Mieszkanie Plus w Warszawie – wyniki konkursu - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mieszkanie Plus w Warszawie – wyniki konkursu

 

Czas czytania: ~2 min


Aż 93 pracownie zgłosiły chęć udziału w konkursie architektonicznym zorganizowanym przez spółkę Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości S.A. (PFR Nieruchomości) przy wsparciu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Jego celem było znalezienie najciekawszej koncepcji architektonicznej dla osiedla, jakie w ramach programu Mieszkanie Plus ma powstać przy ulicy Ratuszowej w Warszawie.

 

Mieszkanie Plus przy ulicy Ratuszowej w Warszawie

Nowoczesna architektura mieszkaniowa

 

To nie pierwszy konkurs architektoniczny, jaki rozstrzygnęła spółka PFR Nieruchomości – odbyło się takich już wiele, m.in. w KatowicachKrakowiew Warszawie.Ta sama instytucja była odpowiedzialna także za konkurs na projekt współczesnej technologii prefabrykacji. Wszystkie one mają na celu znalezienie form i technik do budowania wygodnych domów szybko i niedrogo.

 

Dwuetapowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję zespołu zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej przy ul. Ratuszowej w Warszawie cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród pracowni architektonicznych. Jak można było przeczytać w regulaminie konkursu, „program funkcjonalny inwestycji obejmował funkcję mieszkalną (zabudowa wielorodzinna) z częściowymi usługami w pierwszej kondygnacji nadziemnej wraz zagospodarowaniem terenu i niezbędną infrastrukturą”. W sumie w osiedlu ma powstać 485 mieszkań. Nadesłane na konkurs projekty architektoniczne oceniało jury pod przewodnictwem Bolesława Stelmacha.

Osiedle programu mieszkanie plus przy ulicy Ratuszowej w Warszawie

Poznaj laureatów konkursu architektonicznego

 

Wśród nadesłanych projektów architektonicznych za najlepszy jury uznało propozycję pracowni BE DDJM Architekci z Krakowa. Tym, co szczególnie docenili jurorzy było twórcze nawiązanie do charakterystycznych form architektonicznych znajdującego się opodal socrealistycznego osiedla przy Placu Hallera. „W zdyscyplinowany sposób, przy użyciu lapidarnych środków, w najlepszy sposób kształtuje nowe przestrzenie w istniejącej tkance urbanistycznej” - zauważyli jurorzy, doceniając przestrzenie, dające możliwość integracji obecnych i przyszłych mieszkańców okolicznych domów. W projekcie BE DDJM Architekci znalazł się publiczny plac z usługami czy przedszkole i plac zabaw. „Uznanie budzą znakomite proporcje i detale zaproponowanej koncepcji. Jej prostota i minimalizm w użyciu środków urbanistycznych i architektonicznych pozwalają wierzyć obliczeniom autorów o możliwie najmniejszym budżecie realizacji inwestycji” - napisali jurorzy w uzasadnieniu swojej decyzji.

Osiedle programu mieszkanie plus przy ulicy Ratuszowej w Warszawie

Drugą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt osiedla w ramach programu Mieszkanie Plus przy ulicy Ratuszowej otrzymała światowej sławy pracownia MVRDV z Rotterdamu. 

Trzecia nagroda trafiła do biura Fiszer atelier 41 z Warszawy. Ponadto w konkursie wręczono wyróżnienia. 

Wyróżnienie Honorowe Sądu Konkursowego I Stopnia otrzymało biuro BBGK Architekci Sp. z o. o.. Wyróżnienia Honorowe Sądu Konkursowego II Stopnia trafiły do pracowni BDM Architekci Sp. z o.o. oraz TZA Aleksandra Targońska.


Podepnij swój artykuł

tagi

CDF Architekci rozbudują szpital w Poznaniu
CDF Architekci rozbudują szpital w Poznaniu

10 czerwca 2021 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt rozbudowy Ortopedyczno ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła
Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła

Zapraszamy na kolejne webinarium firmy Stiebel Eltron, podczas którego zostaną przedstawione gotowe ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera