Szkodliwe działanie smogu na elewację budynków - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Szkodliwe działanie smogu na elewację budynku

 

Czas czytania: ~3 min


Z problemem smogu walczą zarówno małe jak i duże miasta. Zatruwa on środowisko, zagraża naszemu zdrowiu i zniechęca do spacerów. Smog to także zagrożenie dla trwałości i estetyki fasady budynku. Czy jest możliwe wykonanie fasady odpornej na działanie zanieczyszczeń, w tym smogu?

 

weber, farba na elewację, farba do elewacji, tynk na elewację

Elewacja z widocznymi zabrudzeniami z sadzy i pyłu, w których mogą być szkodliwe substancje

Jak przedłużyć żywotność fasady budynku?

Smog stał się w ostatnich latach prawdziwą zimową plagą największych polskich miast. Specjaliści alarmują o bardzo wysokim stężeniu smogu i odradzają dłuższe przebywanie na zewnątrz, zwłaszcza osobom starszym i dzieciom. Szkodliwe substancje zawarte w smogu mogą także negatywnie oddziaływać na ściany zewnętrzne budynków, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do ich poważnych uszkodzeń. Recepta na przedłużenie trwałości i estetyki fasady budynku w warunkach silnie zanieczyszczonego powietrza kryje się w odpowiednich materiałach użytych do wykończenia elewacji.

 

Smog i jego zawartość

Smog to zanieczyszczenia powietrza powstałe w wyniku spalania węgla i śmieci w piecach domów jednorodzinnych oraz starych, niemodernizowanych kotłowniach. Smog wytwarzają również samochody, zwłaszcza te „leciwe”, których po polskich drogach jeździ niemało. Smog powstaje i gromadzi się głównie przy powierzchni ziemi w trakcie bezwietrznej, mroźnej pogody, ale może atakować również latem.  

Spalanie w piecach różnych materiałów powoduje uwalnianie do atmosfery związków chemicznych, takich jak sadza czy pyły osadzające się na elewacjach budynków. W przypadku palenia węglem do atmosfery emitowany jest również dwutlenek węgla oraz dwutlenek siarki. Związki te w momencie zetknięcia się z parą wodną tworzą aerożele, które zawierają m.in. kwas siarkowy.

 

Budynki a smog

Związki chemiczne obecne w smogu w efekcie naturalnych ruchów powietrza osiadają na elewacjach i z biegiem czasu mogą oddziaływać korozyjnie na wiele materiałów budowlanych, takich jak tynki, cegła, płytki ceramiczne i ich spoiny.

Szczególnie niebezpieczne są drobinki wytworzonego kwasu siarkowego, które mogą powodować miejscowe uszkodzenia elewacji. Działania destrukcyjne zwiększają również opady. Woda wnika w szczeliny na fasadzie, co skutkuje jej powolnym, ale systematycznym zawilgoceniem. Sadza oraz pyły tworzą na ścianach budynków ciemne smugi i plamy, powodując jednocześnie szarzenie jasnych kolorów.

weber, farba na elewację, farba do elewacji, tynk na elewację

Elewacja z widocznymi zabrudzeniami z sadzy i pyłu, w których mogą być szkodliwe substancje

Czy istnieje antysmogowa fasada?

Ochronę przed wpływem związków chemicznych zawartych w smogu można zacząć już na etapie wykańczania budynku i tynkowania ścian. Jaki rodzaj tynku zabezpieczy fasadę przed szkodliwym oddziaływaniem agresywnych substancji chemicznych?

 

Dlaczego tynki silikatowe? Fasady pokryte antystatycznymi tynkami silikatowymi nie przyciągają kurzu i pyłu, w których mogą znajdować się szkodliwe związki chemiczne. Tynki silikatowe charakteryzują się też wysoką odpornością na promieniowanie UV i ścieranie, a także wysoką paroprzepuszczalnością. Mają również wysokie pH, co z kolei chroni fasady przed korozją biologiczną tj. obrastaniem przez glony, grzyby i pleśń.

 

Bezpieczna elewacja dziś i jutro

Aby elewacja stanowiła atrakcyjną wizytówkę budynku na lata, trzeba o nią dbać nie tylko na etapie wykańczania czy renowacji, ale również podczas standardowego użytkowania.

 

Jeśli elewacja jest lekko przybrudzona wystarczy jej umycie wodą z małym dodatkiem detergentu lub użycie gotowego preparatu, takiego jak weber PC241. Gdy na fasadzie pojawiły się glony lub grzyby trzeba zastosować mocniejszy środek, taki jak płyn biocydowy weber PC243.

 

Źródło: Weber

Więcej informacji znajdziesz na stronie Weber


Podepnij swój artykuł

tagi

Fasada, Fasady, Elewacja, Technologie

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Fabryka Norblina zaczyna żyć
Fabryka Norblina zaczyna żyć

Kilkanaście lat trwało projektowanie, przygotowywanie, wreszcie realizacja wizji przebudowy i modern ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera