Praca w chmurze staje się coraz bardziej popularna w polskiej branży budowlanej - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Praca w chmurze coraz bardziej popularna w polskiej branży budowlanej

 

Czas czytania: ~3 min


28 listopada 2018 w Warszawie odbyła się konferencja Autodesk „Budowa w chmurze - współpraca przy planowaniu, projektowaniu i zarządzaniu”, której tematem była praca w środowisku chmury w oparciu o BIM 360. Chmura to obecnie jeden z ważniejszych trendów w procesie transformacji cyfrowej w poszczególnych sektorach przemysłu. Dotyczy to także sektora budowlanego, który ze względu na swoją specyfikę (duża liczba rozproszonych danych oraz podmiotów zaangażowanych w proces, prowadzenie wielu inwestycji jednocześnie) otwiera się na nowości technologiczne i zachodzące globalne zmiany w tym obszarze.

 

Autodesk, BIM, BIM 360

„Postawiliśmy pytanie – Czy polska branża budowlana jest gotowa na współpracę w chmurze? Zauważamy spory potencjał w obszarze cyfryzacji sektora budowalnego. Procesu zmian nie da się zatrzymać, ani tym bardziej odrzucić. Realizacja projektów zgodnie z metodyką BIM jest już powszechna w wielu czołowych biurach projektowych oraz firmach wykonawczych w Polsce. Kolejnym etapem, zdajemy sobie sprawę, że nie natychmiastowym, będzie usprawnianie współpracy i zarządzania projektami, z wykorzystaniem środowiska chmury” – mówi Przemysław Nogaj, menadżer ds. rozwiązań Autodesk dla architektury i budownictwa.

 

„Widzę nieodzowność pracy w chmurze, jako standardu w najbliższych latach. Jednak, tak jak w przypadku innych nowości technologicznych, tak i w tym konieczne jest przełamanie pewnych barier - uzyskanie wsparcia ze stron Państwa, wprowadzenie na uczelniach wyższych kształcenia w tym zakresie, wypracowanie racjonalnych standardów – które w rezultacie zrekompensują nakłady pracy architektów, wyższym wynagrodzeniem za projekt. Benefity wynikające z takiej metodyki pracy będą odczuwalne na każdym etapie procesu inwestycji – zwłaszcza dla inwestora prywatnego lub publicznego oraz wykonawcy, m.in. w postaci łatwiejszej i bardziej elastycznej parametryzacji elementów budowy i wyposażenia, a przez to zwiększonej kontroli kosztów i ekonomizacji procesu budowy”. – Mariusz Ścisło Prezes SARP

Autodesk, BIM, BIM 360

Konferencja zgromadziła ponad dwieście osób zaangażowanych w proces inwestycyjno-budowlany – architektów, firmy budowalne oraz inwestorów. Zagadnienia poruszane podczas poszczególnych sesji obejmowały korzyści i bariery związanych z wykorzystaniem BIM 360 oraz dostarczyły wielu praktycznych przykładów. Zastosowanie BIM 360 (jako centralnego narzędzia wymiany informacji) i jego zalet w codziennej pracy, przybliżyła Skanska, pionier w zakresie stosowania tego rozwiązania w Polsce. Nie zabrakło również dobrych praktyk ze świata. Swoimi doświadczeniami podzieliła się szwedzka firma TIKAB, której przedstawiciel zaprezentował m.in. jak jeden z największych właścicieli nieruchomości w Szwecji poprawił funkcjonowanie zarządzanych przez siebie budynków integrując proces projektowy w Autodesk BIM 360.

Autodesk, BIM, BIM 360

Przedstawiciele Autodesk – polscy i zagraniczny – poświęcili dużo miejsca platformie BIM 360. Omówione zostały korzyści z wykorzystania BIM 360 na placu budowy, w postaci usprawnionej komunikacji zdarzeń oraz zatwierdzania dokumentów na linii inwestor – projektant – wykonawca – podwykonawca. Uczestnicy konferencji #budowaWchmurze mogli odwiedzić stanowiska Autoryzowanych Partnerów Autodesk, na których zaprezentowano m.in. praktyczne możliwości platformy chmurowej Autodesk i jej wpływ na współpracę międzybranżową, zarządzanie danymi oraz na projekty infrastrukturalne, jak również polskie i zagraniczne case studies. Ważnym elementem konfekcji była wystawa innowacyjnych narzędzi wspierających pracę podmiotów współpracujących przy realizacji inwestycji, takich jak: tablety dotykowe, drukarki wielkoformatowe, skanery laserowe 3D.

 

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz na stronie organizatora.

 

Byliśmy Patronem Medialnym wydarzenia.


Podepnij swój artykuł

tagi

Komputer, Oprogramowanie Dla Architektów

Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego - wyniki konkursu architektonicznego

Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego NAWW jest wspólnym przedsięwzięciem Poznańskie ...

Webinarium Dorken: Podwyższona energooszczędność dachu dzięki wykorzystaniu termomembran Maxx Plus
Webinarium Dorken: Podwyższona energooszczędność dachu dzięki wykorzystaniu termomembran Maxx Plus

Zapraszamy na webinarium firmy Dorken, które poświęcone będzie membranie dachowej Delta Maxx Plus. ...

Circle Wood: niezwykły dom od Mobius Architekci
Circle Wood: niezwykły dom od Mobius Architekci

Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego Circle Wood od Mobius Architekci powstał dla miłośnik ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Komputer
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera