Architektura zakodowana - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura zakodowana

 

Czas czytania: ~3 min


oWgR1L4ePNFThl458tb4IGT5esuSXWYEIrIxoSlGfoL60bMzGjxvS5RXkOie_speech-russian-pavilion-2012.jpg

Hasłem przewodnim tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji jest 'wspólny grunt'. Sposobów interpretacji tego tematu jest tak wiele, jak przygotowanych na tę okazję wystaw. Jednym z ciekawszych, według jurorów, jest ekspozycja w pawilonie Rosji, która – podobnie jak polska – otrzymała wyróżnienie honorowe.

0SFKOB6hTkGxoLkUEliGnhraiZ2reTWG2sf3zObBJyr2upZN0NCm7QI8ET3A_speech-russian-pavilion-2012-2.jpg
RVZTicEBldWayeVB20xPYFw06HRPtlKnOI5OVZt4H6r65CnNHDBLKmEq1NZ4_speech-russian-pavilion-2012-3.jpg

Autorami wystawy 'i-city' są architekci z biura SPEECH – Sergeij Tchoban i Sergeij Kuznetsov. Stworzona przez nich ekspozycja dzieli się na dwa poziomy, oba związane z zagadnieniem 'miasta nauki', ale funkcjonującego w zupełnie różnych warunkach politycznych. Drugą inspiracją była dla kuratorów refleksja nad przeniesieniem życia, a więc i architektury, do świata wirtualnego, który staje się najbardziej dostępnym i demokratycznym 'wspólnym gruntem'. Zaawansowana technologicznie wystawa jest więc także próbą znalezienia architektonicznej metafory dla połączenia świata realnego z wirtualnym.

zAOzq1EQ4b354J1TZk786nOYvpPjqL7r9ukJYJkyOjAOSDYpWiri2mAMb2Ba_speech-russian-pavilion-2012-4.jpg

Wyższa kondygnacja w pawilonie rosyjskim poświęcona jest przyszłości – nowemu miastu naukowemu Strolkovo Innovation Center. Ma ono powstać do 2017 roku w pobliżu Moskwy i skupiać około 500 firm z branży IT, biomedycyny, badań nuklearnych, energii i technologii kosmicznych, które obecnie rozrzucone są po różnych miejscach na świecie i współpracują głównie za pośrednictwem internetu. Oprócz laboratoriów, na terenie miasta znaleźć się ma uniwersytet i osiedle mieszkaniowe.

FwzmndjTVAAvcWLm2cXHLK1sCP9mcECtMc21oKNJGqhABK0EDBucnhFS0km4_speech-russian-pavilion-2012-5.jpg
IiNLuMY00F6eTHuUSlGf2r0AMNe9sgyqUqhLiKfC6Tjot6OP9nswng2kGfWy_speech-russian-pavilion-2012-6.jpg

W ramach Strolkova powstać mają budynki zaprojektowane przez takie architektoniczne sławy, jak Herzog & de Meuron, Rem Koolhaas, Kazuyo Sejima, Mohsen Mostafavi, Sergei Tchoban, Sergey Kuznetsov, David Chipperfield, Yury Grigoryan i Stefano Boeri. W sumie przeprowadzono już kilka konkursów na projekty kolejnych obiektów, a kilka kolejnych konkursów jest jeszcze w planach.

lxnK2LvQygfAHOqsrigouHprw2NUEIqGMrJgNnrh1ogfv2eni5tOLjlfP8jd_speech-russian-pavilion-2012-7.jpg

Zaawansowane technologicznie przedsięwzięcie zostało wewnątrz pawilonu zobrazowane za pomocą kodów QR, które pokrywają ściany i sufit budynku, tworząc na nich specyficzną, rozpikselowaną dekorację. Przy wejściu, zwiedzający zostają zaopatrzeni w tablety, za pomocą których mogą te kody zeskanować, żeby móc odczytać zaszyfrowane w nich informacje na temat Strolkova. Nowoczesna technologia została tu wykorzystana jako medium, a zarazem udało się za jej pomocą wykreować niezwykłą, tajemniczą atmosferę.

LpxU1PTrwywVHZiKaJVlomrBhFvxovl3TE9qS4l07wP3IGwKNt8VRt636MyO_speech-russian-pavilion-2012-8.jpg
92MVW4BeuLmkyTmmiQWrStk1fUJUA7KGGDfjNPAG01rxtZtPhi1nNDzdTvNu_speech-russian-pavilion-2012-9.jpg

Niższa kondygnacja pawilonu to z kolei przestrzeń poświęcona przeszłości. Ściany otaczające ciemne wnętrze przeprute zostały niewielkimi otworami, które – jak wehikuł czasu – przenoszą zwiedzających do czasów zimnej wojny i tworzonych w tamtym czasie w Związku Radzieckim tajnych miast naukowych. W latach 1945-89 w powstało w ZSRR ponad 60 ośrodków wzniesionych z myślą o prowadzeniu badań na polu nauki i technologii. Ich istnienie było utrzymywano w tajemnicy, a mieszkańcy żyli w izolacji od reszty społeczeństwa, mając fałszywą tożsamość i zmienione personalia. Nie istnieli dla świata, przez cały czas pozostając pod czujnym wzrokiem służb specjalnych.

EpuWN1cZBQu1t3IiTTlgvPWtLsOjqmbjTiqhEDk2m4vdm6n7c5MKW7PF6vO3_speech-russian-pavilion-2012-10.jpg

Na potrzeby ekspozycji, ten tajemniczy, mroczny świat nazwany 'i-land' stał się punktem odniesienia i mocnym kontrastem dla nowego miasta naukowego – 'i-city', czyli prezentowanego na wyższej kondygnacji Skolkova – ośrodka otwartego, do tworzenia którego zaproszono wybitnych współczesnych architektów i które ma szansę przyciągać i zachęcić do współpracy wybitnych naukowców z całego świata.

Fot. Patricia Parinejad


Podepnij swój artykuł

tagi

Najlepsza architektura Małopolski
Najlepsza architektura Małopolski

Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza – to konkurs architektoniczny organizow ...

Dom Zerokosztowy - prezentacja online
Dom Zerokosztowy - prezentacja online

Nowe realizacje to już stały cykl prezentacji online organizowany przez Grupę Sztuka Architektury. T ...

Webinarium Schüco: Architektura bez barier – demografia czy potrzeba?
Webinarium Schüco: Architektura bez barier – demografia czy potrzeba?

Architektura bez barier to temat kolejnego webinarium architektonicznego firmy Schüco, które odbędzi ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera