Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura Roku Województwa Śląskiego 2018 – znamy wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Architektura Roku Województwa Śląskiego 2018 oraz Najlepsza Przestrzeń Publiczna 2018 – to dwa konkursy, mające na celu uhonorowanie najlepszych realizacji architektonicznych, powstałych w danym roku na Śląsku. Organizatorami plebiscytu o pierwszą z tych nagród są Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP Oddział w Katowicach i Śląska Okręgowa Izba Architektów RP, Najlepsza Przestrzeń Publiczna 2018 - to nagroda Marszałka Województwa Śląskiego.

 

Najlepsza realizacja architektoniczna roku

Grand Prix konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2018 została przyznana pracowni jojko+nawrocki architekci za realizację architektoniczną Domu w Będzinie  Werdykt może się wydać zaskakujący: ów dom – to realizacja skromna, prosta i tania, pozornie trudno porównywalna z takimi obiektami architektonicznymi, jak (także nominowana do tej nagrody) siedziba Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

 

W uzasadnieniu decyzji o przyznaniu Grand Prix konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2018 pracowni jojko+nawrocki architekci jurorzy napisali m.in. że to nagroda „a bezkompromisowo racjonalne potraktowanie zadania projektowego zrealizowanego w ścisłej współpracy z inwestorem na każdym etapie powstawania domu”, a także za „ wykreowanie architektonicznej przestrzeni zbudowanej z prostych środków formalnych dobrze wpisującej się w topografię otoczenia, realizującej w pełni oczekiwania inwestora, spełniającej wysokie wymagania energooszczędności, uzyskanie efektu estetycznego architektury”. Eksperci uznali, że ta realizacja architektoniczna dowodzi  „dojrzałości autorów w rozumieniu istotnych wartości w architekturze”.

Dom w Będzinie, Architektura Roku Województwa Śląskiego 2018, jojko+nawrocki architekci
Dom w Będzinie, Architektura Roku Województwa Śląskiego 2018, jojko+nawrocki architekci
Dom w Będzinie, Architektura Roku Województwa Śląskiego 2018, jojko+nawrocki architekci

W konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego 2018 przyznane zostały także nagrody w poszczególnych kategoriach. Najlepszym domem jednorodzinnym uznano zdobywcę Grand Prix, czyli Dom w Będzinie projektu biura jojko+nawrocki architekci (zespół: Marcin Jojko, Bartłomiej Nawrocki, Bianka Swinder, Barbara Ziemba). W kategorii „Obiekt” nagrodę otrzymała siedziba Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach  (zespół projektowy: BAAS Jordi Badia: Jordi Framis, GRUPA 5 ARCHITEKCI: Mikołaj Kadłubowski, Rafał Zelent, Krzysztof Mysielski, Roman Dziedziejko, Michał Leszczyński, Rafał Grzelewski; MAŁECCY biuro projektowe: Wojciech Małecki, Joanna Małecka, Anna Siwińska).

 

Wyróżnienia w kategorii „Obiekt” otrzymały realizacje architektoniczne: Przychodnia zdrowia w Przyszowicach (OVO Grąbczewscy Architekci) i przedszkole w Żorach  (TOPROJEKT). Nagroda w kategorii „Dzieło Eksportowe” trafiło do pracowni OVO Grąbczewscy Architekci za realizację architektoniczną Centrum Administracyjnego Gminy Wielka Wieś. Nagroda w kategorii „Wnętrze” powędrowała do siedziby Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał budynek  GEOMEDICAL w Katowicach (proj. UCEES). Nagrodę w kategorii Młody Twórca otrzymał Paweł Barczyk.

Zobacz najlepszą przestrzeń publiczną roku

W konkursie  Najlepsza Przestrzeń Publiczna 2018 główną nagrodę otrzymała siedziba Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W tym roku konkursowe jury oceniało 27 nadesłanych realizacji architektonicznych, powstałych na terenie 18 gmin.

 

Siedziba Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach została uznana Najlepszą Przestrzenią Publiczną 2018 m.in. za „ twórczy wkład w rewitalizację śródmieścia Katowic, przeprowadzony z szacunkiem dla zastanego dziedzictwa tej części miasta”, za niebanalne połączenie starego rzemiosła z nowymi technikami budowlanymi, ale także za „ujmującą prostotę i elegancję architektonicznych środków wyrazu”.

Siedziba Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Siedziba Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna 2018 przyznano rewitalizacji zabytkowych budynków Łaźni Głównej i Stolarni na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach (proj. P.A. Nova S.A., Euroartis Pracownia Projektowo-Badawcza); swoje wyróżnienie wręczyli też internauci. W ich opinii realizacją architektoniczną godną nagrody jest rewitalizacja kompleksu wypoczynkowego Stawiki w Sosnowcu (proj. Ryszard Tojka, PW ETA Sp. z o.o.).

Rewitalizacja zabytkowych budynków Łaźni Głównej i Stolarni na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach
Rewitalizacja zabytkowych budynków Łaźni Głównej i Stolarni na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach
rewitalizacja kompleksu wypoczynkowego Stawiki w Sosnowcu

Źródło: npp.slaskie.pl, sarp.katowice.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursów Architektonicznych, Hot

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.
E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera