Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Gabiony na elewacjach budynków - nowe zastosowanie konstrukcji gabionowych

 

Czas czytania: ~3 min


Jeszcze stosunkowo niedawno konstrukcje gabionowe znane były przede wszystkim w architekturze hydrotechnicznej jako umocnienia koryt rzecznych, w budownictwie kolejowym , gdzie służą jako wzmocnienie skarp i nasuwów. Jednak od jakiegoś czasu obserwujemy nowy trend w architekturze - gabiony coraz częściej pełnią funkcję okładzin elewacyjnych. Konstrukcje gabionowe nie tylko efektownie się prezentują, ale także skutecznie izolują.

 

Qo1EM7SebzoqLfMaHzGRaSdxvHwfNh56ApyUM6bR4Ypu00JSRez98FLbXgXD_betafence-urzad-pracy-czechy.jpg

Modne konstrukcje gabionowe w Polsce i nie tylko

Gabiony jako okładziny elewacji najczęściej wykorzystywane są w budynkach użytku publicznego. W Polsce konstrukcje gabionowe na elewacjach zobaczymy między innymi na siedzibie firmy Gillette w Łodzi, ale to jedno z coraz liczniejszych miejsc, gdzie postawiono właśnie na to rozwiązanie. U naszych południowych sąsiadów gabionowe elewacje znajdują się np. na jednym z Urzędów Pracy.


Gabiony a izolacja termiczna

Konstrukcje gabionowe stosuje się niekiedy jako tzw. okładzinę elewacyjną, zwaną z angielska claddingiem. Kosze wypełnione kamieniami lub cegłą sprawiają, że latem otoczony przez nie budynek wolniej i słabiej się nagrzewa.


Z kolei zimą gabionowa ściana pomaga ograniczyć utratę ciepła z wnętrza chronionego budynku jako dodatkowa ochrona izolacyjna. Dzięki temu jego mieszkańcom jest cieplej, a rachunki za ogrzewanie są niższe, ponieważ wytworzona energia pozostaje w większej ilości w murach domu.


Nie bez znaczenia jest także kwestia ekologii - gabionowe elewacje możemy zdecydowanie zaliczyć do ekologicznych rozwiązań, które nie tylko pozytywnie wpłyną na środowisko naturalne, ale także na zasoby naszych portfeli. Dlatego coraz więcej prywatnych inwestorów decyduje się wykonać okładziny elewacji właśnie z gabionów.


Dekoracyjne elewacje gabionowe

Gabiony stosuje się nie tylko ze względu na właściwości techniczne, ale także walory estetyczne. Ponieważ to od inwestora zależy, jakie dokładnie kamienie lub cegły będą wypełniać kosze oraz w jakim kolorze będzie siatka, a więc jaki będzie ostateczny efekt dekoracyjny.


Aby gabiony izolowały ciepło, powinny być wykonane z kamieni lub cegieł. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by w koszach umieścić szkło lub inne materiały.


Profesjonalny montaż gabionów

Aby gabiony skutecznie spełniały funkcje estetyczną oraz izolacyjną przez wiele lat, muszą zostać prawidłowo zamocowane do ściany nośnej. Minimalna grubość konstrukcji to 15 cm, co odpowiada dwóm oczkom siatki. Warto mieć ten wymiar na uwadze, projektując rozwiązanie dla konkretnego budynku. Oczywiście istnieje możliwość utworzenia grubszej ściany - najczęściej wybierane i zalecane są konstrukcje 30 cm.


Jako wypełnienie  konstrukcji gabionowych poleca się przede wszystkim kamienie łamane oraz cegłę, najlepiej o kształcie prostopadłościennym, który ułatwia dokładne wyłożenie kosza. To ważne, by wewnątrz gabionu nie było pustych przestrzeni ani dziur, dlatego odradza się używania kamieni o nieregularnych kształtach.


Konstrukcje gabionowe łączy się ze ścianą budynku za pomocą blachy stalowej oraz kotew. Należy także pamiętać o odpowiednim podparciu konstrukcji gabionowej na wysokości poprzez montaż wspornika. A także o odpowiedniej konstrukcji fundamentu - musi on utrzymać całą konstrukcję. Z założenia masa 1 m3 gabionu (kosz + wypełnienie) to 1600 kg. Inwestorzy, podejmując decyzję o grubości gabionów, biorą pod uwagę koszt takiego przedsięwzięcia. W zależności od grubości, a także materiałów zastosowanych w gabionach, cena może ich znacząco się wahać.


Profesjonalny montaż gabionów z wykorzystaniem siatki specjalnie do tego przeznaczonej zapewni także ochronę przed korozją. Odpowiednio ocynkowana siatka w konstrukcjach gabionowych wytrzyma nawet 120 lat.Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.
E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera