Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura Roku Województwa Śląskiego 2018 – znamy wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Architektura Roku Województwa Śląskiego 2018 oraz Najlepsza Przestrzeń Publiczna 2018 – to dwa konkursy, mające na celu uhonorowanie najlepszych realizacji architektonicznych, powstałych w danym roku na Śląsku. Organizatorami plebiscytu o pierwszą z tych nagród są Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP Oddział w Katowicach i Śląska Okręgowa Izba Architektów RP, Najlepsza Przestrzeń Publiczna 2018 - to nagroda Marszałka Województwa Śląskiego.

 

Najlepsza realizacja architektoniczna roku

Grand Prix konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2018 została przyznana pracowni jojko+nawrocki architekci za realizację architektoniczną Domu w Będzinie  Werdykt może się wydać zaskakujący: ów dom – to realizacja skromna, prosta i tania, pozornie trudno porównywalna z takimi obiektami architektonicznymi, jak (także nominowana do tej nagrody) siedziba Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

 

W uzasadnieniu decyzji o przyznaniu Grand Prix konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2018 pracowni jojko+nawrocki architekci jurorzy napisali m.in. że to nagroda „a bezkompromisowo racjonalne potraktowanie zadania projektowego zrealizowanego w ścisłej współpracy z inwestorem na każdym etapie powstawania domu”, a także za „ wykreowanie architektonicznej przestrzeni zbudowanej z prostych środków formalnych dobrze wpisującej się w topografię otoczenia, realizującej w pełni oczekiwania inwestora, spełniającej wysokie wymagania energooszczędności, uzyskanie efektu estetycznego architektury”. Eksperci uznali, że ta realizacja architektoniczna dowodzi  „dojrzałości autorów w rozumieniu istotnych wartości w architekturze”.

Dom w Będzinie, Architektura Roku Województwa Śląskiego 2018, jojko+nawrocki architekci
Dom w Będzinie, Architektura Roku Województwa Śląskiego 2018, jojko+nawrocki architekci
Dom w Będzinie, Architektura Roku Województwa Śląskiego 2018, jojko+nawrocki architekci

W konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego 2018 przyznane zostały także nagrody w poszczególnych kategoriach. Najlepszym domem jednorodzinnym uznano zdobywcę Grand Prix, czyli Dom w Będzinie projektu biura jojko+nawrocki architekci (zespół: Marcin Jojko, Bartłomiej Nawrocki, Bianka Swinder, Barbara Ziemba). W kategorii „Obiekt” nagrodę otrzymała siedziba Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach  (zespół projektowy: BAAS Jordi Badia: Jordi Framis, GRUPA 5 ARCHITEKCI: Mikołaj Kadłubowski, Rafał Zelent, Krzysztof Mysielski, Roman Dziedziejko, Michał Leszczyński, Rafał Grzelewski; MAŁECCY biuro projektowe: Wojciech Małecki, Joanna Małecka, Anna Siwińska).

 

Wyróżnienia w kategorii „Obiekt” otrzymały realizacje architektoniczne: Przychodnia zdrowia w Przyszowicach (OVO Grąbczewscy Architekci) i przedszkole w Żorach  (TOPROJEKT). Nagroda w kategorii „Dzieło Eksportowe” trafiło do pracowni OVO Grąbczewscy Architekci za realizację architektoniczną Centrum Administracyjnego Gminy Wielka Wieś. Nagroda w kategorii „Wnętrze” powędrowała do siedziby Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał budynek  GEOMEDICAL w Katowicach (proj. UCEES). Nagrodę w kategorii Młody Twórca otrzymał Paweł Barczyk.

Zobacz najlepszą przestrzeń publiczną roku

W konkursie  Najlepsza Przestrzeń Publiczna 2018 główną nagrodę otrzymała siedziba Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W tym roku konkursowe jury oceniało 27 nadesłanych realizacji architektonicznych, powstałych na terenie 18 gmin.

 

Siedziba Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach została uznana Najlepszą Przestrzenią Publiczną 2018 m.in. za „ twórczy wkład w rewitalizację śródmieścia Katowic, przeprowadzony z szacunkiem dla zastanego dziedzictwa tej części miasta”, za niebanalne połączenie starego rzemiosła z nowymi technikami budowlanymi, ale także za „ujmującą prostotę i elegancję architektonicznych środków wyrazu”.

Siedziba Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Siedziba Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna 2018 przyznano rewitalizacji zabytkowych budynków Łaźni Głównej i Stolarni na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach (proj. P.A. Nova S.A., Euroartis Pracownia Projektowo-Badawcza); swoje wyróżnienie wręczyli też internauci. W ich opinii realizacją architektoniczną godną nagrody jest rewitalizacja kompleksu wypoczynkowego Stawiki w Sosnowcu (proj. Ryszard Tojka, PW ETA Sp. z o.o.).

Rewitalizacja zabytkowych budynków Łaźni Głównej i Stolarni na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach
Rewitalizacja zabytkowych budynków Łaźni Głównej i Stolarni na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach
rewitalizacja kompleksu wypoczynkowego Stawiki w Sosnowcu

Źródło: npp.slaskie.pl, sarp.katowice.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursów Architektonicznych, Hot

Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji
Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji

373 pokoi, a w nich 512 łóżek ma się pomieścić w akademiku, jaki powstanie przy ulicy Fabrycznej we ...

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera