Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Znamy laureatów Dorocznej Nagrody SARP - Dyplom roku 2014

 

Czas czytania: ~7 min


Na początku kwietnia 2014 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich przy ul. Foksal 2 w Warszawie, odbyła się jubileuszowa uroczystość wręczenia Dorocznej Nagrody SARP na najlepszy dyplom, który uzyskał w danym roku tytuł magistra inżyniera architekta na polskich uczelniach architektonicznych – DYPLOM ROKU 2014.Była to 50. edycja tego konkursu.

Nagroda ta jest przyznawana od 1964 roku, w jej początkowym brzmieniu nazywana Nagrodą SARP im. Architektów Stanisława Nowickiego i Stanisława Skrypija, później Doroczną Nagrodą SARP za najlepszą pracę dyplomową wykonaną na Wydziałach Architektury polskich uczelni - o nazwie Dyplom Roku.

W 2000 roku Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich wybierając Zbyszka Zawistowskiego patronem Nagrody na Najlepszy Dyplom wykonany na polskich uczelniach architektonicznych – postanowił uhonorować tego wybitnego architekta, byłego Prezesa Zarządu Głównego SARP, przedwcześnie zmarłego w 1998 roku.

Do Nagrody na najlepszy Dyplom zgłaszane są projekty zakwalifikowane przez Komisję powołaną przez właściwy Zarząd Oddziału SARP w porozumieniu z Wydziałem Architektury. W bieżącym roku do Nagrody zgłoszone zostały projekty dyplomowe z 12-tu uczelni architektonicznych w całym kraju. Zgłoszonych zostało 31 prac dyplomowych.

Jury obradowało w składzie:
- arch. Włodzimierz Mucha, Wiceprezes SARP – przewodniczący
- arch. Konrad Grabowiecki – sędzia referent
- arch. Mirosław Siemionow, Oddział Białystok
- arch. Jacek Krych, Oddział Katowice
- arch. Regina Kozakiewicz-Opałka, Oddział Kielce
- arch. Jacek Ewý, Oddział Kraków
- arch. Arkadiusz Bojczuk, Oddział Lublin
- arch. Maciej Musiał, Oddział Łódź
- arch. Katarzyna Weiss, Oddział Poznań
- arch. Florian Grzybowski, Oddział Szczecin
- arch. Maciej Kuryłowicz, Oddział Warszawa
- arch. Mariusz Cadler, Oddział Wrocław
- arch. Paweł Wład. Kowalski, Oddział Wybrzeże
- arch. Leon Szapowałow, Oddział Zielona Góra

DOROCZNĄ NAGRODĘ SARP im. Zbyszka Zawistowskiego DYPLOM ROKU 2014 otrzymała:
mgr inż. arch. Zofia BEDNARCZYK
temat: Lotnisko w Bielsku - Białej
promotor: dr inż. arch. Piotr WRÓBEL
wykonana na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego
Nagrodę przyznano za:
za modelowe powiązanie projektu lotniska i przestrzeni okołolotniskowych w Bielsku Białej. Nagrodzony projekt w sposób twórczy odnosi się do kontekstu urbanistycznego i architektonicznego. Zaproponowane rozwiązania harmonijnie nawiązuje do skali miasta, wzbogacając je o przestrzenie publiczne i nowe funkcje. Wysoki poziom pracy, którą wykonano z wnikliwą analizą świadczy o bardzo dobrym przygotowaniu profesjonalnym i kreatywności

Jury przyznało sześć równorzędnych WYRÓŻNIEŃ:

Wyróżnienie
autor: mgr inż. arch. Paulina LIBISZEWSKA
za pracę: „Rewitalizacja zespołu architektonicznego im. Stanisława Staszica w Dąbrowie Górniczej w kontekście potrzeb i wymagań nowoczesnego miasta”

wykonaną na Wydziale Architektury Politechniki Świętokrzyskiej, pod kierunkiem promotora
prof. dr hab. inż. arch. Wacława SERUGI

wyróżnienie przyznano za:
podjęcie trudnego tematu rewitalizacji kwartału zabudowy śródmiejskiej. Autorka projektu
z wyczuciem i szacunkiem dla zastanej tkanki miejskiej uzupełnia ją współczesną formą i funkcją, która odpowiada na lokalne potrzeby środowiska. Odrestaurowana, wzbogacona nową architekturą przestrzeń umożliwi reaktywowanie organizacji poza szkolnych dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli, które jak wynika z wykonanej analizy przeprowadzonej przez autorkę, w czasach świetności zespołu integrowały lokalne środowisko. Praca podana jest bardzo czytelnie i w spójny graficznie sposób.

Wyróżnienie:
autor: mgr inż. arch. Dagmara SIETKO-SIERKIEWICZ
mgr inż. arch. DAVID WECLAWOWICZ
za pracę: „Rewitalizacja obszaru lotniska Tegel w Berlinie”
wykonaną na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, pod kierunkiem promotora: dr inż. arch. Paweł KIRSCHKE.

Wyróżnienie przyznano za:
modelowe rozwiązanie rewitalizacji przestrzeni wokół lotniska w Tegel w Berlinie. Autorzy
z wnikliwością zrealizowali model wspólnego miejsca pracy, mieszkania i wypoczynku, zmierzając do zniwelowania typowych uciążliwości miasta takich jak długotrwałe dojazdy, zanieczyszczenie środowiska czy odległość usług podstawowych.

Wyróżnienie:
autor: mgr inż. arch. Michał ORŁOWSKI
za pracę: Centrum Mistyki Chrześcijańskiej w Sokółce
wykonaną na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem promotora: prof. zw. dr hab. inż. arch. Konrada KUCZA-KUCZYŃSKIEGO

Wyróżnienie przyznano za:
zaangażowanie, wrażliwość i autentyzm w próbie ujęcia nieuchwytnego. Za przekazanie w rzeźbiarskiej formie i trafnej symbolice przesłania wiary. Za poszanowanie zastanego skończonego założenia sakralnego. Za zbudowanie miejsca służącego indywidualnemu przeżywaniu przy użyciu skromnych środków wyrazu.
Wyróżnienie:
autor: mgr inż. arch. Mariusz STACHYRA
za pracę: „Muzeum Historii Motoryzacji Polskiej na byłym torze testowym FSO w Warszawie”

wykonaną na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej pod kierunkiem promotora: dr inż. arch. Natalii PRZESMYCKIEJ

Wyróżnienie przyznano za:
wyjątkowo trafną ideę lokalizacji oraz organizacji budynku muzeum motoryzacji polskiej w oparciu o reaktywację dawnego toru testowego FSO.

Wyróżnienie:
autor: mgr inż. arch. Wojciech DULIŃSKI
za pracę: „Międzynarodowy Port Lotniczy Tianjin, Chiny”

wykonaną na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej pod kierunkiem promotora prof. dr hab. inż. arch. Wacława CELADYNA

Wyróżnienie przyznano za:
dogłębną analizę układu funkcjonalnego lotniska i konsekwentne zastosowanie jej w projekcie. Autor pracy stworzył modelowe, eleganckie i gotowe do zastosowania rozwiązanie odznaczające się duża innowacyjnością. Jury doceniło odkrywczość inspirowaną ekonomią funkcjonowania oraz dążenie do uproszczenia skomplikowanego technicznie modelu współczesnego lotniska pasażerskiego.

Wyróżnienie:
autor: mgr inż. arch. Kamil Zdzisław BZURA
temat: „Teatr na rzece Supraśl”

wykonaną na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej pod kierunkiem promotora dr hab. inż. arch. Jerzego UŚCINOWICZA

Wyróżnienie przyznano za:
zaprojektowanie teatru innego, niż te funkcjonujące w naszej zbiorowej wyobraźni. Wprowadzenie do teatru rzeki Supraśl i otwarcie się na przyrodę daje ogromne możliwości realizacji niekonwencjonalnych przedstawień i zdarzeń kulturalnych. Zaprojektowana ruchoma, pływająca scena pozwala na wędrówkę teatru po bogatych pod względem kulturowym i przyrodniczym okolicach. Sugestywna wizja nowego teatru przepełniona jest tajemniczością i romantyzmem.

Jury Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego przyznało WYRÓŻNIENIE HONOROWE:

autor: mgr inż. arch. Monika KNUT
za pracę: „Adaptacja i zagospodarowanie otoczenia ruin gotyckiego kościoła w Zajączkowie k/Torunia na Historyczne Centrum Konferencyjno-Dydaktyczne Instytutu Archeologii UMK”

wykonaną na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiejpod kierunkiem promotora dr inż.
arch. BAZYLEGO DOMSTY

Wyróżnienie honorowe przyznano za:
realizację idei przestrzennego powiązania ekspozycji, rewitalizacji i udostępnienia odkrytych ruin gotyckiego kościoła w postaci przeszklonego pawilonu w kontraście do ukrytego pod ziemią instytutu archeologii. Stworzenie z dziedzictwa kulturalnego atrakcyjnego miejsca, które wykorzystuje zasoby kulturowych oraz krajobrazowych przestrzeni wiejskich na cele turystyczne, edukacyjne oraz rekreacyjne jest istotnym atutem wykonanej pracy. Pracę cechuje dobra prezentacja, klarowne przesłanie oraz rozwiązania architektoniczne adekwatne do prezentowanej idei.
Praca ta uzyskała również nagrodę specjalną ufundowaną przez f-mę ROCA w postaci 4 tygodniowego stażu o wartości 3000zł w fabryce w Gryficach.

Dodatkowo, redakcja magazynu architektonicznego wydawanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich „ARCH” przyznała też swoją nagrodę, w postaci rocznej prenumeraty czasopisma. Nagrodę redakcji ARCH otrzymała pani Paulina LIBISZEWSKA za pracę „Rewitalizacja Zespołu Architektonicznego im. Stanisława Staszica w Dąbrowie Górniczej w kontekście potrzeb i wymagań nowoczesnego miasta”, wykonaną pod kierunkiem prof. dr hab. Wacława SERUGI na Wydziale Architektury Politechniki Świętokrzyskiej.

Praca otrzymuje nagrodę za uszanowanie kontekstu i specyfiki miejsca oraz koncepcję projektu, harmonijnie do nich ustosunkowaną. Na podkreślenie zasługuje czysta, estetyczna graficznie, pięknie przedstawiona praca, wzbogacona odręcznymi, znakomitymi rysunkami autorki.

Wręczeniu nagród towarzyszyła wystawa wszystkich nominowanych prac. Wystawa dostępna jest dla zwiedzających w pawilonie wystawienniczym SARP, przy ul. Foksal 2, w Warszawie.

Źródło: sarp.org.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom o geometrycznej bryle
Dom o geometrycznej bryle

Dwukondygnacyjny dom w czeskim Náchodzie autorstwa pracowni Struktura Łukasza Lewandowskiego jest pr ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.

Architektura i akustyka to dwie dziedziny nierozerwalnie ze sobą związane. Wraz z nieustannie rosnąc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera