Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zabawy z archeologią

 

Czas czytania: ~3 min


UVVs4F7iFgpcKZeF9gosFKqT4NaMAzQVVdynTCSbNLyKx0W5me8nGJVnJZw0_herzog-de-meuron-ai-weiweis-serpentine.jpg

Na początku lutego Serpentine Gallery ogłosiła nazwiska autorów kolejnego letniego pawilonu, który jak co roku stanie na trawniku w Kensington Garden. Znane trio: Jacques Herzog, Pierre de Meuron i chiński artysta Ai Wei Wei właśnie ujawnili, jak będzie wyglądał zaprojektowany przez nich obiekt.

NB0htFIgxT1AtLdW7Bf0liddlKXmAbvd2vW2c60RM0CRX5jGnyewsOnHLGUt_herzog-de-meuron-ai-weiweis.jpg

Szwajcarscy architekci współpracują z Ai Wei Weiem nie po raz pierwszy – zespół ten ma już na swoim koncie słynne Ptasie Gniazdo czyli stadion wzniesiony na letnie igrzyska olimpijskie w Pekinie w 2008 r., a także wspólną pacę nad eksperymentalnym projektem ORDOS 100 realizowanym na pustynnych terenach w Mongolii Wewnętrznej. Razem nie działali jeszcze w Wielkiej Brytanii, więc – choć Herzog & de Meuron zrealizowali tam słynną Tate Modern – spełniają warunek organizatorów przedsięwzięcia zakładający, że stworzenie pawilonu można powierzyć tylko projektantom debiutującym w tym kraju.

ujmikvt25x9MRQ1uSEjvc51246nkXKKssSuOOT31a2lVUB2yfaKgFyajhRZi_herzog-de-meuron-ai-weiweis-1.jpg

Herzog & de Meuron i Ai Wei Wei postanowili wcielić się w rolę archeologów eksplorujących temat poprzednich instalacji realizowanych przed galerią. W ten sposób chcą zachęcić zwiedzających do spojrzenia na to, co znajduje się pod parkowym trawnikiem i do cofnięcia się w czasie w poszukiwaniu duchów poprzednich konstrukcji.

Projektanci tak opowiadają o swojej koncepcji: 'Od 2000 r. różni architekci byli odpowiedzialni za tworzenie letnich pawilonów dla Serpentine Gallery w Kensington Garden. Do tej pory powstało jedenaście takich konstrukcji, nasza będzie dwunasta. Tak wiele pawilonów o tak różnych formach i z tak różnych materiałów zostało już zrealizowanych, że instynktownie próbowaliśmy uniknąć tworzenia konkretnego obiektu, zdecydowanego kształtu.

 

DXE9mYVQOz3vGSAhh3U9zicDyHTLts8NSeDndnCJY4BAEmwagkAHXvCB2yfO_herzog-de-meuron-ai-weiweis-2.jpg

Nasze alternatywne rozwiązanie polega na wkopaniu z ziemię półtorametrowej długości słupów aż dotrzemy do wód gruntowych. Następnie wykopiemy mały zbiornik, rodzaj źródła, w którym będzie się gromadzić woda deszczowa. Podczas kopania w głąb ziemi natrafimy na elementy różnych konstrukcji, takie jak kable telefoniczne czy dawne fundamenty. Jak zespół archeologów wyeksponujemy je jako pozostałości jedenastu poprzednich pawilonów budowanych od 2000 do 2011 roku.'

le8Kl2542e2oEU5njmBx9pfEO2kuJtxyCK2bdjXEBnbCzo1n2v18fPgJvhG5_herzog-de-meuron-ai-weiweis-3.jpg

Wszystkie zachowane w ziemi fundamenty zostaną odkryte i zrekonstruowane, tworząc plątaninę linii – jak wzór szwów, odrębny krajobraz, którego formy architekci nie byliby w stanie wymyślić. Otrzymana forma będzie się rodziła na ich oczach, także dla nich stanowiąc niespodziankę.

PfJWid5l8Qs0RZxkuOvWEphaCP8xBIyqijwDoqAOubCbbtR0Gg0SPa2eFhiu_herzog-de-meuron-ai-weiweis-4.jpg

Na odkrytych fundamentach posadowione zostaną elementy konstrukcji dachu nowego pawilonu – jedenaście podpór oraz nowa – dwunasta kolumna. Dach będzie przypominał ten tradycyjnie umieszczany nad odkrywkami archeologicznymi i będzie się wznosił około 1,5 metra nad trawnikiem. Na nim znajdzie się zbiornik na wodę deszczową – niewielki basen, w którego powierzchni będzie się odbijać londyńskie niebo. W razie potrzeby wodę będzie można z niego spuścić jak z wanny, a wtedy dach będzie mógł pełnić funkcję parkietu tanecznego albo platformy spotkań.

Pawilon będzie działał od 1 czerwca do 14 października 2012 r. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa – została wpisana w program wydarzeń kulturalnych towarzyszących letnim igrzyskom olimpijskim w Londynie.

fot. Herzog & de Meuron and Ai Weiwei


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera