Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Park Club – przenikanie sąsiedztw

 

Czas czytania: ~3 min


Park Club stanął w prestiżowej lokalizacji – niedaleko krakowskiego Muzeum Narodowego i Błoni, Parku Jordana i Biblioteki Jagiellońskiej. Choć siedmiokondygnacyjny gmach ma nowoczesną sylwetkę i na wskroś współczesne, szklane elewacje, pozostaje w relacji z zabytkowym otoczeniem.

 

wtUH4NJ1CfEMGtDs2omu0oZvRg3gHvUR4QC4xlWliDKQunm9pf8gk8Tv9nbi_park-club04jpg.jpg

Park Club został zaprojektowany w biurze nsMoonStudio, wyróżnionym przed laty tytułem jednej z najciekawszych młodych pracowni w Europie. Twórcy tego biura, Piotr Nawara i Agnieszka Szultk, są współtwórcami jednej z ważniejszych realizacji architektonicznych w Krakowie w ostatnich latach, czyli gmachu Muzeum Tadeusza Kantora.

36lXp634lJ4C3liBLOAHMB56DAAOXOO9T4vsGS37sEH2ahGnZwz8CAW1pXaY_park-club01jpg.jpg

Sami projektanci budynku Park Club opowiadając o nim przywołują słowa Richarda Meiera, które w tym projekcie potraktowali jako swoiste motto: „Najważniejsze w budynku są klarowność, otwartość, bezpośrednia artykulacja strefy publicznej i prywatnej oraz relacja wobec wody i lądu". Architekci mówią, że budynek miał być synergią potrzeb i oczekiwań, a jednocześnie przykładem „przenikania się sąsiedztw”, architektury, która reaguje na otoczenie.

sJAoPQ1nqryLJFKHt3NTa41WZ5fZq4b1jkhpqcpYHEPllOTzmKQOV0Uu6CMZ_park-club08jpg.jpg

Park Club jest obiektem nietypowym pod względem funkcji – bo znajduje się w nim ich kilka. Najniższą kondygnację przeznaczono na potrzeby komercyjne, wyższe piętra zajęły biura, jednak dwie ostatnie z siedmiu kondygnacji – to część mieszkalna budynku. Ze względu na wyjątkowe położenie, kształt Park Clubu jest wynikiem analizy sąsiedztwa. Jak piszą architekci: „Kształt nawiązuje i odtwarza charakterystyczne łuki budynku Rotundy tworząc urbanistyczne dopełnienie i tło ekspozycji dla Domu im. Józefa Piłsudskiego. Powtórzona forma łuku nadaje efekt skrótu frontowej elewacji przez to wycofana bryła od traktu spacerowego nadaje wrażenie ucieczki perspektywy i zmiennej optyki”.

osYvP9kUeyKB0amwi1G4eDUVzq63QmohslQjKy1IxxXPgxvN4C7FtPVkQexV_park-club15jpg.jpg

Nieregularna sylwetka budynku Park Club została „opakowana” w trójwarstwowe szkło, które daje efekt łamania światła i perspektyw, wzmocniony umieszczonymi między warstwami szkła graficznymi wzorami, wykonanymi w technice sitodruku. Część elewacji została pokryta miedzianymi panelami, które odbijając światło tworzą dopełnienie barwy zielonego sąsiedztwa. Budynek powstał bowiem pomiędzy dwoma parkami i zieleń jest ważnym elementem jego otoczenia. Aby nie zaburzać naturalnych traktów spacerowych gmach zaprojektowano jako otwarty, pozbawiony ogrodzeń czy innych barier. „Park Club jest obiektem który czerpie z sąsiedztwa, przenosi jego barwy i kształty, ewoluuje pomiędzy zieloną strefą parkową oraz materialną architekturą początku dwudziestego wieku” - mówi Piotr Nawara.

gal0aoGrZhkljIzuV3jcjANtdfA2OiogMo2STiDvlqp9BZGK7nkUuNzpT8FT_park-club11jpg.jpg

Park Club ma zmienną wysokość, jego niektóre elewacje pochylają się lub wyginają. Wszystko po to, by optymalnie wykorzystać dostępny teren, ale też po to, by jak najlepiej wkomponować gmach w otoczenie (np. wycięcia w bryle o kształcie fragmentów okręgu nawiązują do położonego niedaleko budynku „Rotundy”). Cały gmach wieńczą zielone tarasy, które podnoszą walory znajdujących się tu mieszkań, ale ocieplają wizerunek nowoczesnej, szklanej bryły.

Park Club
Lokalizacja: Kraków. Al. 3-go Maja
Inwestor: Inwestor: Prestige Property Group Sp. z o. o.

Projektanci: nsMoonStudio Piotr Nawara i Agnieszka Szultk; zespół projektowy: główny arch. Bartłomiej Łobaziewicz, arch. Tomasz Gomułka, arch. Marzena Surowiec-Dotoń, arch. Jacek Szuba, arch. Monika Włodarczyk, arch. Piotr Grzywna, arch. Anna Marczewska, arch. Ada Nawrocka, arch. Michał Marcinkowski, arch. Katarzyna Smagała, arch. Łukasz Skorek

Architektura wnętrz: nsMoonStudio

Architektura krajobrazu: nsMoonStudio

Generalny wykonawca: Buma Contractor Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.

Powierzchnia użytkowa: 16021,2 m2

Powierzchnia całkowita: 19356,84 m2

Powierzchnia użytkowa mieszkań: 1506,87 m2

Powierzchnia użytkowa biur i usług: 6198,97 m2

Kubatura: 66522,82m3

Fotografie obiektu: Paweł Suder (fotografia dla firm i przemysłu: pawelsuder.pl)

moonstudio.com.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacje Architektoniczne, Hot

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera