Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Spotkanie z mistrzami architektury w Gliwicach!

 

Czas czytania: ~5 min


W dniach 15-25 maja na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach zostaną wystawione plansze z wyróżnionymi obiektami w Plebiscycie Polska Architektura XXL. 25 maja zapraszamy z kolei na finisaż tej wystawy podczas, którego nastąpi spotkanie z nagrodzonymi architektami. Swój udział potwierdzili: Oskar Grąbczewski z OVO Grąbczewscy Architekci, Krzysztof Zalewski z Zalewski Architecture Group oraz Adam Radzimski z biura BAAR. Dodatkowo atrakcje dla gości przygotuje firma Flasg&DQ, która opowie o projektowaniu oświetlenia.

 

Plebiscyt Polska Architektura XXL to wydarzenie podsumowujące najlepsze realizacje architektoniczne ubiegłego roku. Wystawy są zatem świetną okazją do zobaczenia najciekawszych obiektów, ale również do spotkania z architektami, którzy je zaprojektowali!

 

W dniach 15-25 maja na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach zostanie otwarta wystawa wyróżnionych obiektów w Plebiscycie Polska Architektura XXL. 25 maja zapraszamy z kolei na finisaż tej wystawy uświetniony prezentacjami obiektów nominowanych i wyróżnionych w plebiscycie. Swój udział potwierdzili: Oskar Grąbczewski z OVO Grąbczewscy Architekci, Krzysztof Zalewski z Zalewski Architecture Group, Adam Radzimski z biura BAAR oraz Przemysław Janusz z pracowni Januszówka. Dodatkowo atrakcje dla gości przygotuje firma LUG Light Factory, właściciel marki Flash&DQ, Elastolith oraz Panoramah.

kyQMW97YdAI1f0B6dTnpFORlryHbLBNEVES6AJJaK6KttHommw3FwCjUM6o9_do-internetu1905png.png

Za nami dziewiąta odsłona plebiscytu, którego ambicją jest pokazanie możliwie szerokiego spektrum dokonań polskiej architektury w 2016 roku. Nasze wydarzenie jest najbardziej obszernym i systematycznym podsumowaniem dorobku polskich architektów w różnych obszarach projektowania  - powiedział prof. Krzysztof Sołoducha, redaktor naczelny Grupy Sztuka Architektury. Teraz ruszamy w Polskę z cyklem wystaw prezentujących najciekawsze obiekty biorące udział w tegorocznym plebiscycie. Mamy nadzieję stworzyć w ten sposób tradycję prezentacji w całym kraju najwybitniejszych osiągnięć polskiej architektury.

 

Wystawa jest podsumowaniem dziewiątej już edycji plebiscytu Polska Architektura XXL. Spośród niespełna 150 propozycji głosami jury i publiczności wyłonione zostały najlepsze realizacje w 3 kategoriach - kubatura, wnętrze i krajobraz.


Wystawa będzie prezentowana w dniach 15-25 maja 2017 na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach (ul. Księdza Marcina Strzody 10). Finisaż odbędzie się 25 maja o godz. 18:00.

Wstęp wolny. Wymagana rejestracja

 

Jeśli nie widzisz formularza poniżej, kliknij w link: TUTAJ


Program:
18:00 Rozpoczęcie
18:15 Wykład Oskara Grąbczewskiego z OVO Grąbczewscy Architekci - Centrum Administracyjne Gminy Wielka Wieś oraz Centrum Zdrowia – Przyszowice
18:45 Prezentacja Ewy Kaszuby Nawrockiej - Flash&DQ by Lug Light Factory - nowy wymiar oświetlenia na podstawie wybranych aranżacji. Lug Light Form - projektowanie oświetlenia a technologia BIM
19:15 Wykład Krzysztofa Zalewskiego z Zalewski Architecture Group - Kompleks biurowy Aquarium - rewitalizacja Willi Neumanna
19:45 Prezentacja Sebastiana Janiaka - Elastolith, jako rozwiązanie wszystkich problemów projektowych związanych z elewacją ceglaną
20:15 Wykład Adama Radzimskiego z biura BAAR - Dom w zabudowie bliźniaczej / Czarno-białe
20:45 Prezentacja Pawła Witiaka z PanoramaH - AH!
21:00 Wykład Przemysława Janusza z pracowni Januszówka
Ogród z pergolą na tarasie, Ponadczasowy ogród w Bielsko-Białej, Ogród inspirowany renesansową architekturą Toskanii
21:30 Zamknięcie finisażu


Centrum Administracyjne Gminy Wielka Wieś, OVO Grąbczewscy Architekci

Centrum Administracyjnego Gminy Wielka Wieś w miejscowości Szyce to niewielki ośrodek położony w województwie małopolskim, kilkadziesiąt kilometrów na północ od Krakowa. Ideą przyświecającą projektowi Centrum Administracyjnego było stworzenie zespołu budynków będących symboliczną bramą do Wielkiej Wsi , a zarazem poprzez swój układ tworzących najważniejszą w gminie przestrzeń publiczną przeznaczoną dla mieszkańców, gości, turystów, dorosłych i dzieci.

wJ38SBPVg9Kjef3WFEUWhOjBWuEaZY23o66ZCQ7IlAFiSSixPmvdfgxs7smO_c3a73ms21cpdn1hgwnlwh39m58uamn7c5b5xluh24dhfvfjb0lcawupgbwce-centrum-administracyjne-wielka-wies02-image660x-jpg.jpg

Centrum Zdrowia - Przyszowice, OVO Grąbczewscy Architekci

Ośrodek Zdrowia w śląskich Przyszowicach powstał w sąsiedztwie zabytkowego, drewnianego spichlerza i górującego nad miejscowością kościoła utrzymanego w duchu funkcjonalizmu. Jednokondygnacyjna bryła budynku jest pochodną transformacji typowej dla polskiej wsi formy dachu dwuspadowego. Kalenica główna ukierunkowana jest po przekątnej prostokątnego rzutu parteru. W efekcie uzyskano dach złożony z dwóch połaci o kącie nachylenia odpowiadającym obiektom występującym w sąsiedztwie. Związany z tym wzrost wysokości pomieszczeń parteru wpływa pozytywnie na percepcję wnętrz.

S3EBCuSPXGUf7MHTh4i7dRauLPuya0TK2av5rVx1GKdzgUx1HRcXkNqHdtJs_rgz31zyomaifsc9uqgmnvuih4mvftgdjjx4rvre1vgwphxo2gwavamvkqb3j-czp-7-image660x-jpg.jpg

Kompleks biurowy Aquarium - rewitalizacja Willi Neumanna, Zalewski Architecture Group

Rewitalizacja Willi Neumanna w Gliwicach obejmowała remont istniejącego budynku, rozbudowę oraz zmianę jego funkcji. Ponadto projekt zakładał także rewitalizację otaczającego willę ogrodu i wyposażenie go w związane z nową funkcją elementy. Dzięki tej interwencji opuszczony i przez lata niszczejący gmach zyskał nowe oblicze i ostał przywrócony do życia.

IqEoAKt3RY2jr6hwy7x15IQRqE7rLQxvi2ZBVTD5lH56C0i58a4Mo0HZBmH5_fwytgh8cf0653icrohjwybo3cgw5s6jqnjqrelo9nillx9o8dak01jjbe6do-willa-neumanna07-image660x-jpg.jpg

Dom w zabudowie bliźniaczej

Dom w Zabrzu to budynek wzniesiony w zabudowie bliźniaczej (a więc jedną ścianą połączony z innym domem), znajdujący się na poniemieckim osiedlu domów jednorodzinnych. Celem rozbudowy było dopasowanie obiektu, pierwotnie mającego wielkość 3-pokojowego mieszkania, do potrzeb rodziny z dwójką dzieci. Dom miał zwiększyć swoją powierzchnię, a także wzbogacić się garaż. Ale na tym nie koniec. „Ważnym elementem rozbudowy było także poszanowanie istniejącego charakteru zabudowy bliźniaczej. Wyraża się to głównie poprzez zachowanie gabarytów budynku od strony frontowej działki, kształtu dwuspadowych dachów, jak i rozbudowy w sposób nie zawłaszczający pierwotnej przestrzeni – rezygnacja z możliwości nadbudowy budynku” – tłumaczą architekci.

Ogród z pergolą na tarasie

Architekci zaproponowali system pergoli i trejaży osłaniających wyniesiony taras. Półprzezierna otulina daje poczucie intymności. Dodatkowo odpowiedni dobór roślin wpływa na holistyczne postrzeganie domu, wnętrza, ogrodu, wraz  z krajobrazem.

1Ifc0nezkubsxT5kVkrV8QEHbXFnoOR1G8zksuWKy2kIIXpYTOaePemLmQ29_57ac4dde361bd-579755cb1c083-dsc-7791png.png

Organizatorzy:

 

 

Patroni honorowi:

 

 

 

 

Partnerzy:

 

 

 

 

 

Patroni medialni:

 

 

 

 

Współpraca redakcyjna:

Organizatorem plebiscytu Polska Architektura XXL jest Grupa Sztuka Architektury – grupa wortali tematycznych poświęconych architekturze. Należą do niej wortale sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl, sztuka-krajonbrazu.pl, e-kwartalnik architektoniczny „Krytyka Architektury” oraz specjalistyczna księgarnia internetowa dla architektów www.ksa24.pl.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Spotkania Dla Architektów, , Hot

Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami
Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami

Dużym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza edycja konferencji na temat Evidence Based Design i wyk ...

Dla sąsiadów z Gdyni
Dla sąsiadów z Gdyni

„Sieć domów sąsiedzkich, tzw. Przystani – to nazwa sieci centrów sąsiedzkich tworzonych w całym mieś ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera