Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura Roku Województwa Śląskiego – oto zwycięzcy

 

Czas czytania: ~3 min


Architektura Roku Województwa Śląskiego – to konkurs, organizowany już od 23 lat. SARP Oddział w Katowicach oraz Śląska Okręgowa Izba Architektów RP co roku wspólnie starają się doceniać i nagradzać najlepsze budynki, wzniesione w regionie oraz dzieła pochodzących ze Śląska projektantów. Jak podkreślają pomysłodawcy konkursu, ich celem jest „promocja województwa poprzez architekturę, kształtowanie świadomości estetycznej w zakresie tworzenia architektury oraz - rozwijanie rozumienia cech tożsamości i zrównoważonego rozwoju środowiska zbudowanego”.

 

Archistudio Studniarek+Pilinkiewicz V-house

Archistudio Studniarek+Pilinkiewicz V-house

Architektura Roku Województwa Śląskiego – to konkurs, organizowany już od 23 lat.  SARP Oddział w Katowicach oraz Śląska Okręgowa Izba Architektów RP co roku wspólnie starają się doceniać i nagradzać najlepsze budynki, wzniesione w regionie oraz dzieła pochodzących ze Śląska projektantów. Jak podkreślają pomysłodawcy konkursu, ich celem jest „promocja województwa poprzez architekturę, kształtowanie świadomości estetycznej w zakresie tworzenia architektury oraz - rozwijanie rozumienia cech tożsamości i zrównoważonego rozwoju środowiska zbudowanego”.

Biurowiec Kanlux

Biurowiec Kanlux

Architektura Roku Województwa Śląskiego ma już wyrobioną markę. Mimo że dotycz jednego tylko regionu, jest jako konkurs ceniony, bo nagradzane w nim obiekty reprezentują zazwyczaj bardzo wysoki poziom i są godne dostrzeżenia także w skali całego kraju, wystarczy obejrzeć obiekty, nagrodzone w 2016 czy 2015 roku.

Budynek biurowo-magazynowy siedziby Agencji Reklamy FUX

Budynek biurowo-magazynowy siedziby Agencji Reklamy FUX

Architektura Roku Województwa Śląskiego – to Grand Prix oraz nagrody w poszczególnych kategoriach. Są to: obiekt, dom jednorodzinny, wnętrze, mała forma (te dotyczą realizacji na terenie województwa śląskiego) oraz Dzieło eksportowe śląskich architektów (dla dzieła zrealizowanego poza granicami administracyjnymi województwa śląskiego). W tym roku w konkursie nominowanych było piętnaście obiektów.

Budynek biurowy w Katowicach

Budynek biurowy w Katowicach

Grand Prix w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego otrzymała adaptacja byłej stołówki wojskowej na obiekt biurowy Kanlux, który w Radzionkowie zaprojektowało biuro Medusa Group. W uzasadnieniu werdyktu napisano: „Bardzo mocna bezkompromisowa bryła - Czarny prostopadłościan. Chłodna Elegancja? Gdy zaczynamy poznawać się bliżej: Przeźroczystość, Przenikanie, Tajemnica. Wielkie stalowe, zaskakująco delikatne wrota otwierają się… Zapraszają do środka, gdzie czekają całkiem nowe doznania”.

Dom jednorodzinny w Gilowicach

Dom jednorodzinny w Gilowicach

Nagroda Architektura Roku Województwa Śląskiego w kategorii „Obiekt” trafiła do pracowni SLAS, która opracowała koncepcję budynku biurowego w Katowicach. Tę wyjątkowo prostą bryłę uznano za bardzo udany „manifest minimalizmu, redukcji i odwagi twórczej”. Wyróżnienie w tej samej kategorii otrzymał budynek biurowo-magazynowy siedziby Agencji Reklamy FUX, wzniesiony na terenie Strefy Ekonomicznej  Nowe Gliwice wg projektu pracowni INTERURBAN Łukasz Piankowski. Ten wyrazisty, ale zarazem bardzo prosty obiekt jest dowodem na to, że „reklama może działać bez feerii kolorów i wrzasku liter”.

Dom na Kaszubach

Dom na Kaszubach

Nagroda Architektura Roku Województwa Śląskiego w kategorii „Dzieło eksportowe śląskich architektów” została przyznana pracowni Medusa Gropu za projekt wnętrz, toalet ogólnodostępnych, holi wejściowych i windowych w budynkach biurowych wraz z zagospodarowaniem terenu i systemem identyfikacji wizualnej Hali Koszyki w Warszawie. W tej samej kategorii przyznano także dwa wyróżnienia. Otrzymali je KWK Promes za „Dom po drodze” oraz Grzegorz Layer za dom na Kaszubach.

Dom po Drodze

Dom po Drodze

Nagroda architektura roku województwa śląskiego w kategorii „Dom jednorodzinny” została wręczona pracowni Studio Styczna za dom jednorodzinny w Gilowicach. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały pracownie: toprojekt za Rudy Dom oraz Archistudio Studniarek+Pilinkiewicz za dom jednorodzinny V-House.

Jury konkursu Nagroda Architektura Roku Województwa Śląskiego przyznało dwa wyróżnienia w kategorii „Wnętrze”. Eksner Industry zostało docenione za ING Innovation LAB - przestrzeń startupów i akcelerator pomysłów w centrali banku ING w Katowicach, zaś pracownia Ma.pa za mieszkanie prywatne z pracownią w Katowicach.

 

Wszystkim laureatom gratulujemy!

 

Źródło informacji: sarp.katowice.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera