Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura zakodowana

 

Czas czytania: ~3 min


oWgR1L4ePNFThl458tb4IGT5esuSXWYEIrIxoSlGfoL60bMzGjxvS5RXkOie_speech-russian-pavilion-2012.jpg

Hasłem przewodnim tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji jest 'wspólny grunt'. Sposobów interpretacji tego tematu jest tak wiele, jak przygotowanych na tę okazję wystaw. Jednym z ciekawszych, według jurorów, jest ekspozycja w pawilonie Rosji, która – podobnie jak polska – otrzymała wyróżnienie honorowe.

0SFKOB6hTkGxoLkUEliGnhraiZ2reTWG2sf3zObBJyr2upZN0NCm7QI8ET3A_speech-russian-pavilion-2012-2.jpg
RVZTicEBldWayeVB20xPYFw06HRPtlKnOI5OVZt4H6r65CnNHDBLKmEq1NZ4_speech-russian-pavilion-2012-3.jpg

Autorami wystawy 'i-city' są architekci z biura SPEECH – Sergeij Tchoban i Sergeij Kuznetsov. Stworzona przez nich ekspozycja dzieli się na dwa poziomy, oba związane z zagadnieniem 'miasta nauki', ale funkcjonującego w zupełnie różnych warunkach politycznych. Drugą inspiracją była dla kuratorów refleksja nad przeniesieniem życia, a więc i architektury, do świata wirtualnego, który staje się najbardziej dostępnym i demokratycznym 'wspólnym gruntem'. Zaawansowana technologicznie wystawa jest więc także próbą znalezienia architektonicznej metafory dla połączenia świata realnego z wirtualnym.

zAOzq1EQ4b354J1TZk786nOYvpPjqL7r9ukJYJkyOjAOSDYpWiri2mAMb2Ba_speech-russian-pavilion-2012-4.jpg

Wyższa kondygnacja w pawilonie rosyjskim poświęcona jest przyszłości – nowemu miastu naukowemu Strolkovo Innovation Center. Ma ono powstać do 2017 roku w pobliżu Moskwy i skupiać około 500 firm z branży IT, biomedycyny, badań nuklearnych, energii i technologii kosmicznych, które obecnie rozrzucone są po różnych miejscach na świecie i współpracują głównie za pośrednictwem internetu. Oprócz laboratoriów, na terenie miasta znaleźć się ma uniwersytet i osiedle mieszkaniowe.

FwzmndjTVAAvcWLm2cXHLK1sCP9mcECtMc21oKNJGqhABK0EDBucnhFS0km4_speech-russian-pavilion-2012-5.jpg
IiNLuMY00F6eTHuUSlGf2r0AMNe9sgyqUqhLiKfC6Tjot6OP9nswng2kGfWy_speech-russian-pavilion-2012-6.jpg

W ramach Strolkova powstać mają budynki zaprojektowane przez takie architektoniczne sławy, jak Herzog & de Meuron, Rem Koolhaas, Kazuyo Sejima, Mohsen Mostafavi, Sergei Tchoban, Sergey Kuznetsov, David Chipperfield, Yury Grigoryan i Stefano Boeri. W sumie przeprowadzono już kilka konkursów na projekty kolejnych obiektów, a kilka kolejnych konkursów jest jeszcze w planach.

lxnK2LvQygfAHOqsrigouHprw2NUEIqGMrJgNnrh1ogfv2eni5tOLjlfP8jd_speech-russian-pavilion-2012-7.jpg

Zaawansowane technologicznie przedsięwzięcie zostało wewnątrz pawilonu zobrazowane za pomocą kodów QR, które pokrywają ściany i sufit budynku, tworząc na nich specyficzną, rozpikselowaną dekorację. Przy wejściu, zwiedzający zostają zaopatrzeni w tablety, za pomocą których mogą te kody zeskanować, żeby móc odczytać zaszyfrowane w nich informacje na temat Strolkova. Nowoczesna technologia została tu wykorzystana jako medium, a zarazem udało się za jej pomocą wykreować niezwykłą, tajemniczą atmosferę.

LpxU1PTrwywVHZiKaJVlomrBhFvxovl3TE9qS4l07wP3IGwKNt8VRt636MyO_speech-russian-pavilion-2012-8.jpg
92MVW4BeuLmkyTmmiQWrStk1fUJUA7KGGDfjNPAG01rxtZtPhi1nNDzdTvNu_speech-russian-pavilion-2012-9.jpg

Niższa kondygnacja pawilonu to z kolei przestrzeń poświęcona przeszłości. Ściany otaczające ciemne wnętrze przeprute zostały niewielkimi otworami, które – jak wehikuł czasu – przenoszą zwiedzających do czasów zimnej wojny i tworzonych w tamtym czasie w Związku Radzieckim tajnych miast naukowych. W latach 1945-89 w powstało w ZSRR ponad 60 ośrodków wzniesionych z myślą o prowadzeniu badań na polu nauki i technologii. Ich istnienie było utrzymywano w tajemnicy, a mieszkańcy żyli w izolacji od reszty społeczeństwa, mając fałszywą tożsamość i zmienione personalia. Nie istnieli dla świata, przez cały czas pozostając pod czujnym wzrokiem służb specjalnych.

EpuWN1cZBQu1t3IiTTlgvPWtLsOjqmbjTiqhEDk2m4vdm6n7c5MKW7PF6vO3_speech-russian-pavilion-2012-10.jpg

Na potrzeby ekspozycji, ten tajemniczy, mroczny świat nazwany 'i-land' stał się punktem odniesienia i mocnym kontrastem dla nowego miasta naukowego – 'i-city', czyli prezentowanego na wyższej kondygnacji Skolkova – ośrodka otwartego, do tworzenia którego zaproszono wybitnych współczesnych architektów i które ma szansę przyciągać i zachęcić do współpracy wybitnych naukowców z całego świata.

Fot. Patricia Parinejad


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

Przyznawana co dwa lata międzynarodowa nagroda Brick Award zainicjowana została w 2004 roku przez fi ...

Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.
Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.

Sarnie Osiedle to projekt, który został opracowany przez uznaną pracownię architektoniczną Medusa Gr ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera