Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ośrodek Kultury Ruczaj – wyniki konkursu

 

Czas czytania: ~2 min


Ośrodek Kultury Ruczaj będzie filią Centrum Kultury Podgórza. Placówka ma powstać przy ul. Przyzby i Zalesie i stać się częścią planowanego w tym miejscu większego kompleksu zabudowań komunalnych. Budowa domu kultury ma się zakończyć najpóźniej w 2021 roku.

 

cH81s4w1wSgUYZVRZK3FkqXOxT9d25JkTTpcaUuljOyzTRkbUwH1HHm6pUE5_ruczaj09jpg.jpg

Ośrodek Kultury Ruczaj powstanie według projektu pracowni Limba Eko z Krakowa. To ci architekci zaproponowali najciekawszą formę budynku i spośród 12 nadesłanych na konkurs projektów ich właśnie wizja otrzymała pierwszą nagrodę. Czy dzięki temu projektowi Ośrodek Kultury Ruczaj dołączy do innych, powstałych ostatnio i atrakcyjnych także architektonicznie obiektów, jak np. Dom Kultury Kadr, Centrum Integracji w Zduńskiej Woli, Miejski Dom Kultury w dzielnicy Dąb w Katowicach czy Służewski Dom Kultury.

 

JKIkTZn60id19yRQWhq0eQZbXhkTYmCYcdIM2xJfub0TzPn11fQzNJzcsoZx_ruczaj11jpg.jpg

Ośrodek Kultury Ruczaj – to inwestycja miasta Krakowa. Jak odkreślają pomysłodawcy placówki, „budynek ma być nowoczesnym programowo i organizacyjnie ośrodkiem animacji lokalnego życia kulturalnego, edukacji artystycznej i kulturalnej oraz promocji kultury”. Aby obiekt był atrakcyjny i funkcjonalny zarazem, na projekt ogłoszono konkurs. Chodziło o stworzenie wizji budynku o ciekawej bryle, ale także dopasowanego do potrzeb bardzo licznych i zróżnicowanych grup („będzie miejscem spotkań i aktywizacji społecznej różnych grup, w tym seniorów. Ma być także lokalnym forum kreowania i wymiany myśli społecznej, miejscem przyjaznym i otwartym dla lokalnych organizacji pozarządowych, które będą mogły korzystać z pomieszczeń budynku” - można przeczytać w opisie koncepcji placówki).

OBfbTc9KLPjdcEe2RBVlCvj2o5tqXaJngi4I0DbH05wynsODrEBgZfSMMi3o_ruczaj12jpg.jpg

Ośrodek Kultury Ruczaj stanie w miejscu o dość chaotycznej zabudowie, składającej się z budowli o bardzo różnej stylistyce i skali. Architekci z pracowni Limba Eko, którzy zdobyli w konkursie pierwszą nagrodę, uznali, że w takim otoczeniu dom kultury musi się wyróżniać, być charakterystycznym, rozpoznawalnym znakiem w przestrzeni. Chcieli też, aby o d razu kojarzył się ze swoją kulturalną funkcją.

CU8leX5kNTokXH24w302NOKmKYOv9lzMjfMQLTvwmzmIwaUiv8b3eVpdKPcY_ruczaj04jpg.jpg

To stąd wziął się pomysł, aby elewacje Ośrodka Kultury Ruczaj były kolorowe. Wielobarwne grzbiety książek na półce, pionowy układ piszczałek w organach czy wielość kolorów na malarskiej palecie - „takie były inspiracje przy tworzeniu wielobarwnej elewacji budynku, składającej się z różnokolorowych pionowych żaluzji – sprawiających, że budynek centrum będzie wyróżniał się i zapadał w pamięć, a ciepłe, przyjazne kolory mają sygnalizować atrakcje, zabawę, różnorodność. Ten sam motyw pojawia się w wystroju wnętrz całego centrum” - napisali architekci w autorskim opisie projektu.

Ośrodek Kultury Ruczaj, poza wielobarwną elewacją, będzie miał nieregularny kształt, głęboko podcięty parter oraz zaokrąglone naroża. Budynek bez wątpienia będzie się odróżniał od okolicznej zabudowy – czy dzięki temu przyciągnie więcej użytkowników, dowiemy się za kilka lat.

 

Źródło informacji i ilustracji: arch-limba.pl, krakow.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

 Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły
Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły

W willowej dzielnicy Słupska wzdłuż dawnego koryta rzeki Słupi powstał Dom 7w1 projektu pracowni Arc ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera