Ośrodek Kultury Ruczaj - nowy projekt - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ośrodek Kultury Ruczaj – wyniki konkursu

 

Czas czytania: ~2 min


Ośrodek Kultury Ruczaj będzie filią Centrum Kultury Podgórza. Placówka ma powstać przy ul. Przyzby i Zalesie i stać się częścią planowanego w tym miejscu większego kompleksu zabudowań komunalnych. Budowa domu kultury ma się zakończyć najpóźniej w 2021 roku.

 

cH81s4w1wSgUYZVRZK3FkqXOxT9d25JkTTpcaUuljOyzTRkbUwH1HHm6pUE5_ruczaj09jpg.jpg

Ośrodek Kultury Ruczaj powstanie według projektu pracowni Limba Eko z Krakowa. To ci architekci zaproponowali najciekawszą formę budynku i spośród 12 nadesłanych na konkurs projektów ich właśnie wizja otrzymała pierwszą nagrodę. Czy dzięki temu projektowi Ośrodek Kultury Ruczaj dołączy do innych, powstałych ostatnio i atrakcyjnych także architektonicznie obiektów, jak np. Dom Kultury Kadr, Centrum Integracji w Zduńskiej Woli, Miejski Dom Kultury w dzielnicy Dąb w Katowicach czy Służewski Dom Kultury.

 

JKIkTZn60id19yRQWhq0eQZbXhkTYmCYcdIM2xJfub0TzPn11fQzNJzcsoZx_ruczaj11jpg.jpg

Ośrodek Kultury Ruczaj – to inwestycja miasta Krakowa. Jak odkreślają pomysłodawcy placówki, „budynek ma być nowoczesnym programowo i organizacyjnie ośrodkiem animacji lokalnego życia kulturalnego, edukacji artystycznej i kulturalnej oraz promocji kultury”. Aby obiekt był atrakcyjny i funkcjonalny zarazem, na projekt ogłoszono konkurs. Chodziło o stworzenie wizji budynku o ciekawej bryle, ale także dopasowanego do potrzeb bardzo licznych i zróżnicowanych grup („będzie miejscem spotkań i aktywizacji społecznej różnych grup, w tym seniorów. Ma być także lokalnym forum kreowania i wymiany myśli społecznej, miejscem przyjaznym i otwartym dla lokalnych organizacji pozarządowych, które będą mogły korzystać z pomieszczeń budynku” - można przeczytać w opisie koncepcji placówki).

OBfbTc9KLPjdcEe2RBVlCvj2o5tqXaJngi4I0DbH05wynsODrEBgZfSMMi3o_ruczaj12jpg.jpg

Ośrodek Kultury Ruczaj stanie w miejscu o dość chaotycznej zabudowie, składającej się z budowli o bardzo różnej stylistyce i skali. Architekci z pracowni Limba Eko, którzy zdobyli w konkursie pierwszą nagrodę, uznali, że w takim otoczeniu dom kultury musi się wyróżniać, być charakterystycznym, rozpoznawalnym znakiem w przestrzeni. Chcieli też, aby o d razu kojarzył się ze swoją kulturalną funkcją.

CU8leX5kNTokXH24w302NOKmKYOv9lzMjfMQLTvwmzmIwaUiv8b3eVpdKPcY_ruczaj04jpg.jpg

To stąd wziął się pomysł, aby elewacje Ośrodka Kultury Ruczaj były kolorowe. Wielobarwne grzbiety książek na półce, pionowy układ piszczałek w organach czy wielość kolorów na malarskiej palecie - „takie były inspiracje przy tworzeniu wielobarwnej elewacji budynku, składającej się z różnokolorowych pionowych żaluzji – sprawiających, że budynek centrum będzie wyróżniał się i zapadał w pamięć, a ciepłe, przyjazne kolory mają sygnalizować atrakcje, zabawę, różnorodność. Ten sam motyw pojawia się w wystroju wnętrz całego centrum” - napisali architekci w autorskim opisie projektu.

Ośrodek Kultury Ruczaj, poza wielobarwną elewacją, będzie miał nieregularny kształt, głęboko podcięty parter oraz zaokrąglone naroża. Budynek bez wątpienia będzie się odróżniał od okolicznej zabudowy – czy dzięki temu przyciągnie więcej użytkowników, dowiemy się za kilka lat.

 

Źródło informacji i ilustracji: arch-limba.pl, krakow.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Fabryka Norblina zaczyna żyć
Fabryka Norblina zaczyna żyć

Kilkanaście lat trwało projektowanie, przygotowywanie, wreszcie realizacja wizji przebudowy i modern ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera