Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Romuald Loegler – laureat Honorowej Nagrody SARP 1994

 

Czas czytania: ~4 min


Romuald Loegler, laureat Honorowej Nagrody SARP z 1994 roku

 

oUFvR22wvaYvUMjWRWLtmNmYl8Q8KwpuqLGmdUybZaSlyUtDkNMqth6nobW2_romuald-loeglerfotwwwloeglercompl.jpg

Romuald Loegler urodził się w 1940 roku. 24 lata później ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, a wkrótce potem rozpoczął pracę w Biurze Projektów i Usług Technicznych w Krakowie. Kiedy tylko stało się to możliwe, a więc w połowie lat 80. założył własną pracownię Atelier Loegler. Dekadę wcześniej, razem z Jackiem Czekajem i Markiem Piotrowskim współtworzył zespół autorski. Poza pracą projektową Romuald Loegler jest też wykładowcą; w 1999 roku otrzymał tytuł doktora nauk technicznych.

ypdg37SRLKgKoSINDlmeTabHHVHT1fTWm5gFBV8bToGVOF8ERgvkIczIkFbu_centrum-diagnostyczne.jpg

Centrum Diagnostyczne Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, Kraków, fot loegler.com.pl

Romuald Loegler ma koncie realizacje z prawie każdej dziedziny architektury – od jedno- i wielorodzinnych domów, przez obiekty kultury, gmachy użyteczności publicznej, po realizacje sakralne. W ostatnich latach Atelier Loegler brało udział w wielu konkursach architektonicznych, zdobywając w nich nagrody. Np. drugą nagrodę zespół Romualda Loeglera zdobył w konkursie na gmach ambasady RP w Berlinie; pierwszą – w konkursie na siedzibę sądu rejonowego w Nysie.

zF2b5sFBoCQYuII8QOLM8RW6ooFSniuaBuv59Xghid3hvU5I44Zj1mMkFCfC_dom-pogrzebowy-brama-do-miasta.JPG

Dom pogrzebowy (Brama do Miasta Zmarłych) na Cmentarzu Batowickim w Krakowie, fot. macieias,CC BY-SA 3.0

3MO3cVr9GpShrXxUe6UH3Qn4qlu3I56EUBtYYbKF4F77jdLhMAdgvbXFkAXE_filharmonia-lodzka.jpg

Filharmonia Łódzka, fot.Guillaume Speurt,CC BY-SA 2.0

Romuald Loegler, jak sam to określa, chce tworzyć architekturę, „która nie jest kopią aktualnego stylu życia i kontekstu, jest kreacją światła, piękna, elegancji, harmonii, proporcji i skali. Jest tworzona z oddaniem prymatu racjonalności, z poszanowaniem człowieka i środowiska”. Choć działalność tego architekta przypadła zarówno na lata PRL, jak i później na okres kapitalizmu i wolnego rynku, wartości, które wyznaje projektant pozostały niezmienne. Sam Romuald Loegler mówi, że dla niego najważniejsza jest klarowność kompozycji, geometryczny ład. Nie można jednak nie dostrzec, że tak samo interesuje go zestawienie ze sobą różnych materiałów i eksponowanie ich. „W twórczości architekta dominują logiczne, geometryczne formy, często oparte na sześciennym module. Charakterystycznym zabiegiem jest zaburzanie matematycznego porządku poprzez używanie przeciwstawnych form, przerywanie i przecinanie brył, powierzchni i struktur architektonicznych. W efekcie jego projekty cechuje fragmentaryzacja kompozycji, sprawiająca wrażenie ruchu i dramatyzmu, kojarząca się z nurtem dekonstrukcji” - pisała o twórczości Loeglera na łamach portalu Culture.pl Lidia Klein.

uaFiGK1NmuJFATAB4OIvcYvY1FfoPGcgVtIjMpx27PsZSQYWJ1tk8zIDcf8i_koszil-sw-jadwiki.JPG

Kościół św. Jadwigi Królowej w Krakowie, 1978-1990 (z Jackiem Czekajem), fot.ac

jDU0eaN2IHlXP5mklnLR4DwAZuwcJWdGHbuW2rAd5U0AcU2NgGs0Yz6O69K9_opera-krakowska2008.jpg

Opera Krakowska,2008, fot.Zygmunt Put Zetpe0202,GFDL

Romuald Loegler jest autorem kilku świątyń, z których najbardziej znaną jest kościół św. Jadwigi w Krakowie (wybudowany w latach 1978 – 1990, zaprojektowany wspólnie z Jackiem Czekajem). Potężna rozczłonkowana, betonowa bryła sprawia wrażenie skomplikowanej, jednak szybko okazuje się, że została w przemyślany i uporządkowany sposób skomponowana z najprostszych brył geometrycznych. Geometria rządzi też w bryłach bloków Osiedla na Skarpie, na obrzeżach Nowej Huty, zaprojektowanego w 1985 roku. Zróżnicowane pod względem wielkości, kształtu i kolorów bloki skomponowano nie tylko z sześcianów i prostopadłościanów, ale i walców. Niektóre segmenty uniesiono na smukłych słupach, inne poprzesuwano względem siebie, jeszcze inne przebito na wylot przejściami. Geometryczny rygor kompozycji charakteryzuje też „Bramę do świata zmarłych”, czyli dom pogrzebowy na cmentarzu w Batowicach w Krakowie, powstały w latach 1993-1998. Budynek o jasnych ścianach przypomina zwężający się ku końcowi tunel, do wnętrza którego światło dostaje się poprzez przeszkloną fasadę oraz szklane szczeliny w dachu. Jak wspominał sam architekt, jego zamiarem było w tym projekcie wykreowanie uniwersalnej i ponadczasowej przestrzeni, kojarzącej się z bramą, z motywem przejścia, który jednak nie nastraja pesymistycznie, który daje nadzieję.

5tM7DeGG5GEnAJqC5lg9e1dapqV0vSMjebeZErmeNTsm30TvKhzMw9L2VYE8_opus-film-lodz.jpg

Opus Film, Łódź, fot. loegler.com.pl

Bis0yKvPSUbjp9sAa9OnpMQ07GcVyFAFD90kPVDGvDP2K0Y4l4cnnRFQokQh_osiedle-na-skarpienowa-hutafotac.jpg

Osiedle na Skarpie,Nowa Huta, fot.ac

afcvAfannKt2WHtiSGLavdqMw79IzCdYWv9fXPZudVxik4nd2RmQ1blAlIjD_pawilon-naukowo-dydf.jpg

Pawilon naukowo-dydaktyczny Wydziału Finansów Akademii Ekonomicznej, fot. loegler.com.pl

Romuald Loegler jest autorem kilku znanych obiektów kultury, a do najgłośniejszych z nich należy gmach Opery Krakowskiej (2008). W tym nie zawsze pozytywnie ocenianym gmachu obok geometrii kolejnych brył nie mniej ważną rolę pełni kolor, różny dla kolejnych części tego kompleksu brył. W przypadku rozbudowy Biblioteki Jagiellońskiej (2005) o elegancji i powściągliwości tego gmachu świadczy zestawienie przeszkleń z płaszczyznami z kamienia. W gmachu Filharmonii Łódzkiej Romuald Loegler w szklanej fasadzie nowoczesnego gmachu przywołał echo jego poprzednika, czyli XIX-wiecznego budynku. Do innych, współczesnych realizacji architekta, w 1994 roku uhonorowanego Nagrodą SARP należą jeszcze m.in. rozbudowa Akademii Ekonomicznej w Krakowie (1999-2004), Ośrodek Diagnostyki i Rehabilitacji Chorób Serca i Płuc szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie (1997-1999), siedziba „Opus Film” w Łodzi (2000-2003). Trwają prace przygotowawcze do realizacji z projektów, wybranych w konkursach. To m.in. modernizacja i rozbudowa teatru Polskiego w Szczecinie czy adaptacja dawnego budynku szkoły na potrzeby Mediateki w Tychach.

Romuald Loegler jest także współtwórcą Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie oraz wydawcą i twórcą miesięcznika „Architektura & Biznes”.

Strona internetowa pracowni: loegler.com.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowoczesne przedszkole w Mesznej
Nowoczesne przedszkole w Mesznej

Dynamiczny rozwój Gminy Meszna, napędzany wzrostem liczby mieszkańców przenoszących się z miast do m ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nagroda SARP
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera