Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom jednorodzinny na zgłoszenie

 

Czas czytania: ~3 min


Po naszym ostatnim artykule dotyczącym trzech nowelizacji Prawa budowlanego w I kwartale 2015 roku, pojawiły się głosy, że to przysłowiowa „kiełbasa wyborcza”. Jednak za prawdziwy przedwyborczy „wurst” może być uznana nowelizacja przepisów budowlanych, która wejdzie w życie już od lipca 2015 roku.

 

Prezydent podpisał ustawę
Po niewielkich zmianach, które dotknęły branżę budowlaną w I kwartale 2015 roku, szykuje się prawdziwa rewolucja ustawy Prawo budowlane. 16 marca 2015 r. Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, a 27 marca 2015 r. ustawa została opublikowana (Dz.U. Z 2015 poz. 443).. Najważniejszą intencją twórców tej nowelizacji jest usprawnienie procesu budowlanego poprzez zniesienie obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w stosunku do niektórych obiektów budowlanych, dla których wymóg taki przewidziany jest w dotychczasowej ustawie. W znowelizowanych przepisach znajduje się rozszerzony katalog obiektów budowlanych, których budowa wymagać będzie zgłoszenia, a nie jak dotychczas pozwolenia na budowę. Wśród tych obiektów media najczęściej wymienią przede wszystkim wolnostojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Uproszczona procedura
Zgodnie z nowymi przepisami, do zgłoszenia budowy domu jednorodzinnego trzeba będzie dołączyć dokumenty wymagane w trybie pozwolenia na budowę budynku m. in. cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a także decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Właściwy starosta będzie miał 30 dni na wydanie sprzeciwu do zgłoszenia, jeśli uzna, że w danym przypadku konieczne jest pozwolenie na budowę. Brak wyraźnego sprzeciwu ze strony organu uznawany będzie za milczącą zgodę na budowę.

Pozwolenie na budowę nie zniknie
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, starosta będzie mógł nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie wolnostojących budynków jednorodzinnych jeśli stwierdzi, że ich realizacja może naruszać ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy lub spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia, pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków, pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych, czy też wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.

Co więcej, według nowych przepisów, również sam inwestor będzie miał możliwość ubiegania się o pozwolenie na budowę, gdy uzna, że jest to dla niego rozstrzygnięcie bardziej korzystne. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w powiatach, w których na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę czeka się niecały miesiąc.

Inne zmiany
Dokonane nowelizacją zmiany nie bez powodu czasami nazywane są „małą nowelizacją" Prawa Budowlanego. W kolejnych artykułach postaramy się przedstawić zagadnienia związane ze zmianą katalogu obiektów na zgłoszenie raz zwiększeniem obowiązków projektantów w związku z projektem, o czym media zbyt głośno nie informowały, a dla branży może to mieć istotne znaczenie.

Współpraca: Kancelaria Prawna Nieruchomości & Proces Budowlany
Strona: www.dybka.com.pl
Blog: www.prawo-budowlane.edu.pl
Zobacz wizytówkę


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Prawo
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera