Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Tylko kamienie i niebo

 

Czas czytania: ~2 min


ndkwr0M0GLrx8PiC2qJiRIoPvgVexzzVABIC0qM8DkyS4iSgSMd5AOwXWE27_australia-01.jpg
Goście, chcący odwiedzić właścicieli domu w australijskim Dinner Plain mogą mieć z tym kłopoty – budowli prawie nie widać.
gADZ1KHfDlSBGfmc4yf6O30qMdPgMzf2gHYaF1InhY96xilyxltylxW8Ts90_australia-02.jpg
Oddany do użytku 4 lata temu dom stoi w Dinner Plain, w australijskim stanie Victoria. Jak wiadomo kontynent ten jest zindustrializowany tylko na niewielkim obszarze – pozostałą jego część stanowią prerie, pustynie, skaliste sawanny. W takim właśnie otoczeniu Giovanni D'Ambrosio zaprojektował dom, któremu nadano nieprzypadkowo nazwę „W blasku księżyca” (Under the Moonlight).
rplETq4o4hezzmFGswxBQFmmwm3xZCVG4IwpYwymigP6Gc3oXb8odD0DVPP8_australia-03.jpg
Willa ma powierzchnię 250m2 i choć nikt w niej nie mieszka na stałe, inwestor chciał, by była przystosowana do pobytów i latem i zimą. Lokatorzy chcieli jak najmniej odgrodzić się od natury (dom stoi na pustkowiu, otoczony tylko przez przyrodę), od początku wiadomo było więc, że dom będzie w znacznym stopniu przeszklony.
XRW9jZhCjPtYRA7x1l0G8G265XIuby9qDU38Uis5PdkbdC9j60gBUsnE95EY_australia-04.jpg
Giovanni D'Ambrosio, który urodził się i na stałe mieszka w Rzymie, projektując willę, postanowił sięgnąć do korzeni, czyli do tradycyjnego budownictwa australijskiego. Mimo ze dom „W blasku księżyca” jest nowoczesny, wzniesiono go według zasad, jakimi kierowali się niegdyś Indianie i kowboje, według których budowało się w Australii domy w XIX wieku.
ZuNTrijTgmNfTp9YQw7Znsx4NcM2lciA86rqUa4vyiA28986Mq69WvFmEeoS_australia-06.jpg
Proste formy, podstawowe bryły i jasna, łatwa w montażu konstrukcja – tak jakby technika budowlana się nie rozwinęła. Ponadto D`Ambrosio do budowy użył wyłącznie materiałów, które występują w okolicy – kamień, drewno – wszystko pochodzi z regionu, w którym powstał dom. Jak mówi architekt, nie chodziło tylko o budowanie w poszanowaniu zasad zrównoważonego rozwoju oraz o obniżenie ceny (lokalne materiały nie zawsze są tańsze), ale przede wszystkim o to, żeby willa maksymalnie wtopiła się w otoczenie. No a to mogło się udać tylko w momencie, jeśli na ścianach pojawi się ten sam kamień, który pokrywa okolicę.
qMuwejleyCw0C6cIGl9XWxLwiZAw6PDFjlhSngFUEzw5fPjFqr35fYDUZiD4_australia-07.jpg
I tak też się stało. Przyziemie domu w całości ułożono z zebranych w okolicy kamieni, ponad nimi znajdują się przeszklenia – jednak do ich budowy użyto szkła, które na tyle dobrze odbija niebo i roślinność dookoła, że właściwie ich nie widać.
VONcr06BQCMIMxELIsXi9OnBSGQjpB1CG7YzCBAr0uxesDELhiPZZRdemPqi_australia-08.jpg
Parter domu – to otwarta przestrzeń, użytkowana przez wszystkich domowników, na piętrze znalazły się sypialnie. Ściana salonu – to jedna tafla szkła, przez którą do środka „wchodzą” rośliny, porastające okolicę (dom zbudowano tak, by ich nie zniszczyć ani nie odsuwać od domu – do dziś rosną w tym samym miejscu, w którym żyją od lat).
”Zaprojektowałem ten dom tak, jakby to, co na zewnątrz i to, co wewnątrz niczym się od siebie nie różniło i współżyło ze sobą” – mówi Giovanni D'Ambrosio. Foto: Peter Mylonas, archinnovations.com

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Prima Aprilis na spacer
Prima Aprilis na spacer

Wielkanoc – to ważne święta, ale i czas odpoczynku, rodzinnych spacerów i wycieczek. W tym roku drug ...

Konferencja Kolor w architekturze
Konferencja Kolor w architekturze

W ostatnich latach kolor stał się bardziej popularny. Po inspirowanej modernizmem modzie na biel i m ...

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera