Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wielkopolskie Centrum Onkologii - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Wielkopolskie Centrum Onkologii we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział w Poznaniu rozstrzygnęły konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej rozbudowy Wielkopolskiego Centrum Onkologii o budynek ambulatoryjny z garażem podziemnym. Nowy obiekt ma powstać przy ulicy Strzeleckiej w Poznaniu.

 

Wielkopolskie Centrum Onkologii

I nagroda: Karol Anioła, Konrad Garbowski, Tomasz Skalski

Konkurs architektoniczny na projekt rozbudowy Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu jest kolejnym tego typu przedsięwzięciem, którego celem było wyłonienie najlepszej koncepcji zarówno funkcjonalnej, jak i architektonicznej dla obiektu związanego ze zdrowiem. W ostatnich latach powstało sporo podobnych realizacji architektonicznych, np. Szpital GeoMedical w Katowicach, Domowy Szpital w Białej Podlaskiej czy Dolnośląskie Centrum Laryngologii Medicus we Wrocławiu.

 

Konkurs architektoniczny na projekt rozbudowy Wielkopolskiego Centrum Onkologii rozstrzygnięto pod koniec maja 2018 roku. Jak zapisano w regulaminie, wśród najważniejszych kryteriów oceny zgłoszonych projektów architektonicznych znalazły się: walory funkcjonalno – użytkowe z uwzględnieniem technologii medycznej oraz spełnienie wskazanego programu funkcjonalnego, ale także walory urbanistyczno - architektoniczne (kompozycyjno - przestrzenne), w tym umiejętność wpisania nowej kubatury w kontekst przestrzenno. W dalszej kolejności oceniano ekonomikę i realność realizacyjną przyjętych rozwiązań projektowych oraz umiejętne uszanowanie i dostosowanie się do stylistyki architektonicznej istniejącego budynku CBO.

 

Zobacz projekty nagrodzone w konkursie architektonicznym

Dzięki rozstrzygniętemu konkursowi architektonicznemu Wielkopolskie Centrum Onkologii wzbogaci się o nowe skrzydło, w którym znajdą się przestrzenie o funkcji ambulatoryjnej i zabiegowo – diagnostycznej, powiększy się także blok operacyjny.

 

Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt rozbudowy Wielkopolskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu jury zdecydowało się przyznać wizji nadesłanej przez zespół architektów z Warszawy i Bydgoszczy w składzie: Karol Anioła, Konrad Garbowski, Tomasz Skalski. Jak podkreślili członkowie sądu konkursowego ten projekt architektoniczny „spełnia założenia triady witruwiańskiej: „firmitas, venustas, utilitas”, ponadto dobrze wpisuje się w istniejący kontekst, odnosi się zarówno do istniejącego gmachu szpitala, jak do sąsiedniej zabudowy mieszkaniowej. „W pracy tej znalazło się bardzo dobre rozwiązanie funkcji z powściągliwą elegancją architektury” - napisali jurorzy.
 

Drugą nagrodę w tym konkursie architektonicznym otrzymał projekt Autorskiej Pracowni Architektury CAD z Warszawy (zespół autorski: Krzysztof Popiński – autor wiodący, Jacek Bolechowski, Grzegorz Cieniawa, Paulina Galińska, współpraca: Małgorzata Gągolińska, Dorota Putkowska-Karczmarczyk, Martyna Sawicka). Tę pracę nagrodzono za „mocne zaakcentowanie formą i bryłą swojej obecności w pierzei ul. Strzeleckiej” oraz dopasowanie się do sąsiednich obiektów, mimo nowoczesnego i technologicznego wyrazu nowej bryły architektonicznej.

Trzecią nagrodę zdobył projekt architektoniczny pracowni FRONT ARCHITECTS z Poznania (zespół autorski: Wojciech Krawczuk – projektant wiodący, współautor, Paweł Kobryński, Marcin Sakson, Maja Dylewska, Joanna Jasiewicz, Agata Sobańska, Kaia Maria Korpa, Jakub Wójtowicz , Agata Proniak, Piotr Szymański). Nagrodę przyznano m.in. za: „właściwie ukształtowanie bryły budynku w zastanej tkance urbanistycznej z dostosowaniem do budynku Wielkopolskiego Centrum Onkologii” czy za „stworzenie wewnętrznych przestrzeni przyjaznych użytkownikom”.

 

W konkursie architektonicznym na projekt rozbudowy Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu wyróżnienia otrzymały następujące zespoły: NM architekci Zuzanna Szpocińska, NM architekci Tomasz Marciniewicz, Jerzy Grochulski; Janowicz Architekci; Stanisławski Jerzy Stanisławski; Studiowarsztat Mikołaj Wower.
 

Źródło: poznan.sarp.org.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera