Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Archiwum Państwowe w Białymstoku otwarte

 

Czas czytania: ~3 min


Archiwum Państwowe w Białymstoku otworzy swoje podwoje już 20 czerwca 2018 roku. Nowoczesna placówka służyć ma naprawdę każdemu – została przystosowana do potrzeb osób starszych czy niepełnosprawnych. Archiwum Państwowe w Białymstoku, które rozpoczęło swą działalność w kwietniu 1953 roku, doczekało się siedziby na miarę XXI wieku.

 

OVH1GWCS3y23q9wxymXl2vIB0FQ3rzOd95hQauq6KuLk2gjn7qQCGgAmIP42_arch-padstwowe-biabystok-otwarcie-nowej-siedziby-zdj-1jpg.jpg

Archiwum Państwowe w Białymstoku zaprojektowała znana białostocka pracownia Arkon Jan Kabac, znana z takich realizacji, jak Aula Dydaktyczno-Widowiskowa Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Białostockiego czy gmach Instytutu Technologii Żywności i Gastronomii Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Projekt budowlany Archiwum opracowało biuro Mateusz Wejchert Architekt.

 

O nowej siedzibie Archiwum Państwowego w Białymstoku mówi się, że jest połączeniem tradycji z nowoczesnością. Priorytetem w tym projekcie było stworzenie miejsca pod każdym względom nowoczesnego – zapewniającego optymalne warunki do przechowywania i udostępniania cennych zbiorów archiwizowany, funkcjonalnego, dostępnego, wygodnego w użytkowaniu. Jednocześnie architekci nie mogli nie uwzględnić kameralnej skali okolicznej zabudowy oraz faktu, że nowy gmach powstawał na terenie pełnym zieleni.

 

Archiwum Państwowe w Białymstoku – to budynek trzykondygnacyjny, który podzielono na trzy bryły, pełniące inne funkcje. Najbardziej rozpoznawalnym, charakterystycznym elementem gmachu jest z pewnością niezwykła elewacja frontowa, która otrzymała formę obłożonej perforowaną blachą miedzianą rotundy. Fasadę drugiej bryły zdobi czarny kamień, ona też poosiada wyrazistą, zygzakowatą elewację boczną. Najbardziej „tradycyjny” i stonowany kształt ma trzecia z brył, umieszczona w tylnej części działki.

Archiwum Państwowe Białystok

Archiwum Państwowe w Białymstoku ma niebanalną bryłę, która kryje wiele nowoczesnych urządzeń. Inwestor wylicza: „W obiekcie zastosowano system BMS do zarządzania budynkiem, który daje m.in. możliwość sterowania wentylacją, klimatyzacją, elektryką, oświetleniem, a także pozwala na bieżące kontrolowanie temperatury i wilgotności. Pomieszczenia do przechowywania cennych materiałów archiwalnych są ponadto zabezpieczone na wypadek pożaru, zalania bądź włamania. W nowej siedzibie Archiwum znajdują się również najnowszej generacji instalacje niskoprądowe, a także podziemny zbiornik retencyjny do magazynowania wody deszczowej, co pozwoli na podlewanie ogrodu przy budynku w okresie suszy”. Wszystkie zastosowane tu rozwiązania techniczne pozwolą obniżyć koszty eksploatacji gmachu.


Pojemność magazynów Archiwum Państwowego w Białymstoku sięga  11 km standardowych materiałów aktowych, da się także powiększyć. Poza magazynami, biurami, laboratoriami, w budynku znalazły się także m.in. sala konferencyjna i wystawiennicza, biblioteka oraz czytelnia. Ponadto zaprojektowano pracownię konserwacji i digitalizacji akt, aby zeskanowane dokumenty publikować w serwisie szukajwarchiwach.pl.


Otwarciu gmachu Archiwum Państwowego w Białymstoku towarzyszyć będą dwie wystawy. Pierwsza, pokazująca proces budowy obiektu oraz druga o 30 najcenniejszych, oryginalnych dokumentach w zasobie Archiwum. Ponadto swoją premierę będzie mieć publikacja pt. „Archiwum Państwowe w Białymstoku. Księga pamiątkowa”.

 

Archiwum Państwowe w Białymstoku
Lokalizacja: ul. Mickiewicza 101, dzielnica Dojlidy
Inwestor: Archiwum Państwowe w Białymstoku
Projekt architektoniczny: Arkon Jan Kabac
Projekt budowlany:  Mateusz Wejchert Architekt
Generalny wykonawca: Skanska

Powierzchnia całkowita: 3 633 m2
Powierzchnia użytkowa: 3 071 m2
Wysokość: 13 m
Liczba kondygnacji: 3

Realizacja: 2016-2018
Koszt inwestycji:  ponad 20 milionów złotych brutto

Polska Architektura XXL 2018

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacje Architektoniczne, Hot

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera