Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Szkodliwe działanie smogu na elewację budynku

 

Czas czytania: ~3 min


Z problemem smogu walczą zarówno małe jak i duże miasta. Zatruwa on środowisko, zagraża naszemu zdrowiu i zniechęca do spacerów. Smog to także zagrożenie dla trwałości i estetyki fasady budynku. Czy jest możliwe wykonanie fasady odpornej na działanie zanieczyszczeń, w tym smogu?

 

weber, farba na elewację, farba do elewacji, tynk na elewację

Elewacja z widocznymi zabrudzeniami z sadzy i pyłu, w których mogą być szkodliwe substancje

Jak przedłużyć żywotność fasady budynku?

Smog stał się w ostatnich latach prawdziwą zimową plagą największych polskich miast. Specjaliści alarmują o bardzo wysokim stężeniu smogu i odradzają dłuższe przebywanie na zewnątrz, zwłaszcza osobom starszym i dzieciom. Szkodliwe substancje zawarte w smogu mogą także negatywnie oddziaływać na ściany zewnętrzne budynków, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do ich poważnych uszkodzeń. Recepta na przedłużenie trwałości i estetyki fasady budynku w warunkach silnie zanieczyszczonego powietrza kryje się w odpowiednich materiałach użytych do wykończenia elewacji.

 

Smog i jego zawartość

Smog to zanieczyszczenia powietrza powstałe w wyniku spalania węgla i śmieci w piecach domów jednorodzinnych oraz starych, niemodernizowanych kotłowniach. Smog wytwarzają również samochody, zwłaszcza te „leciwe”, których po polskich drogach jeździ niemało. Smog powstaje i gromadzi się głównie przy powierzchni ziemi w trakcie bezwietrznej, mroźnej pogody, ale może atakować również latem.  

Spalanie w piecach różnych materiałów powoduje uwalnianie do atmosfery związków chemicznych, takich jak sadza czy pyły osadzające się na elewacjach budynków. W przypadku palenia węglem do atmosfery emitowany jest również dwutlenek węgla oraz dwutlenek siarki. Związki te w momencie zetknięcia się z parą wodną tworzą aerożele, które zawierają m.in. kwas siarkowy.

 

Budynki a smog

Związki chemiczne obecne w smogu w efekcie naturalnych ruchów powietrza osiadają na elewacjach i z biegiem czasu mogą oddziaływać korozyjnie na wiele materiałów budowlanych, takich jak tynki, cegła, płytki ceramiczne i ich spoiny.

Szczególnie niebezpieczne są drobinki wytworzonego kwasu siarkowego, które mogą powodować miejscowe uszkodzenia elewacji. Działania destrukcyjne zwiększają również opady. Woda wnika w szczeliny na fasadzie, co skutkuje jej powolnym, ale systematycznym zawilgoceniem. Sadza oraz pyły tworzą na ścianach budynków ciemne smugi i plamy, powodując jednocześnie szarzenie jasnych kolorów.

weber, farba na elewację, farba do elewacji, tynk na elewację

Elewacja z widocznymi zabrudzeniami z sadzy i pyłu, w których mogą być szkodliwe substancje

Czy istnieje antysmogowa fasada?

Ochronę przed wpływem związków chemicznych zawartych w smogu można zacząć już na etapie wykańczania budynku i tynkowania ścian. Jaki rodzaj tynku zabezpieczy fasadę przed szkodliwym oddziaływaniem agresywnych substancji chemicznych?

 

Dlaczego tynki silikatowe? Fasady pokryte antystatycznymi tynkami silikatowymi nie przyciągają kurzu i pyłu, w których mogą znajdować się szkodliwe związki chemiczne. Tynki silikatowe charakteryzują się też wysoką odpornością na promieniowanie UV i ścieranie, a także wysoką paroprzepuszczalnością. Mają również wysokie pH, co z kolei chroni fasady przed korozją biologiczną tj. obrastaniem przez glony, grzyby i pleśń.

 

Bezpieczna elewacja dziś i jutro

Aby elewacja stanowiła atrakcyjną wizytówkę budynku na lata, trzeba o nią dbać nie tylko na etapie wykańczania czy renowacji, ale również podczas standardowego użytkowania.

 

Jeśli elewacja jest lekko przybrudzona wystarczy jej umycie wodą z małym dodatkiem detergentu lub użycie gotowego preparatu, takiego jak weber PC241. Gdy na fasadzie pojawiły się glony lub grzyby trzeba zastosować mocniejszy środek, taki jak płyn biocydowy weber PC243.

 

Źródło: Weber

Więcej informacji znajdziesz na stronie Weber


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Fasada, Fasady, Elewacja, Technologie

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera