Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Trendy architektoniczne w 2018 roku wg AP Szczepaniak

 

Czas czytania: ~3 min


Na to jak żyjemy i jak zmienia się nasze otoczenie z pewnością ma wpływ rozwój nowych technologii i zmiany, jakie zachodzą w dzisiejszym społeczeństwie. Agnieszka Szczepaniak – architekt z pracowni architektonicznej AP Szczepaniak przygotowała subiektywny ranking trendów w 2018 roku.

 

fgyVm9YhP5KuZyJa29bMIZPZHE9qE9qYs6HfsZnpkuYIfZxHKxlNeqqZ9oQW_agnieszka-szczepaniakjpg.jpg

Inteligentny dom

Zaawansowane materiały, „naszpikowane” elektroniką systemy umożliwiające nam zarządzanie mieszkaniem, przestrzenią publiczną lub całą nieruchomością to wszystko składa się na nowe technologie stosowane w architekturze. Cieszące się coraz większą popularnością systemy smart home to poręczne interfejsy, za których pomocą lepiej i bardziej intuicyjnie możemy sterować zużyciem energii czy innymi mediami. Przykładowo, głosem zmienimy kanał telewizyjny, włączymy rozmaite urządzenia, odnajdziemy – uprzednio oznaczone – przedmioty. To nie wszystko. Choć u nas rozwiązania te jeszcze nie są powszechne, znacznie częściej mówimy o ruchomych elementach budynków (elewacjach), które wpływają korzystnie na zwiększenie ich funkcjonalności, a docelowo na wygodę użytkowników.

 

Technologia 3D

Dzięki tej technologi możemy w prosty i tani sposób drukować makiety budynków, lecz także całe obiekty i to w rzeczywistym rozmiarze. Jakiś czas temu było głośno o domku jednorodzinnym w Rosji, który został wydrukowany w zaledwie 24 godziny. Dziś mówi się o wydruku wysokościowca. Ponadto technologia ta daje nam, architektom, coraz większe możliwości. Dotychczas byliśmy ograniczani dostępnymi na rynku rozwiązaniami. Kiedy będziemy mogli szybko i tanio wydrukować specyficzne kształty elementów konstrukcyjnych i elewacyjnych – spełniające jednocześnie normy dotyczące nośności, energochłonności, a przy tym jakości wykonania – pozwoli nam to na projektowanie, gdzie jedynym ograniczeniem będzie nasza wyobraźnia.

 

Wielofunkcyjność mebli i przestrzeni

Z upływem czasu zmienia się wszystko. To jak żyjemy, nasze potrzeby, w inny sposób korzystamy z przedmiotów i przestrzeni, która nas otacza. Wychodzimy z założenia, że mieszkanie jest dla nas, a nie odwrotnie. Dlatego wewnątrz pomieszczeń dominuje design oparty na funkcjonalności. Musimy mieć gdzie jeść, spać, realizować hobby, a coraz częściej także pracować. Przestajemy gromadzić, przechowywać i przenosimy te funkcje na zewnątrz. Nasze mieszkania są kompaktowe, ale dobrze zaprojektowane. Umożliwia nam to zarówno modułowość obiektów, jak i dostępne meble – zmieniające swoje funkcje w zależności od aktualnych potrzeb domowników.

 

Mniej  znaczy lepiej

Można to zauważyć zarówno w sposobie urządzania wnętrza, jak i lokalach, które kupujemy lub wynajmujemy. Liczy się dobra lokalizacja i funkcjonalność, sam metraż nie jest już istotny. Wybieramy przeważnie mniejsze lokale, ale za to w centrum, aby móc w pełni korzystać z oferty kulturalno-rozrywkowej miasta. Co to oznacza? Wzrasta zapotrzebowanie na małe powierzchnie, takie jak np. mikroapartamenty Starter, zaprojektowane przez naszą pracownię we Wrocławiu.

 

Mobilność jednostki

Dzisiejsze społeczeństwo nie przywiązuje się do miejsca, w którym mieszka. Często przeprowadzamy się w poszukiwaniu pracy, a dom pełni w większości przypadków wyłącznie funkcję sypialnianą. Świat zmierza w kierunku całkowitej komputeryzacji. Sztuczna inteligencja wchodzi ogromnymi krokami w nasze życie. Kiedy już wszystko będzie zautomatyzowane, nie będziemy musieli wykonywać rutynowych zadań – sprzątania, prania czy gotowania. Będziemy się relaksować w specjalnie przygotowanych do tego przestrzeniach w pracy, dzięki czemu zyskamy czas na rozwój intelektualny, podróże. Zwiększy się także nasza potrzeba przebywania w społeczności, a mieszkanie, w „archaicznym” tego słowa znaczeniu, będzie nam coraz mniej potrzebne.

 

Źródło: AP Szczepaniak


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera