Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmiana prawa budowlanego - nowe warunki techniczne budynków

 

Czas czytania: ~ 2 min


Kolejna zmiana prawa budowlanego. Od stycznia 2018 wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Oto 5 z nich.

 

Jmt2pfYuO2Ebc8hmVz2yfOtvVJuhllgoIRK1KLT1tFn7YqzEYqPHmb4LyjDj_5-kuchniajpg.jpg

Zmiana 1 – Pralka nie musi być w łazience

Dotychczas projektanci musieli obligatoryjnie przygotowywać miejsce na pralkę w łazience. Czasy się jednak zmieniają. Coraz więcej osób posiada pralki w innych pomieszczeniach niż łazienka (np. w specjalnie wydzielonych pomieszczeniach pełniących rolę pralni), dlatego ustawodawca dopuszcza umieszczenie tego urządzenia w innym miejscu. W rozporządzeniu pojawił się tylko ogólny zapis, mówiący o tym, że w mieszkaniu należy przewidzieć miejsce na pralkę.

 

Zmiana 2 – Aneks kuchenny także w kawalerkach

W związku z zapotrzebowaniem na rozwiązania polegające na umieszczeniu w mieszkaniach jednopokojowych aneksów kuchennych, nowelizacja dopuszcza taką możliwość. Projektanci muszą jednak przewidzieć w takim pomieszczeniu wentylację grawitacyjną i kuchnię elektryczną. Przy większych mieszkaniach – przy aneksie kuchennym w pokoju przeznaczonym na pobyt dzienny, także powinna być umieszczona wentylacja. Nowe regulacje dotyczą też okapu. Zarówno w kuchni, jak i w aneksie musi on mieć podłączenie do dodatkowego otworu wywiewnego, a nie jak to często jest spotykane, do przewodu kominowego, co zaburza wentylację w mieszkaniu.

 

Zmiana 3 – Minimalna powierzchnia użytkowa mieszkania

25 m kw. – tyle może mieć najmniejsze projektowane mieszkanie. Nowelizacja znosi więc przepisy, które ustalały minimalną powierzchnię dla poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu (np. pokój dzienny mógł mieć nie mniej niż 16 m kw.). W ten sposób projektanci będą mieć więcej swobody w planowaniu przestrzeni poszczególnych pomieszczeń. 

 

Zmiana 4 – Więcej miejsca dla twojego auta

Zmieniają się nie tylko preferencje nabywców mieszkań, ale i samochody jakimi jeżdżą. W związku z tym ustawodawca zwiększa szerokość miejsca postojowego dla samochodu z 2,3 m na 2,5 m. Jednocześnie, gdy mówimy o budynku jednorodzinnym, gdy na działce są wyznaczone maksymalnie dwa miejsca parkingowe, nie ma już norm związanych z parkowaniem w określonej odległości od domu. W praktyce możemy więc postawić swój samochód pod oknem. Dla większych budynków mieszkalnych i np. parkingów do 10 stanowisk odległość ta wynosi 10 m.

 

Zmiana 5 – Tu nakarmisz i przewiniesz dziecko

Jedna ze zmian z pewnością ucieszy młodych rodziców. W  budynkach  gastronomii, handlu  lub  usług  o  powierzchni  użytkowej  powyżej  500  m kw.  a  także  stacji paliw (z niektórymi wyłączeniami) nałożono  obowiązek  zapewnienia  pomieszczenia przystosowanego do funkcji karmienia i  przewijania  dzieci.

 

Źródło: Metrohouse


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Prawo

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Prawo
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera