Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt architektoniczny dla Cepelii

 

Czas czytania: ~2 min


Pawilon Cepelii zbudowano w 1966 roku wg projektu Zygmunta Stępińskiego. Przeszklona, lekka, dwukondygnacyjna konstrukcja była zaprojektowana na potrzeby handlowe i wystawiennicze. Powstała zgodnie z panującą wówczas modą na wielkomiejskie pawilony o nowoczesnej konstrukcji, które miały dodawać metropolitalnego charakteru ulicom polskich miast.

 

Cepelia w Warszawie, Cepelia, projekt architektoniczny

Architektura pawilonów

Projekt architektoniczny pawilonu Cepelii doskonale pasował do położonej po przeciwnej stronie ronda Ściany Wschodniej, do dynamicznego i gwarnego centrum Warszawy lat 60. Wiele z wzniesionych wtedy na śródmiejskie potrzeby obiektów nie dotrwało do dziś, inne przeszły metamorfozę, np. zostały rozebrane i zbudowane na nowo, jak Rotunda, lub rozebrane i zbudowane w tym samym „klimacie”, jak pawilon Zodiak.

 

Pawilon Cepelii od wielu lat straszył przechodniów – zniszczony, zaniedbany, oblepiony reklamami, częściowo nieczynny, przypominał ruderę, a nie nowoczesny budynek – lampion, jak został zaprojektowany. Od wielu lat coraz większe było grono zwolenników wyburzenia pawilonu, który praktycznie tylko szpecił, którego bryła architektoniczna była nieczytelna nawet dla wielbicieli powojennego modernizmu. Na szczęście nie tak dano temu obiekt trafił do Gminnej Ewidencji Zabytków, co stanowiło niewielką, ale jednak ochronę dla tego dzieła architektury.

 

Zobacz projekt architektoniczny dla Cepelii

W styczniu 2019 roku Warszawę zelektryzowała wiadomość, że pawilon zostanie wyremontowany i zyska nową funkcję. Już od jakiegoś czasu o tym plotkowano, nikt nie wiedział jednak, kto zechce zainwestować w remont zdewastowanego budynku o niewielkim (a więc nie przynoszącym wielkiego dochodu) metrażu.

 

Kilka dni temu wszystko stało się jasne. Pawilon Cepelii zamieni się w bar szybkiej obsługi – stanie się flagowym lokalem najbardziej na świcie znanej sieci fast food. Projekt architektoniczny modernizacji pawilonu powstał w pracowni Maas Dariusza Hyca.

 

Zarówno sieć McDonald’s, jak architekt, podkreślają, że budynkowi zostanie przywrócona dawna świetność, że podstawą do opracowania remontu będą zachowane oryginalne projekty architektoniczne Zygmunta Stępińskiego. Anna Borys-Karwacka, dyrektor ds. korporacyjnych McDonald’s Polska, mówiła na łamach „Gazety Stołecznej”: „Zależy nam na zachowaniu wszystkich walorów architektonicznych tego budynku i harmonijne wpisanie się w krajobraz centrum stolicy. Zastosujemy bardziej subtelny branding zewnętrzny”.


Jak oceniacie ten projekt?


Źródło: materiały prasowe


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny

Mieszkanie w wąskiej kamienicy
Mieszkanie w wąskiej kamienicy

W gdańskim programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajduje się 26 budynków. W trzynastu ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera