Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Tylko dla kobiet

 

Czas czytania: ~2 min


xfczkA3ehuXwyKkjD3XCNkLthRvecyvTO6vRkpJYOlMR7kfvfONVRQ7nKvXu_zaha-hadid-fotsimone-cecchetti.jpg

Choć może trudno w to uwierzyć, architektura wciąż pozostaje jednym z najbardziej zmaskulinizowanych zawodów. Mimo ogólnej dostępności studiów achitektonicznych i stale rosnącej liczby kobiet na tych kierunkach, w zawodzie pracuje ich znacznie mniej, niż mężczyzn. Stąd pojawił się pomysł na honorowanie architektek, które mają znaczący wkład w podnoszenie pozycji kobiet w świecie architektury. I nikogo chyba nie zdziwi, że pierwszą laureatką tej nagrody została Zaha Hadid.

Nagroda przyznawana jest przez organizację AJ Women in Architecture, a na jej patronkę wybrano Jane Drew – architektkę, która walczyła o podniesienie statusu i większy udział kobiet w swoim zawodzie. W latach 40. próbowała stworzyć biuro projektowe zatrudniające wyłącznie kobiety, a w latach 80. była pierwszą kobietą zatrudnioną na stanowisku profesora na Harvardzie i MIT. Jako pierwsza kobieta została także wybrana do rady RIBA i piastowała funkcję prezydenta londyńskiej Architectural Association.

Na polu pionierskich osiągnięć Zaha Hadid także ma spore sukcesy – została bowiem pierwszą kobietą-laureatką nagrody Pritzkera, a także jako – pierwszy architekt – dwa lata z rzędu zdobyła nagrodę im. Stirlinga będącą najwyższym odznaczeniem przyznawanym brytyjskim architektom – najpierw za Evelyn Grace Academy w Londynie, a rok później za MAXXI Museum w Rzymie.

3dIHmY46QygKu0hWQwvZ2aIe1SwGEc7ZGu1vOSr7VL4vuFyJZBsK9GAMizp9_woman-in-architecture-jury-panel.JPG

Zaha Hadid została wybrana laureatką pierwszej nagrody jednomyślnie. W komisji decydującej o jej przyznaniu zasiadali: Richard Rogers, Martha Thorne (komisja Pritzker Prize), Laura Lee z Maggie's Centres, Moira Gemmil (dyrektor do spraw designu w V&A), Colette O'Shea z Land Securieties, Peter Rees (urzędnik do spraw urbanistycznych w City of London), Victoria Thornton (dyrektor Open-City), Doreen Lawrence (dyrektor i założycielka Stephen Lawrence Trust) oraz przewodnicząca – Christine Murray, redaktorka Architects Journal.

Jak w uzasadnieniu swojej decyzji podkreślili jurorzy, Hadid udało się przebić 'szklany sufit' w świecie architektury bardziej niż jakakolwiek innej kobiecie, a jej osiągnięcia są wybitne w skali globalnej. Ponadto, jest ona osobą powszechnie rozpoznawaną, nie tylko wśród ludzi zajmujących się architekturą. Na potwierdzenie tej opinii, ponad 300 z 650 kobiet, które odpowiedziały na pytania zawarte w ankiecie AJ Women in Architecture, wskazało właśnie Hadid jako architektkę mającą największe zasługi dla podniesienia rangi kobiet w architekturze.

Fot. architectsjournal.co.uk


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Miejski dom z ażurami
Miejski dom z ażurami

Zespół pracowni Kropka Studio podjął się zaprojektowania domu jednorodzinnego na obrzeżach Krakowa. ...

Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna
Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna

Zintegrowany z planem miasta Wilna i popularnym placem publicznym przylegającym do terenu, supernowo ...

Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera