Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wystawa Architektura VII Dnia do 31.01.16

 

Czas czytania: ~ 1 min


Architektura VII Dnia: Podsumowanie Pół Wieku Posoborowej Architektury

 

JPvzmIG5eaJEEOn8cx9WeC06NRwaEDuwr7JSN3o5V7cOsNmz9qBTqbRCfpaG_1xx-7arc.jpg

Wystawa Architektura VII Dnia: Podsumowanie Pół Wieku Posoborowej Architektury
Czas: 03.12.2015 – 31.01.2016
Wernisaż: 03.12, godz. 19
Dyskusja i przedstawienie projektu: 03.12, godz. 17
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1

Po wojnie zbudowano w Polsce ponad trzy i pół tysiąca kościołów. Większość powstała w duchu reformatorskiego Soboru Watykańskiego II. I choć budowle sakralne znacząco wpłynęły na krajobraz, pozostają na peryferiach dyskusji o współczesnej polskiej architekturze.

W czasach PRL wznoszenie kościołów było jedną z form protestu. Ilość prowadzonych budów świątyń katolickich była wprost proporcjonalna do skali protestów przeciwko władzy. Tylko w latach 80., w okresie po powstaniu „Solidarności”, zainicjowano budowę ponad tysiąca świątyń! Większość wzniesiono wyłącznie dzięki oddolnym działaniom parafian. Wspólnoty wiernych były zaangażowane w proces powstawania kościołów od samego początku – ludzie organizowali się, wyłaniali projekty, masowo uczestniczyli w budowach, finansowali je.

Zdjęcia kościołów, infografiki dotyczące ich powstawania oraz mapy będzie można oglądać na wystawie Architektura VII Dnia: podsumowanie pół wieku posoborowej architektury w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Więcej na: architektura7dnia.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Prawo
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera