Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Willa w Gdyni

 

Czas czytania: ~2 min


Willa w Gdyni projektu pracowni Arch Deco stanęła w wyjątkowo malowniczej okolicy, na nadmorskiej skarpie, wśród kameralnej, głównie jednorodzinnej zabudowy. Ulica Prusa, przy której stanął dom, ciągnie się wzdłuż plaży, z położonych ponad poziomem jezdni domów można zobaczyć morskie fale.

 

YlgQRaP0X8EUJj7yJeHtRqF0KGuAv9FWJPEiGWSVXLk0tXz8yXuB1A3OqV0A_prusa-gdynia-1jpg.jpg

Willa w Gdyni – to kolejna trójmiejska realizacja pracowni Zbigniewa Reszki i Michała Baryżewskiego, laureatów Honorowej Nagrody SARP z 2013 roku. Wśród zróżnicowanego dorobku mającej swoją siedzibę w Gdyni pracowni wymienić warto lśniący, biały gmach Gdyńskiego Centrum Filmowego czy przyjazny pacjentom szpital w Gdańsku. Architekci mają też na koncie wiele realizacji mieszkaniowych, w sód których dominują obiekty dość ekskluzywne http://sztuka-architektury.pl/article/4134/w-klimacie-dwudziestolecia.

R2R5SOMZQyDiHYBCXB1z7patOx8mEXScL94U9Wm0oT2WSKZ7INMEHgyyPdOR_prusa-gdynia-2jpg.jpg

Willa w Gdyni projektu pracowni Arch Deco nie jest do końca typowa. Część elementów łączy ją oczywiście z innymi tego typu realizacjami. To luksusowy, nadmorski dom, doskonale wkomponowany w niełatwy do zabudowy stok skarpy. Mimo że budynek został posadowiony dość wysoko ponad poziomem ulicy, z daleka widać, że mamy do czynienia z domem luksusowym. Paradoksalnie, dzieje się tak mimo bardzo tradycyjnego kształtu budowli o dwuspadowym dachu.

AdGm8v8TFZ8NbgoUMEF0ZC1ydFS6YusYOgxqF6iaU6tJmPvlqaYXDVImzVC7_prusa-gdynia-6jpg.jpg

Willa w Gdyni jest połączeniem najnowszych rozwiązań technicznych, nowoczesnych materiałów, luksusowych rozwiązań z w gruncie rzeczy dość prostą formą i tradycyjnym pomysłem na dom. Rozbity na dwie podobne, zwieńczone dwuspadowymi dachami bryły budynek posadowiono na wbitej w zbocze skarpy platformie. Uczyniono z niej zielony taras, którego przestrzeń zamknął przeszklony pawilon z basenem (pod platformą znalazło się miejsce na garaż). Dom posiada liczne i duże przeszklenia. Architekci piszą o nich: „Innowacyjne, cienkoprofilowe przeszklenia spowodowały, iż basen, salon i taras utworzyły niepowtarzalną przestrzeń wypoczynkową oraz zyskały wyjątkowy wyraz architektoniczny”. Przesuwane szklane tafle wykonano z nowoczesnych materiałów, zapewniających nie tylko dostęp światła czy wspaniały, widok, ale wysoką izolację cieplną. Wyjątkowy jest także materiał elewacyjny: „By podkreślić kreatywność uformowanych brył, zastosowano okładziny zewnętrzne wykonane z materiału Corian w odcieni bieli i szarości, o najwyższej trwałości koloru”. Ów materiał, odporny, łatwy w utrzymaniu, doskonale znoszący zmiany atmosferyczne czy zanieczyszczenia, także wzmacnia efektywność energetyczną budynku. A willi nadaje eleganckiego, jakby purystycznego charakteru.

0EnCqs2fTCuJIYKJgFDIFr2uyeFD9ykAof7wvRIjIuDUC47w6VuqNTZ16W4l_prusa-gdynia-7jpg.jpg
3Tt5HU0O0qaZzaghTaC6PWrTSBubY6RH59Oxfo2xrfmofvQov79EmM6IR6nf_prusa-gdynia-9jpg.jpg

Dom jednorodzinny

Lokalizacja: Gdynia, ul. Prusa

Inwestor: Prywatny

Projektanci: Zbigniew Reszka, Michał Baryżewski

Współautorzy: Katarzyna Manikowska, Anna Trzcińska, Oskar Berent, Ewa Baranowska, Anna Czech, Magdalena Rosowska

Projekt: 2013

Realizacja: 2016

Powierzchnia działki: 1253 m2

Powierzchnia użytkowa: 800 m2

Źródło: archdeco.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacje Architektoniczne, Dom

Nowoczesne przedszkole w Mesznej
Nowoczesne przedszkole w Mesznej

Dynamiczny rozwój Gminy Meszna, napędzany wzrostem liczby mieszkańców przenoszących się z miast do m ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera