Polska wystawa od Kolektyw PROLOG+1 na Biennale Architektury w Wenecji - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kolektyw PROLOG+1 na Biennale Architektury w Wenecji

 

Czas czytania: ~2 min


16 września 2019 roku w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki odbyły się obrady jury konkursu na kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim na 17. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji w 2020 roku. Spośród zgłoszonych propozycji najlepszy okazał się pomysł kolektywu PROLOG+1.

 

Polska na Biennale Architektury w Wenecji

Polska wystawa

Autorzy zwycięskiego projektu konkursowego musieli odnieść się do zaproponowanego przez głównego kuratora Biennale hasła przewodniego, jednocześnie dostosowując swoją wizję wystawy do warunków i możliwości bryły architektonicznej polskiego pawilonu na terenie Giardini w Wenecji.

 

Polską wystawę na Biennale Architektury w Wenecji przygotuje kolektyw kuratorski PROLOG +1 w składzie: Mirabela Jurczenko, Bartosz Kowal, Wojciech Mazan, Bartłomiej Poteralski, Rafał Śliwa, Robert Witczak. Tematem uczynili oni polską wieś, potencjał przestrzeni wiejskich, ale i wielu zróżnicowanych problemów wynikających z organizacji postsocjalistycznej wsi wschodnioeuropejskiej m. in. następstw przymusowej kolektywizacji. Autorzy projektu wystawy mówią: „Na problemy ekologiczne, społeczne i polityczne, gospodarcze czy mieszkaniowe architekci zwykli patrzeć z perspektywy miasta, którego mechanizmy rozumieją, potrafią opisać i przeanalizować. Tymczasem PROLOG+1 wpisuje się w nurt zapoczątkowany w ostatnich latach, w którym architekci i badacze skupiają się na „wszystkim, co nie jest miastem”. Wielu architektów czy badaczy od dawna podkreśla, że na obszarach wiejskich, w ich sposobie organizacji, w rządzących nimi siłach i procesach warto szukać rozwiązań globalnych problemów.

Polska na Biennale Architektury w Wenecji

Poznaj projekt niezwykłej wystawy

W ramach wystawy PROLOG +1 traktuje wieś jako niezależny obszar badań. Postrzega ją jako produkt zaplanowanych społecznych, przestrzennych i politycznych eksperymentów państwa. Studium przypadku Polski — kraju, w którym 93 procent powierzchni stanowią obszary wiejskie — staje się instrumentem do zrozumienia specyfiki postsocjalistycznej Europy i umożliwia wskazanie problemów w skali globalnej” - można przeczytać w opisie projektu. Jego autorzy w swoich badaniach skupiają się na analizie wielu zjawisk, cechujących wieś, np. współdzielenia dóbr, własności gruntów, planowania przestrzennego oraz sposobu pracy i wspólnego życia.

 

Wystawa w Pawilonie Polskim podczas 17 Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji, zorganizowana przez Zachętę - Narodową Galerię Sztuki, zostanie otwarta 23 maja 2020 roku.

 

Zdjęcie: Paweł Starzec, materiały prasowe

Więcej na: labiennale.art.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wydarzenie Architektoniczne, Wystawa Architektury

Villa Gutenberg – Olga Tokarczuk ratuje zabytek
Villa Gutenberg – Olga Tokarczuk ratuje zabytek

Villa Gutenberg – to nowa nazwa zabytkowego domu, stojącego w centrum miasta Nowa Ruda na Dolnym Ślą ...

Webinarium Knauf: Projekt, najważniejszy etap prac dociepleniowych od wewnątrz. Jak zrobić to dobrze?
Webinarium Knauf: Projekt, najważniejszy etap prac dociepleniowych od wewnątrz. Jak zrobić to dobrze?

Co jest ważne? Współczynnik U, komfort użytkowania czy wpływ docieplenia na trwałość przegrody? Proj ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera