Zmarł Włodzimierz Mucha - znany i ceniony polski architekt - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Włodzimierz Mucha - znany i ceniony architekt

 

Czas czytania: ~2 min


13 października zmarł Włodzimierz Mucha, znany i ceniony architekt, autor wielu znanych obiektów, sędzia konkursowy i działacz SARP. Wraz ze swoim wspólnikiem, Andrzejem Bulandą, zdobył wiele nagród architektonicznych za projekty i realizacje.

 

Włodzimierz Mucha, Bulanda Mucha Architekci

Włodzimierz Mucha i Andrzej Bulanda, laureaci Honorowej Nagrody SARP w 2015 roku własną pracownię założyli w 1991 roku – przez blisko trzy dekady rozwijali biuro, projektując coraz to nowe obiekty, z których szczególnie wysoko cenione były ich realizacje architektoniczne związane z modernizacją obiektów historycznych lub budowaniem w zabytkowym otoczeniu.

 

Poznaj biografię architekta

Włodzimierz Mucha urodził się w 1956 roku w Olsztynie. Początkowo studiował budownictwo na Wydziale Budownictwa Lądowego Akademii Rolniczo-Techniczna w Olsztynie, później przeniósł się do stolicy: studiował na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej; dyplom obronił pod kierunkiem Małgorzaty Handzelewicz-Wacławek. W latach 80. pracował m.in. z Olgierdem Jagiełłą i Jerzym Szczepanikiem – Dzikowskim, późniejszymi założycielami biura JEMS Architekci, a już w 1991 roku Włodzimierz Mucha wraz z Andrzejem Bulandą założyli własną pracownię architektoniczną. Mimo że rynek był wówczas dość niepewny, zdobywali pierwszych klientów (np. sieć Macdonald’s), zaczęli też wygrywać konkursy architektoniczne.

 

Kluczową w rozwoju biura realizacją architektoniczną był wyłoniony w drodze konkursu projekt na siedzibę BRE Banku w Bydgoszczy. Dwuczęściowa bryła, stanowiąca odwołanie do form bydgoskich spichlerzy zdobyła wiele nagród, a dziś uważana jest za jedną z najważniejszych realizacji polskiej architektury lat 90. oraz jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Bydgoszczy.  

BRE Bank, Bydgoszcz

Nowe projekty architektoniczne w starym otoczeniu

Włodzimierz Mucha i Andrzej Bulanda wspólnie zaprojektowali m.in. osiedle Cameratta w kompleksie mieszkaniowym Eko Park w Warszawie, budynek apartamentowy Willa Daglezja na Saskiej Kępie, niedawno opisywaliśmy ich nowy projekt – wizję nowej bryły w miejscu dawnych silosów na terenie fabryki Wedla na warszawskiej Pradze. Jednak wśród najbardziej wartościowych projektów architektonicznych biura Bulanda Mucha dominują modernizacje istniejących obiektów lub nowe bryły wstawione w historyczny kompleks. To ci architekci byli odpowiedzialni za przemianę dawnego obiektu przemysłowego w modne centrum Stara Papiernia w Konstancinie (ta modernizacja stała się wzorem dla wielu innych tego typu realizacji), to oni w pierzeję ulicy Chmielnej wstawili nowoczesny i kolorowy, a jednak doskonale pasujący do odtoczenia biurowiec, a także zaprojektowali nowy wygląd wciśniętej w gęstą, śródmiejską tkankę Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy na ulicy Koszykowej, także Włodzimierz Mucha i Andrzej Bulanda zaprojektowali nowy budynek obok zabytkowego pałacu – rozbudowę Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce.  Włodzimierz Mucha w jeszcze jeden sposób wywarł ogromny – a rzadko doceniany – wpływ na polską przestrzeń zurbanizowaną. Jako wieloletni i ceniony sędzia konkursowy SARP wybierał do realizacji najlepsze propozycje dla wielu niezwykle prestiżowych, znanych, ważnych obiektów.

 

Zobacz galerię zdjęć najlepszych realizacji architektonicznych

Źródło zdjęć: bimarch.pl, Wikimedia.org


Podepnij swój artykuł

tagi

Architekt, Słynny Architekt

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Fabryka Norblina zaczyna żyć
Fabryka Norblina zaczyna żyć

Kilkanaście lat trwało projektowanie, przygotowywanie, wreszcie realizacja wizji przebudowy i modern ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera