemy lub niedoróbki dekarskie i właściwie przygotować się do ich usunięcia – mówi Jacek Grabarczyk, ekspert budowlany z internetowego marketu budowlanego StukPuk.pl.

Wykonując przegląd dachu powinniśmy zwrócić uwagę na pokrycia, konstrukcję dachu, stan kalenic, naroży dachu, wystające elementy, gąsiory i wszystkie miejsca łączenia połaci dachu.

Uszkodzenia a rodzaje pokryć
Jeśli dach pokryty jest papą to należy sprawdzić czy nie pojawiły się na niej dziury, bąble lub deformacje. Gdy na dachu zainstalowaliśmy dachówki, trzeba sprawdzić, czy nie są uszkodzone od mrozu, popękane lub uszkodzone mechanicznie np. od uderzeń gałęzi. W przypadku, gdy dach pokryty jest blachodachówką należy skontrolować czy blacha nie rdzewieje, czy nie pojawiły się na niej perforacje, czy połączenia między poszczególnymi arkuszami są szczelne, czy nie pojawiły się wygięcia lub odkształcenia. Newralgicznymi punktami są również miejsca w których blacha została przykręcona do konstrukcji dachu. Prawidłowo wkręcony wkręt dekarski z podkładką (tzw. Farmer) powinien przylegać do blachy całą swoją powierzchnia – jeśli tak nie jest należy „poluzować” wkręt, bądź w przypadku gdy podkładka trwale się odkształciła, wymienić ją. – Należy starać się eliminować wszystkie drobne nieprawidłowości jak najszybciej, by nie dopuścić do ich powiększania i pogłębiania.

Okna, rynny i kominy
Okna dachowe i lukarny to bardzo popularny i efektowny element domu, ale może być też przyczyną problemów z dachem. Dlatego po zimie należy sprawdzić szczelność przy połączeniach okien dachowych z połacią dachu, sprawdzić szczelność lukarn, stan uszczelek oraz płynność działania mechanizmu okuć. Zsuwający się śnieg oraz wiatr mogą powodować także uszkodzenia rynien, ich odkształcenie lub złamanie. Warto więc sprawdzić szczelność połączenia, spasowanie, stan wieszaków itd. Częstym problemem są też zalegające w rynnach liście, gniazda ptaków, czy owadów. Oprócz rynien zewnętrznych należy także skontrolować rynny koszowe (wklęsłe elementy na przecięciu dwóch połaci dachowych) oraz odpływów przy oknach połaciowych. Liście i zabrudzenia z rynny oraz kosztów spustowych przy powierzchni gruntu najlepiej usunąć odkurzaczem na mokro. Dodatkowo można równie zastosować myjki ciśnieniowej do oczyszczenia rynien.

Komin to kolejny element na który trzeba zwrócić uwagę. Na połączeniach pokrycia przy kominie uszczelnienia dekarskie z czasem mogą wykruszać się. Wtedy trzeba je uzupełnić. Zaleca się sprawdzić czy taśmy użyte do obróbki komina są dobrze przyklejone, a przy okazji kontroli połączeń, warto także sprawdzić sam komin, czy po zimie nie powstały żadne pęknięcia i uszkodzenia. Oczywiście warto także skontrolować stan kominów wentylacyjnych. Jeżeli dach wyposażony jest w osłony przeciwśniegowe, nie zaszkodzi sprawdzić, czy długo zalegający śnieg ich nie uszkodził.

Poddasze
Sprawdzanie dachu po zimie obejmuje także kontrolę jego stanu od strony poddasza. Jeżeli tylko mamy możliwość swobodnego dostępu należy sprawdzić stan więźby dachowej - czy nie atakują jej szkodniki, grzyby, czy nie zaczyna gnić od przeciekania, czy nie jest zawilgocona, uszkodzona mechanicznie, a także czy jej połącznia nie są poluzowane. Kiedy nasz dach nie ma jeszcze docieplenia lub podbitki od zewnątrz, warto przeglądać go od środka w słoneczne dni. Wtedy najłatwiej zauważyć szpary, czy prześwity, a w czasie deszczu ewentualne zawilgocenia. Jeżeli postanowiliśmy zaadoptować lub po prostu ocielić poddasze, wszelkie przecieki i zawilgocenia od strony poddasza to oznaka nieszczelności dachu. Taka sytuacja to prosta droga do pojawienia się grzyba, czy pleśni.

Na koniec szorowanie
Ostatnia z czynności którą warto wykonać, to umycie dachu. Pozwoli to odświeżyć go z mchów, porostów i zbrudzeń. Można do tego wykorzystać np. myjkę ciśnieniową wyposażoną w akcesoria do mycia dachów i preparat do usuwania mchów i porostów. Długotrwałe zaleganie brudu lub wilgoci najzwyczajniej w świecie niszczy dach i naraża nas na dodatkowe koszty.

Źródło: StukPuk.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt dla nauki o drewnie
Projekt dla nauki o drewnie

Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis – to jedna z nowych inwestycji planowanych przez władze W ...

Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami
Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami

Dużym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza edycja konferencji na temat Evidence Based Design i wyk ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera