Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Spotkanie inauguracyjne projektu „Przygarnij przestrzeń”

 

Czas czytania: ~2 min


21 grudnia br. odbyło się spotkanie inauguracyjne projektu „Przygarnij przestrzeń”. 11 młodych architektów i projektantów zakwalifikowanych do projektu spotkało się w Warszawie.

 

4gA2Ig818mDytAhMxYv3vIRhyxu1tGIsOEzYWzRTtiknSGF8tWncivt8V6Y4_logo-2jpg.jpg

21 grudnia br. odbyło się spotkanie inauguracyjne projektu „Przygarnij przestrzeń”. 11 młodych architektów i projektantów zakwalifikowanych do projektu spotkało się w Warszawie na warsztatach przygotowujących do wyjazdu na rezydencje projektowe w 5 miejscowościach w różnych regionach Polski: Gliśnie, Łabiszynie, Małogoszczu, Siedlcu i Sulikowie.

„Przygarnij przestrzeń” to pilotażowy program prowadzony przez Wspólnie – Fundację LafargeHolcim. Jego ideą jest połączenie dwóch środowisk – młodych architektów i projektantów oraz społeczności lokalnych – w celu ulepszania lub tworzenia od podstaw atrakcyjnych, funkcjonalnych przestrzeni publicznych. Projekty przygotowane w wyniku konsultacji społecznych podczas rezydencji projektowych zostaną zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu ze środków Fundacji Wspólnie w wysokości 20 tys. złotych.

Projekt przechodzi obecnie w kluczową fazę. Wyselekcjonowani spośród 62 kandydatur młodzi ludzie poznali podczas spotkania osoby, z którymi stworzą duety i tria projektowe, w których będą współpracować z mieszkańcami. Niełatwego zadania wyboru najlepszych z najlepszych podjęła się Rada Ekspertów pod przewodnictwem Ewy P. Porębskiej, członkini jury European Prize for Urban Public Space, przy udziale architekta Macieja Siudy, Michała Majewskieego i Magdy Szwajcowskiej z No studio, Grzegorza A. Buczka z Rady Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Zarządu Oddziału Warszawskiego SARP oraz artystki Katarzyny Krakowiak.

W 2017 roku zespoły projektowe spędzą kilka dni w wybranych miejscowościach, dokonując wraz z mieszkańcami diagnozy funkcjonowania przestrzeni wspólnych, gromadząc pomysły na ich organizację oraz testując różne rozwiązania. Ważnym elementem programu jest precyzyjne określenie potrzeb mieszkańców oraz poznanie lokalnej specyfiki – w tym historii i tradycji, by opracowane projekty mogły naprawdę stać się miejscem wartościowych interakcji społecznych.

Podczas przedświątecznych warsztatów dwoje członków Rady Ekspertów projektu doradzało uczestnikom, jak pracować nad przestrzeniami publicznymi, by stworzyć miejsca realnie poprawiające komfort życia ich mieszkańców. Grzegorz A. Buczek opowiedział o rekomendacjach zawartych w Karcie Przestrzeni Publicznej w kontekście zadań projektowych, zaś Ewa P. Porębska uwrażliwiła na słuchanie ludzi oraz opowiedziała o projektach nagradzanych w międzynarodowych konkursach na najlepsze przestrzenie publiczne.

Źródło: materiał prasowy


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Warstwowe domy z drukarki 3D?
Warstwowe domy z drukarki 3D?

Wraz z pojawieniem się druku 3D powstała nadzieja, że ta działające poprzez nakładanie materiałów, z ...

SGGW będzie większe
SGGW będzie większe

27 marca 2024 roku Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podpisał umowę z wykonawcą. Tym sam ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera