Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Villa Metro - nowoczesny i ekologiczny biurowiec

 

Czas czytania: ~3 min


Villa Metro – to nowoczesny i ekologiczny biurowiec, który stanął w zbiegu kilku wyjątkowo ruchliwych warszawskich arterii, ul. Puławskiej, al. Niepodległości i ciągu al. Wilanowskiej – Marynarskiej. Ta realizacja architektoniczna została oddana do użytku w maju 2018 roku.

 

Villa Metro od Dziuba Architekci

Zobacz, jak się zmienia Mokotów

 

Villa Metro jest jedną z nowych realizacji architektonicznych, które powoli zmieniają oblicze warszawskiego Mokotowa. Villa Metro miała zapoczątkować uporządkowanie terenu dawnego Dworca Południowego, tak jak osiedle Moje Miejsce ma ożywić okolice mostu Siekierkowskiego. Autorem projektu architektonicznego 9-kondygnacyjnego biurowca Villa Metro jest zespół z pracowni DA Dziuba Architekci.

 

Realizacja architektoniczna Villa Metro nastręczyła autorom wiele kłopotów. Budowla stanęła w sąsiedztwie niezwykle ruchliwego węzła, w którym krzyżują się szerokie ulice, metro, tramwaje i autobusy. Mimo że to obszar o dużym znaczeniu, jego zabudowa jest chaotyczna, przypadkowa, źle zorganizowana. Plany przebudowy okolic stacji metra Wilanowska rysowane są od lat, na razie jednak żaden nie trafił do realizacji. Powstanie biurowca Villa Metro można więc uznać za pierwszy gest, mający na celu zmianę oblicza tego terenu.

 

Villa Metro to realizacja architektoniczna pracowni DA Dziuba Architekci. Architekci mieli do dyspozycji  niewielką, narożną działkę o wynikowym, nieregularnym kształcie. Co więcej, znajdowało się na niej południowe wejście do stacji metra. Jak przyznają autorzy projektu architektonicznego, ich celem było „stworzenie harmonijnego i eleganckiego budynku, który złagodzi wielowątkowość otoczenia, uporządkuje otaczającą chaotyczną przestrzeń, stając się pierwszym elementem obudowy przewidywanego w planie miejscowym placu miejskiego”.

 

Villa Metro od Dziuba Architekci

Ekologiczny biurowiec od DA Dziuba Architekci

 

Villa Metro – to dziewięciokondygnacyjny, szklany gmach, którego elewacje obłożono charakterystyczną, aluminiową „siatką”. Biała, romboidalna struktura miała się stać elementem charakterystycznym tej realizacji architektonicznej; w jej kształcie można doszukać się graficznego przełożenia na rysunek elewacji liter VM. Podobne elementy pojawiają się da zadaszeniu dwóch wejść do stacji metra, które zostały zmodernizowane wraz z budową biurowca. Jedno z wejść przekryto przeszklonym dachem wspartym na trzech filarach z gałęziami symbolizującymi drzewa, drugie wyposażono w dach wsparty na białych, V-kształtnych podporach.

 

Villa Metro posiada certyfikat LEED Gold. Aby go zdobyć, w budynku zastosowano wiele ekologicznych rozwiązań. Architekci wyliczają: „wszystkie elementy drewniane w budynku posiadają certyfikat FSC (m.in. wewnętrzne drzwi drewniane), oszczędność energii dzięki dwukomorowej szklanej fasadzie i roletach

typu sunscreen, dach w technologii białej wyspy odbijający promieniowanie słoneczne, ograniczniki przepływu wody w toaletach, instalacja tzw. szarej wody czyli wykorzystanie wody opadowej do spłukiwania toalet, wszystkie użyte materiały wykończeniowe takie jak farby, lakiery posiadają niski poziom LZO. W budynku tej klasy zastosowano wysokiej jakości materiały i nowoczesne systemy instalacji wewnętrznych, sterowane Systemem Zarządzania Budynkiem (BMS)”. Dwukomorowa fasada zapewnia komfort termiczny, a sięgające od podłogi do sufitu okna – doskonałe doświetlenie wnętrz.

Villa Metro od Dziuba Architekci

Zobacz metryczke obiektu architektonicznego

Villa Metro
Lokalizacja: Warszawa, ul. Puławska 145

Inwestor: Reform Company 3

Projektant: DA Dziuba Architekci

Generalny wykonawca: Fundamental Group
Powierzchnia całkowita: 11.000 m2

Powierzchnia użytkowa: 8.000 m2

Realizacja: 2018

Fotografie: Marcin Mularczyk

 

Galeria zdjęć obiektu architektonicznego

Polska Architektura XXL 2018

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera