Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2018 za nami

 

Czas czytania: ~4 min


W gościnnych progach warszawskiego Hotelu Vienna House Mokotów Warsaw, 4 kwietnia 2019 roku odbyła się gala wręczenia nagród w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2018. Uroczystość, podczas której laureaci osobiście odbierają nagrody z rąk zdobywców laurów z lat poprzednich, Grupa Sztuka Architektury zorganizowała już po raz czwarty. Goście gali mogli nie tylko debatować o architekturze czy podziwiać ją w nagrodzonych projektach – piękna architektura hotelowych wnętrz była też scenerią tego spotkania. Na zakończenie uroczystości odbył się spacer architektoniczny po obiekcie, który przybliżył uczestnikom nieco kulis powstania projektu.

 

Fot. Bartosz Makowski

Fot. Bartosz Makowski

Najważniejszą częścią gali było ogłoszenie wyników Plebiscytu Polska Architektura XXL 2018 oraz wręczenie nagród autorom najlepszych realizacji. Poza dyplomem zwycięzcy otrzymywali także statuetki oraz upominki od firmy LUG. W każdej z kategorii konkursowych swoje nagrody przyznawało jury oraz internauci – tak samo ważne i cenne to wyróżnienia, jedne wręczane przez grono architektów czy dizajnerów, drugie – przez odbiorców, obserwatorów, użytkowników stworzonych obiektów.

 

Oto wyniki Plebiscytu Polska Architektura XXL 2018

W kategorii „Kubatura”, wśród obiektów publicznych internauci najwyżej ocenili siedzibę firmy Bialmed w Piszu, projektu biura 3XA. Konkursowe jury swoją nagrodę przyznało siedzibie Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. To efekt współpracy trzech biur: BAAS arquitectura, Grupy 5 Architekci oraz Małeccy Biura Projektowego.

Pracowni 3XA, fot. Bartosz Makowski

Pracownia 3XA, fot. Bartosz Makowski

Grupa 5 Architekci, Małeccy Biuro Projektowe

Grupa 5 Architekci, Małeccy Biuro Projektowe, Fot. Bartosz Makowski

Wśród prywatnych obiektów kubaturowych użytkownicy internetu najwyżej ocenili dom na kanciastej działce w Szczecinie biura Reform Architekt Marcina Tomaszewskiego. W tej samej kategorii jurorzy postanowili swoją nagrodę przyznać domowi jednorodzinnemu w Będzinie projektu Jojko+Nawrocki Architekci.

Refomr Architekt, fot. Bartosz Makowski

Refomr Architekt, fot. Bartosz Makowski

 jojko+nawrocki architekci, fot. Bartosz Makowski

jojko+nawrocki architekci, fot. Bartosz Makowski

Wśród wnętrz publicznych najwięcej głosów publiczności zebrało biuro The Software House w Gliwicach autorstwa Zalewski Architecture Group. W tej samej kategorii jury najwyżej oceniło wnętrza Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach, które jest wspólnym dziełem pracowni: BAAS arquitectura, Grupy 5 Architekci oraz Małeccy Biura Projektowego.

Grupa 5 Architekci, Małeccy Biuro Projektowe, fot. Bartosz Makowski

Grupa 5 Architekci, Małeccy Biuro Projektowe, fot. Bartosz Makowski

Wnętrzem prywatnym, które najbardziej spodobało się internautom było mieszkanie w Krakowie, dzieło pracowni projektowej Novi Art. Jurorzy zdecydowali inaczej – wg nich najlepszym wnętrzem prywatnym jest mieszkanie na Nikiszowcu, zaprojektowane przez Mili Młodzi Ludzie.

Mili Młodzi Ludzie, fot. Bartosz Makowski

Mili Młodzi Ludzie, fot. Bartosz Makowski

Plebiscyt Polska Architektura XXL jest jedynym w Polsce, w którym do kategorii architektury i projektowania włączony jest także krajobraz, który często jest pomijany i wciąż niedoceniany. Podczas gali Plebiscytu swoje zasłużone nagrody odebrali także architekci krajobrazu. I tak w kategorii najlepszych przestrzeni publicznych w opinii internautów na nagrodę zasłużył nowoczesny park wodny na plantach w Jaworznie, stworzony przez pracownię RS+ Robert Skitek. W opinii jury najbardziej wyróżniał się projekt ogród ginących roślin wraz z pawilonem ogrodowym, Arboretum SGGW w Rogowie zaprojektowany przez pracownię JRK72.

RS+, fot. Bartosz Makowski

RS+, fot. Bartosz Makowski

Wśród ogrodów prywatnych nagrodę publiczności odebrała pracownia Planea za projekt ogrodu w Lublinie - Bambusowy pokój, głosami jury nagrodę otrzymał także ogród w Wielkopolsce, dzieło Pawła Grobelnego.

Planea, for. Bartosz Makowski

Planea, for. Bartosz Makowski

Paweł Grobelny, fot. Bartosz Makowski

Paweł Grobelny, fot. Bartosz Makowski

W Plebiscycie Polska Architektura XXL 2018 jury przyznało także nagrodę Grand Prix dla najlepszego obiektu, zrealizowanego w Polsce w ostatnim roku. Ten prestiżowy tytuł trafił do obiektu Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach, autorstwa BAAS Arquitectura, Grupy 5 Architekci oraz Małeccy Biuro Projektowe. Po raz pierwszy w historii Plebiscytu jedna realizacja zdobyła aż trzy wyróżnienia.

Grupa 5 Architekci, Małeccy Biuro Projektowe, fot. Bartosz Makowski

Grupa 5 Architekci, Małeccy Biuro Projektowe, fot. Bartosz Makowski

Atrakcją wieczoru były dwa ciekawe wykłady oraz spacer po Hotelu Vienna House. Pierwszy wykład dotyczący Hali KS Cracovia 1906 poprowadzili laureaci Honorowej Nagrody SARP 2018: arch. Piotr Lewicki, arch. Kazimierz Łatak z Biura Projektów Lewicki Łatak a drugi arch. Ewa Kozieł – Jurowska z pracowni JEMS Architekci, która przedstawiła pokrótce obiekt, w którym odbyła się Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2018. Zwieńczeniem wydarzenia był uroczysty bankiet z pysznym jedzeniem.

Biuro Projektów Lewicki Łatak, fot. Bartosz Makowski

Biuro Projektów Lewicki Łatak, fot. Bartosz Makowski

arch. Ewa Kozieł –Jurowska z pracowni JEMS Architekci, fot. Bartosz Makowski

arch. Ewa Kozieł –Jurowska z pracowni JEMS Architekci, fot. Bartosz Makowski

W gali wręczenia nagród w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2018 brali czynny udział nie tylko laureaci poprzednich edycji konkursu, ale i liczni jego partnerzy. Swoje prezentacje dla gości przygotowali Pan Paweł Kmiecik z firmy LUG, Prezes firmy Bauder Pan Stanisław Jędraszewski oraz Pan Mariusz Swoboda – regionalny kierownik sprzedaży firmy DASAG. Wśród Partenrów, którzy towarzyszyli nam podcza Gali były również takie formy jak: Aluprof, HOCHTIEF Polska, Vandersanden , Gira oraz Muraspec.

 

Fotorelacja z Gali Polska Architektura XXL 2018

 

Zobaczcie relację video z Gali Plebiscytu Polska Architektura XXL 2018

 


 

Dziękujemy wszystkim za udział a zwycięzcom gratulujemy!

 

Organizatorem plebiscytu Polska Architektura XXL jest Grupa Sztuka Architektury – grupa wortali tematycznych poświęconych architekturze. Należą do niej wortale sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl, sztuka-krajonbrazu.pl, e-kwartalnik architektoniczny „Krytyka Architektury” oraz specjalistyczna księgarnia internetowa dla architektów www.ksa24.pl.
 

sLkXvyHAcPwcqAm4QJsJnWYNYlVSr47YsThANncVG9QKO9ekKhhPkwUnwylv_ramka-logamjpg.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Polska Architektura 2018, Polska Architektura Xxl, Polska Architektura Xxl 2018

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

Przemiana 11 kamienic
Przemiana 11 kamienic

W latach 2015-2023 związana z branżą medyczną Grupa Epione kupiła jedenaście kamienic przy ul. Dworc ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera