Tylko dla kobiet - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Tylko dla kobiet

 

Czas czytania: ~2 min


xfczkA3ehuXwyKkjD3XCNkLthRvecyvTO6vRkpJYOlMR7kfvfONVRQ7nKvXu_zaha-hadid-fotsimone-cecchetti.jpg

Choć może trudno w to uwierzyć, architektura wciąż pozostaje jednym z najbardziej zmaskulinizowanych zawodów. Mimo ogólnej dostępności studiów achitektonicznych i stale rosnącej liczby kobiet na tych kierunkach, w zawodzie pracuje ich znacznie mniej, niż mężczyzn. Stąd pojawił się pomysł na honorowanie architektek, które mają znaczący wkład w podnoszenie pozycji kobiet w świecie architektury. I nikogo chyba nie zdziwi, że pierwszą laureatką tej nagrody została Zaha Hadid.

Nagroda przyznawana jest przez organizację AJ Women in Architecture, a na jej patronkę wybrano Jane Drew – architektkę, która walczyła o podniesienie statusu i większy udział kobiet w swoim zawodzie. W latach 40. próbowała stworzyć biuro projektowe zatrudniające wyłącznie kobiety, a w latach 80. była pierwszą kobietą zatrudnioną na stanowisku profesora na Harvardzie i MIT. Jako pierwsza kobieta została także wybrana do rady RIBA i piastowała funkcję prezydenta londyńskiej Architectural Association.

Na polu pionierskich osiągnięć Zaha Hadid także ma spore sukcesy – została bowiem pierwszą kobietą-laureatką nagrody Pritzkera, a także jako – pierwszy architekt – dwa lata z rzędu zdobyła nagrodę im. Stirlinga będącą najwyższym odznaczeniem przyznawanym brytyjskim architektom – najpierw za Evelyn Grace Academy w Londynie, a rok później za MAXXI Museum w Rzymie.

3dIHmY46QygKu0hWQwvZ2aIe1SwGEc7ZGu1vOSr7VL4vuFyJZBsK9GAMizp9_woman-in-architecture-jury-panel.JPG

Zaha Hadid została wybrana laureatką pierwszej nagrody jednomyślnie. W komisji decydującej o jej przyznaniu zasiadali: Richard Rogers, Martha Thorne (komisja Pritzker Prize), Laura Lee z Maggie's Centres, Moira Gemmil (dyrektor do spraw designu w V&A), Colette O'Shea z Land Securieties, Peter Rees (urzędnik do spraw urbanistycznych w City of London), Victoria Thornton (dyrektor Open-City), Doreen Lawrence (dyrektor i założycielka Stephen Lawrence Trust) oraz przewodnicząca – Christine Murray, redaktorka Architects Journal.

Jak w uzasadnieniu swojej decyzji podkreślili jurorzy, Hadid udało się przebić 'szklany sufit' w świecie architektury bardziej niż jakakolwiek innej kobiecie, a jej osiągnięcia są wybitne w skali globalnej. Ponadto, jest ona osobą powszechnie rozpoznawaną, nie tylko wśród ludzi zajmujących się architekturą. Na potwierdzenie tej opinii, ponad 300 z 650 kobiet, które odpowiedziały na pytania zawarte w ankiecie AJ Women in Architecture, wskazało właśnie Hadid jako architektkę mającą największe zasługi dla podniesienia rangi kobiet w architekturze.

Fot. architectsjournal.co.uk


Podepnij swój artykuł

tagi

Osiedle w kolorach ziemi od Beczak&Beczak Architekci
Osiedle w kolorach ziemi od Beczak&Beczak Architekci

W bezpośredniej okolicy parku Kampinoskiego pod Warszawą powstało osiedle w kolorach ziemi, zaprojek ...

Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu
Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu

Pensjonat Abrama Gurewicza był niegdyś wyjątkowym przykładem architektury drewnianej w stylu Świderm ...

Webinarium EkoTeak: Nawierzchnie tarasów, balkonów, loggie itp. z Kompozytu Drewna EkoTeak
Webinarium EkoTeak: Nawierzchnie tarasów, balkonów, loggie itp. z Kompozytu Drewna EkoTeak

Zapraszamy na webinarium firmy EkoTeak, które poświęcone będzie nawierzchniom tarasów, balkonów, log ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera