Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


BBGK zaprojektują pierwsze budynki w stoczni Cesarskiej

 

Czas czytania: ~2 min


BBGK, znana warszawska pracownia została wybrana przez inwestora do zaprojektowania pierwszych czterech budynków mieszkalnych, które powstaną na terenie Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. Przy tej samej okazji renowację przejdą dwa znajdujące się na tym terenie obiekty zabytkowe.

 

Stocznia Cesarska

Stocznia Cesarska – wielka inwestycja

BBGK nie zostało wybrane do tego projektu przypadkowo. Kila miesięcy temu pracownia ta, razem z duńskim biurem Henning Larsen i gdańską pracownią A2P2 zwyciężyła w konkursie na projekt architektoniczny urbanistycznego założenia dla tego terenu, tzn. masterplan, na bazie którego Stocznia Cesarska będzie budowana.

Stocznia Cesarska

BBGK zostało zaproszone do opracowania projektu architektonicznego pierwszego etapu realizacji masterplanu terenu Stoczni Cesarskiej, czyli budowy „Placu Dyrekcyjnego”. W ramach niego powstaną cztery nowe budynki mieszkalne, a renowację przejdą dwa obiekty zabytkowe, budynek „Dyrekcji” i dawna Remiza. Ten pierwszy pozostanie biurowcem (choć oczywiście znacznie bardziej nowoczesnym), drugi przeznaczony ma być na funkcje gastronomiczne. Jak podkreśla inwestor: „Opracowywane już projekty adaptacji obu historycznych budynków zostaną zintegrowane z projektem BBGK Architekci, w wyniku czego powstanie wielofunkcyjny i tętniący życiem obszar miejski”.

Stocznia Cesarska

Nowe życie zabytku

Na razie nie znamy projektów poszczególnych budynków – architekci dopiero nad nimi pracują. Wiemy jednak na podstawie wyłonionego w drodze międzynarodowego konkursu architektonicznego masterplanu, że Stocznia Cesarska ma być miejscem tętniącym życiem i nowoczesnym, ale jednocześnie szanującym przeszłość i oddającym hołd histortcznym wydarzeniom, które miały tu miejsce. „Plac Dyrekcyjny, zlokalizowany w południowo-zachodnim narożniku Stoczni Cesarskiej, był główną sceną wielu historycznych wydarzeń w latach 70. i 80., które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Wschodniej. Jest to miejsce, w którym gromadzili się Stoczniowcy, aby przed oknami Dyrektora Stoczni Gdańskiej walczyć o swoje prawa i o demokrację” - podkreśla inwestor i dodaje, że projekt architektoniczny BBGK jest właśnie wynikiem zrozumienia i interpretacji charakteru tego miejsca, przetłumaczeniem na język współczesnej architektury unikalnej tożsamości Gdańska. „Obszar postoczniowy powinien stać się ponownie ważną częścią miasta. Staramy się jak najlepiej wykorzystać jego wartość zabytkową i emocjonalną, tak by była dostępna dla wszystkich – mieszkańców i gości"- mówi Wojciech Kotecki, z BBGK Architekci.

 

Źródło ilustracji: bbgk.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Hot

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera