Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Włodzimierz Mucha - znany i ceniony architekt

 

Czas czytania: ~2 min


13 października zmarł Włodzimierz Mucha, znany i ceniony architekt, autor wielu znanych obiektów, sędzia konkursowy i działacz SARP. Wraz ze swoim wspólnikiem, Andrzejem Bulandą, zdobył wiele nagród architektonicznych za projekty i realizacje.

 

Włodzimierz Mucha, Bulanda Mucha Architekci

Włodzimierz Mucha i Andrzej Bulanda, laureaci Honorowej Nagrody SARP w 2015 roku własną pracownię założyli w 1991 roku – przez blisko trzy dekady rozwijali biuro, projektując coraz to nowe obiekty, z których szczególnie wysoko cenione były ich realizacje architektoniczne związane z modernizacją obiektów historycznych lub budowaniem w zabytkowym otoczeniu.

 

Poznaj biografię architekta

Włodzimierz Mucha urodził się w 1956 roku w Olsztynie. Początkowo studiował budownictwo na Wydziale Budownictwa Lądowego Akademii Rolniczo-Techniczna w Olsztynie, później przeniósł się do stolicy: studiował na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej; dyplom obronił pod kierunkiem Małgorzaty Handzelewicz-Wacławek. W latach 80. pracował m.in. z Olgierdem Jagiełłą i Jerzym Szczepanikiem – Dzikowskim, późniejszymi założycielami biura JEMS Architekci, a już w 1991 roku Włodzimierz Mucha wraz z Andrzejem Bulandą założyli własną pracownię architektoniczną. Mimo że rynek był wówczas dość niepewny, zdobywali pierwszych klientów (np. sieć Macdonald’s), zaczęli też wygrywać konkursy architektoniczne.

 

Kluczową w rozwoju biura realizacją architektoniczną był wyłoniony w drodze konkursu projekt na siedzibę BRE Banku w Bydgoszczy. Dwuczęściowa bryła, stanowiąca odwołanie do form bydgoskich spichlerzy zdobyła wiele nagród, a dziś uważana jest za jedną z najważniejszych realizacji polskiej architektury lat 90. oraz jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Bydgoszczy.  

BRE Bank, Bydgoszcz

Nowe projekty architektoniczne w starym otoczeniu

Włodzimierz Mucha i Andrzej Bulanda wspólnie zaprojektowali m.in. osiedle Cameratta w kompleksie mieszkaniowym Eko Park w Warszawie, budynek apartamentowy Willa Daglezja na Saskiej Kępie, niedawno opisywaliśmy ich nowy projekt – wizję nowej bryły w miejscu dawnych silosów na terenie fabryki Wedla na warszawskiej Pradze. Jednak wśród najbardziej wartościowych projektów architektonicznych biura Bulanda Mucha dominują modernizacje istniejących obiektów lub nowe bryły wstawione w historyczny kompleks. To ci architekci byli odpowiedzialni za przemianę dawnego obiektu przemysłowego w modne centrum Stara Papiernia w Konstancinie (ta modernizacja stała się wzorem dla wielu innych tego typu realizacji), to oni w pierzeję ulicy Chmielnej wstawili nowoczesny i kolorowy, a jednak doskonale pasujący do odtoczenia biurowiec, a także zaprojektowali nowy wygląd wciśniętej w gęstą, śródmiejską tkankę Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy na ulicy Koszykowej, także Włodzimierz Mucha i Andrzej Bulanda zaprojektowali nowy budynek obok zabytkowego pałacu – rozbudowę Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce.  Włodzimierz Mucha w jeszcze jeden sposób wywarł ogromny – a rzadko doceniany – wpływ na polską przestrzeń zurbanizowaną. Jako wieloletni i ceniony sędzia konkursowy SARP wybierał do realizacji najlepsze propozycje dla wielu niezwykle prestiżowych, znanych, ważnych obiektów.

 

Zobacz galerię zdjęć najlepszych realizacji architektonicznych

Źródło zdjęć: bimarch.pl, Wikimedia.org


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architekt, Słynny Architekt

Czarny dom w Józefowie
Czarny dom w Józefowie

Projekt jednorodzinnego domu w Józefowie przy ul. Orzechowej to nowoczesna realizacja, której autore ...

Warstwowe domy z drukarki 3D?
Warstwowe domy z drukarki 3D?

Wraz z pojawieniem się druku 3D powstała nadzieja, że ta działająca poprzez nakładanie materiałów, z ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera