Makrotrendy w mikroapartamentach - wywiad z Arturem Szczepaniakiem z AP Szczepaniak - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Makrotrendy w mikroapartamentach - wywiad z AP Szczepaniak

 

Czas czytania: ~3 min


Rynek mikroapartamentów jest nadal młody, ale widać już oznaki dojrzewania. Rozmowa z Arturem Szczepaniakiem z pracowni AP Szczepaniak.

 

Artur Szczepaniak AP Szczepaniak

Artur Szczepaniak, AP Szczepaniak

W polskich miastach rynek mikroapartamentów rozkwita. Jakie trendy są dziś na nim najżywsze?

Artur Szczepaniak: – Rozkwita, przy czym nadal jest młody. Deweloperzy, którzy zainteresowali się tym segmentem, mają za sobą zwykle dopiero pierwsze tego rodzaju inwestycje. Jednak pewne trendy rzeczywiście się wykrystalizowały. Realizowane są obiekty do 7 tys. m kw. powierzchni użytkowo-sprzedażowej i wydaje się, że faktycznie jest to najwłaściwszy format. Na takiej powierzchni pomieścimy ok. 380 jednostek, co pozwala uzyskać odpowiednią proporcję lokali przeznaczonych do najmu krótko- oraz długoterminowego. Od lokalizacji zależy, która z tych form najmu dominuje. Większych obiektów z mikroapartamentami właściwie nikt do tej pory nie budował.

 

A jaką powierzchnię mają tego typu lokale?

– Sześć lat temu zaprojektowaliśmy aparthotel z lokalami o powierzchni 11,5-12 m kw. Zmieściliśmy na tej powierzchni wszystkie funkcje, ale to jednak były czasy pionierskie. Dzisiaj jest już jasne, że nie ma zapotrzebowania na tak małe jednostki. W tej chwili najbardziej pożądany typ mikroapartamentu to lokal o powierzchni 16-18 m kw. Takie jednostki znajdują się w różnych inwestycjach, choć pojawiają się też wyjątki. Teraz projektujemy np. aparthotel, którego inwestor postawił na lokale o większej powierzchni, średnio 26 m kw. Dzięki temu zyskujemy tam już wydzielone miejsce do spania. Większa powierzchnia jednostek wynika z faktu, że ta inwestycja jest zlokalizowana tuż obok dużego zagłębia biurowego.

 

A propos lokalizacji: gdzie dziś powstają obiekty z mikroapartamentami? Jak tu kształtują się trendy?

– Wybierane są lokalizacje przeważnie w pobliżu dużych powierzchni biurowych, uczelni, miasteczek studenckich lub w centrach dużych miast, czyli tam, gdzie rynek potrzebuje tego rodzaju oferty. Sądzę, że potencjał mają też centra przemysłowe, ale to pieśń przyszłości, na razie jeszcze nie zrealizowaliśmy projektu w takiej lokalizacji.

 

Jak wyglądają dziś wnętrza mikroapartamentów?

– Dla architekta wyzwanie pozostaje niezmiennie to samo: jak w najlepszy sposób zaprojektować małą przestrzeń tak, by dobrze się tam żyło. Jednostki w aparthotelach są stosunkowo wąskie, co wynika z potrzeby maksymalnego wykorzystania powierzchni działki. W jednej z naszych ostatnich realizacji, wiedząc że będzie to zarówno najem krótko-, jak i długoterminowy, zaprojektowaliśmy łóżko, które zajmuje całą przestrzeń przy wysokim oknie. Przy czym okno jest właściwie częścią tego mebla. Wygospodarowaliśmy dzięki temu maksymalnie dużą przestrzeń w środku. Jest składany blat, który może być miejscem do pracy, oraz składany stół tworzący mikrojadalnię. Właściwie to najlepiej byłoby zaprojektować dobrą jednostkę i później ją powtarzać w różnych inwestycjach, ale jest to oczywiście niemożliwe. Każda lokalizacja i inwestycja ma swoją specyfikę.

 

Jak zmieniają się oczekiwania inwestorów budujących mikroapartamenty?

– Podam dwa przykłady. Jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia, żeby w tego typu budynkach projektować klimatyzację, natomiast teraz, jeśli mówimy o dobrej lokalizacji, to rynek tego wymaga. Inny przykład to balkony, które nie są typowym rozwiązaniem dla mikroapartamentów, ale tam, gdzie ma dominować wynajem długoterminowy, zaczynają mieć uzasadnienie i znam inwestora, któremu na tym zależy.

 

Z drugiej strony, zgłaszają się do nas deweloperzy, którzy chcą zrealizować swoją pierwszą inwestycję w tym segmencie. Wiedzą, że zgromadziliśmy w tym temacie wiedzę i doświadczenie, którym możemy się podzielić. W efekcie mamy szansę realizować obiekty bliższe naszym koncepcjom i wyobrażeniom. W porównaniu z zabudową mieszkaniową zyskujemy większą swobodę np. jeśli chodzi o strukturę lokali. Chociaż proces projektowania oczywiście zawsze polega na uzgadnianiu rozwiązań.


Podepnij swój artykuł

tagi

Wywiad Z Architektem

Stary wiatrak zyskuje nowe życie
Stary wiatrak zyskuje nowe życie

W okolicach Lubartowa znajduje się stary młyn, który został przemieniony w okazały dom mieszkalny. H ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Opinie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera