Arkon Jan Kabac projektuje Archiwum Państwowe w Białymstoku - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Archiwum Państwowe w Białymstoku otwarte

 

Czas czytania: ~3 min


Archiwum Państwowe w Białymstoku otworzy swoje podwoje już 20 czerwca 2018 roku. Nowoczesna placówka służyć ma naprawdę każdemu – została przystosowana do potrzeb osób starszych czy niepełnosprawnych. Archiwum Państwowe w Białymstoku, które rozpoczęło swą działalność w kwietniu 1953 roku, doczekało się siedziby na miarę XXI wieku.

 

OVH1GWCS3y23q9wxymXl2vIB0FQ3rzOd95hQauq6KuLk2gjn7qQCGgAmIP42_arch-padstwowe-biabystok-otwarcie-nowej-siedziby-zdj-1jpg.jpg

Archiwum Państwowe w Białymstoku zaprojektowała znana białostocka pracownia Arkon Jan Kabac, znana z takich realizacji, jak Aula Dydaktyczno-Widowiskowa Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Białostockiego czy gmach Instytutu Technologii Żywności i Gastronomii Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Projekt budowlany Archiwum opracowało biuro Mateusz Wejchert Architekt.

 

O nowej siedzibie Archiwum Państwowego w Białymstoku mówi się, że jest połączeniem tradycji z nowoczesnością. Priorytetem w tym projekcie było stworzenie miejsca pod każdym względom nowoczesnego – zapewniającego optymalne warunki do przechowywania i udostępniania cennych zbiorów archiwizowany, funkcjonalnego, dostępnego, wygodnego w użytkowaniu. Jednocześnie architekci nie mogli nie uwzględnić kameralnej skali okolicznej zabudowy oraz faktu, że nowy gmach powstawał na terenie pełnym zieleni.

 

Archiwum Państwowe w Białymstoku – to budynek trzykondygnacyjny, który podzielono na trzy bryły, pełniące inne funkcje. Najbardziej rozpoznawalnym, charakterystycznym elementem gmachu jest z pewnością niezwykła elewacja frontowa, która otrzymała formę obłożonej perforowaną blachą miedzianą rotundy. Fasadę drugiej bryły zdobi czarny kamień, ona też poosiada wyrazistą, zygzakowatą elewację boczną. Najbardziej „tradycyjny” i stonowany kształt ma trzecia z brył, umieszczona w tylnej części działki.

Archiwum Państwowe Białystok

Archiwum Państwowe w Białymstoku ma niebanalną bryłę, która kryje wiele nowoczesnych urządzeń. Inwestor wylicza: „W obiekcie zastosowano system BMS do zarządzania budynkiem, który daje m.in. możliwość sterowania wentylacją, klimatyzacją, elektryką, oświetleniem, a także pozwala na bieżące kontrolowanie temperatury i wilgotności. Pomieszczenia do przechowywania cennych materiałów archiwalnych są ponadto zabezpieczone na wypadek pożaru, zalania bądź włamania. W nowej siedzibie Archiwum znajdują się również najnowszej generacji instalacje niskoprądowe, a także podziemny zbiornik retencyjny do magazynowania wody deszczowej, co pozwoli na podlewanie ogrodu przy budynku w okresie suszy”. Wszystkie zastosowane tu rozwiązania techniczne pozwolą obniżyć koszty eksploatacji gmachu.


Pojemność magazynów Archiwum Państwowego w Białymstoku sięga  11 km standardowych materiałów aktowych, da się także powiększyć. Poza magazynami, biurami, laboratoriami, w budynku znalazły się także m.in. sala konferencyjna i wystawiennicza, biblioteka oraz czytelnia. Ponadto zaprojektowano pracownię konserwacji i digitalizacji akt, aby zeskanowane dokumenty publikować w serwisie szukajwarchiwach.pl.


Otwarciu gmachu Archiwum Państwowego w Białymstoku towarzyszyć będą dwie wystawy. Pierwsza, pokazująca proces budowy obiektu oraz druga o 30 najcenniejszych, oryginalnych dokumentach w zasobie Archiwum. Ponadto swoją premierę będzie mieć publikacja pt. „Archiwum Państwowe w Białymstoku. Księga pamiątkowa”.

 

Archiwum Państwowe w Białymstoku
Lokalizacja: ul. Mickiewicza 101, dzielnica Dojlidy
Inwestor: Archiwum Państwowe w Białymstoku
Projekt architektoniczny: Arkon Jan Kabac
Projekt budowlany:  Mateusz Wejchert Architekt
Generalny wykonawca: Skanska

Powierzchnia całkowita: 3 633 m2
Powierzchnia użytkowa: 3 071 m2
Wysokość: 13 m
Liczba kondygnacji: 3

Realizacja: 2016-2018
Koszt inwestycji:  ponad 20 milionów złotych brutto

Polska Architektura XXL 2018

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacje Architektoniczne, Hot

Nagroda im. Jana Baptysty Quadro 2020 dla najlepszego budynku w Poznaniu
Nagroda im. Jana Baptysty Quadro 2020 dla najlepszego budynku w Poznaniu

18 października 2021 podczas uroczystej gali na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ogłoszon ...

Gdańskie wnętrze mieszkania w stylu bauhaus – prezentacja online i wywiad
Gdańskie wnętrze mieszkania w stylu bauhaus – prezentacja online i wywiad

Chociaż niemiecka szkoła Bauhaus zamknięta została w latach 30., duch modernizmu przetrwał, a dziś c ...

Naturalny materiał łączący tradycję i nowoczesność. Tytan-cynk w architekturze. Webinarium VMZINC®
Naturalny materiał łączący tradycję i nowoczesność. Tytan-cynk w architekturze. Webinarium VMZINC®

Zapraszamy na webinar firmy VMZINC®, który poświęcony będzie szerokiemu zastosowaniu blachy tytanowo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera