Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kolektyw PROLOG+1 na Biennale Architektury w Wenecji

 

Czas czytania: ~2 min


16 września 2019 roku w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki odbyły się obrady jury konkursu na kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim na 17. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji w 2020 roku. Spośród zgłoszonych propozycji najlepszy okazał się pomysł kolektywu PROLOG+1.

 

Polska na Biennale Architektury w Wenecji

Polska wystawa

Autorzy zwycięskiego projektu konkursowego musieli odnieść się do zaproponowanego przez głównego kuratora Biennale hasła przewodniego, jednocześnie dostosowując swoją wizję wystawy do warunków i możliwości bryły architektonicznej polskiego pawilonu na terenie Giardini w Wenecji.

 

Polską wystawę na Biennale Architektury w Wenecji przygotuje kolektyw kuratorski PROLOG +1 w składzie: Mirabela Jurczenko, Bartosz Kowal, Wojciech Mazan, Bartłomiej Poteralski, Rafał Śliwa, Robert Witczak. Tematem uczynili oni polską wieś, potencjał przestrzeni wiejskich, ale i wielu zróżnicowanych problemów wynikających z organizacji postsocjalistycznej wsi wschodnioeuropejskiej m. in. następstw przymusowej kolektywizacji. Autorzy projektu wystawy mówią: „Na problemy ekologiczne, społeczne i polityczne, gospodarcze czy mieszkaniowe architekci zwykli patrzeć z perspektywy miasta, którego mechanizmy rozumieją, potrafią opisać i przeanalizować. Tymczasem PROLOG+1 wpisuje się w nurt zapoczątkowany w ostatnich latach, w którym architekci i badacze skupiają się na „wszystkim, co nie jest miastem”. Wielu architektów czy badaczy od dawna podkreśla, że na obszarach wiejskich, w ich sposobie organizacji, w rządzących nimi siłach i procesach warto szukać rozwiązań globalnych problemów.

Polska na Biennale Architektury w Wenecji

Poznaj projekt niezwykłej wystawy

W ramach wystawy PROLOG +1 traktuje wieś jako niezależny obszar badań. Postrzega ją jako produkt zaplanowanych społecznych, przestrzennych i politycznych eksperymentów państwa. Studium przypadku Polski — kraju, w którym 93 procent powierzchni stanowią obszary wiejskie — staje się instrumentem do zrozumienia specyfiki postsocjalistycznej Europy i umożliwia wskazanie problemów w skali globalnej” - można przeczytać w opisie projektu. Jego autorzy w swoich badaniach skupiają się na analizie wielu zjawisk, cechujących wieś, np. współdzielenia dóbr, własności gruntów, planowania przestrzennego oraz sposobu pracy i wspólnego życia.

 

Wystawa w Pawilonie Polskim podczas 17 Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji, zorganizowana przez Zachętę - Narodową Galerię Sztuki, zostanie otwarta 23 maja 2020 roku.

 

Zdjęcie: Paweł Starzec, materiały prasowe

Więcej na: labiennale.art.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wydarzenie Architektoniczne, Wystawa Architektury

Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego
Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego

27 maja 2024 roku Miasto Bielsko-Biała i bielski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrz ...

Filiżanki na rynku w Ćmielowie
Filiżanki na rynku w Ćmielowie

Ćmielów – to nieduża miejscowość w województwie świętokrzyskim. Znana jest powszechnie jako miejsce ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera