Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Praca w chmurze coraz bardziej popularna w polskiej branży budowlanej

 

Czas czytania: ~3 min


28 listopada 2018 w Warszawie odbyła się konferencja Autodesk „Budowa w chmurze - współpraca przy planowaniu, projektowaniu i zarządzaniu”, której tematem była praca w środowisku chmury w oparciu o BIM 360. Chmura to obecnie jeden z ważniejszych trendów w procesie transformacji cyfrowej w poszczególnych sektorach przemysłu. Dotyczy to także sektora budowlanego, który ze względu na swoją specyfikę (duża liczba rozproszonych danych oraz podmiotów zaangażowanych w proces, prowadzenie wielu inwestycji jednocześnie) otwiera się na nowości technologiczne i zachodzące globalne zmiany w tym obszarze.

 

Autodesk, BIM, BIM 360

„Postawiliśmy pytanie – Czy polska branża budowlana jest gotowa na współpracę w chmurze? Zauważamy spory potencjał w obszarze cyfryzacji sektora budowalnego. Procesu zmian nie da się zatrzymać, ani tym bardziej odrzucić. Realizacja projektów zgodnie z metodyką BIM jest już powszechna w wielu czołowych biurach projektowych oraz firmach wykonawczych w Polsce. Kolejnym etapem, zdajemy sobie sprawę, że nie natychmiastowym, będzie usprawnianie współpracy i zarządzania projektami, z wykorzystaniem środowiska chmury” – mówi Przemysław Nogaj, menadżer ds. rozwiązań Autodesk dla architektury i budownictwa.

 

„Widzę nieodzowność pracy w chmurze, jako standardu w najbliższych latach. Jednak, tak jak w przypadku innych nowości technologicznych, tak i w tym konieczne jest przełamanie pewnych barier - uzyskanie wsparcia ze stron Państwa, wprowadzenie na uczelniach wyższych kształcenia w tym zakresie, wypracowanie racjonalnych standardów – które w rezultacie zrekompensują nakłady pracy architektów, wyższym wynagrodzeniem za projekt. Benefity wynikające z takiej metodyki pracy będą odczuwalne na każdym etapie procesu inwestycji – zwłaszcza dla inwestora prywatnego lub publicznego oraz wykonawcy, m.in. w postaci łatwiejszej i bardziej elastycznej parametryzacji elementów budowy i wyposażenia, a przez to zwiększonej kontroli kosztów i ekonomizacji procesu budowy”. – Mariusz Ścisło Prezes SARP

Autodesk, BIM, BIM 360

Konferencja zgromadziła ponad dwieście osób zaangażowanych w proces inwestycyjno-budowlany – architektów, firmy budowalne oraz inwestorów. Zagadnienia poruszane podczas poszczególnych sesji obejmowały korzyści i bariery związanych z wykorzystaniem BIM 360 oraz dostarczyły wielu praktycznych przykładów. Zastosowanie BIM 360 (jako centralnego narzędzia wymiany informacji) i jego zalet w codziennej pracy, przybliżyła Skanska, pionier w zakresie stosowania tego rozwiązania w Polsce. Nie zabrakło również dobrych praktyk ze świata. Swoimi doświadczeniami podzieliła się szwedzka firma TIKAB, której przedstawiciel zaprezentował m.in. jak jeden z największych właścicieli nieruchomości w Szwecji poprawił funkcjonowanie zarządzanych przez siebie budynków integrując proces projektowy w Autodesk BIM 360.

Autodesk, BIM, BIM 360

Przedstawiciele Autodesk – polscy i zagraniczny – poświęcili dużo miejsca platformie BIM 360. Omówione zostały korzyści z wykorzystania BIM 360 na placu budowy, w postaci usprawnionej komunikacji zdarzeń oraz zatwierdzania dokumentów na linii inwestor – projektant – wykonawca – podwykonawca. Uczestnicy konferencji #budowaWchmurze mogli odwiedzić stanowiska Autoryzowanych Partnerów Autodesk, na których zaprezentowano m.in. praktyczne możliwości platformy chmurowej Autodesk i jej wpływ na współpracę międzybranżową, zarządzanie danymi oraz na projekty infrastrukturalne, jak również polskie i zagraniczne case studies. Ważnym elementem konfekcji była wystawa innowacyjnych narzędzi wspierających pracę podmiotów współpracujących przy realizacji inwestycji, takich jak: tablety dotykowe, drukarki wielkoformatowe, skanery laserowe 3D.

 

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz na stronie organizatora.

 

Byliśmy Patronem Medialnym wydarzenia.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Komputer, Oprogramowanie Dla Architektów

Drewniany dom na Warmii
Drewniany dom na Warmii

W urokliwej okolicy wsi Cerkiewnik na Warmii wznosi się parterowy dom o powierzchni 75 mkw, który st ...

Architektura do codziennych zakupów
Architektura do codziennych zakupów

O tym, jak zmienił się w ostatnich latach nasz sposób robienia zakupów powstały już analizy i badani ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Komputer
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera