Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mieszkanie Plus w Warszawie – wyniki konkursu

 

Czas czytania: ~2 min


Aż 93 pracownie zgłosiły chęć udziału w konkursie architektonicznym zorganizowanym przez spółkę Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości S.A. (PFR Nieruchomości) przy wsparciu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Jego celem było znalezienie najciekawszej koncepcji architektonicznej dla osiedla, jakie w ramach programu Mieszkanie Plus ma powstać przy ulicy Ratuszowej w Warszawie.

 

Mieszkanie Plus przy ulicy Ratuszowej w Warszawie

Nowoczesna architektura mieszkaniowa

 

To nie pierwszy konkurs architektoniczny, jaki rozstrzygnęła spółka PFR Nieruchomości – odbyło się takich już wiele, m.in. w KatowicachKrakowiew Warszawie.Ta sama instytucja była odpowiedzialna także za konkurs na projekt współczesnej technologii prefabrykacji. Wszystkie one mają na celu znalezienie form i technik do budowania wygodnych domów szybko i niedrogo.

 

Dwuetapowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję zespołu zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej przy ul. Ratuszowej w Warszawie cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród pracowni architektonicznych. Jak można było przeczytać w regulaminie konkursu, „program funkcjonalny inwestycji obejmował funkcję mieszkalną (zabudowa wielorodzinna) z częściowymi usługami w pierwszej kondygnacji nadziemnej wraz zagospodarowaniem terenu i niezbędną infrastrukturą”. W sumie w osiedlu ma powstać 485 mieszkań. Nadesłane na konkurs projekty architektoniczne oceniało jury pod przewodnictwem Bolesława Stelmacha.

Osiedle programu mieszkanie plus przy ulicy Ratuszowej w Warszawie

Poznaj laureatów konkursu architektonicznego

 

Wśród nadesłanych projektów architektonicznych za najlepszy jury uznało propozycję pracowni BE DDJM Architekci z Krakowa. Tym, co szczególnie docenili jurorzy było twórcze nawiązanie do charakterystycznych form architektonicznych znajdującego się opodal socrealistycznego osiedla przy Placu Hallera. „W zdyscyplinowany sposób, przy użyciu lapidarnych środków, w najlepszy sposób kształtuje nowe przestrzenie w istniejącej tkance urbanistycznej” - zauważyli jurorzy, doceniając przestrzenie, dające możliwość integracji obecnych i przyszłych mieszkańców okolicznych domów. W projekcie BE DDJM Architekci znalazł się publiczny plac z usługami czy przedszkole i plac zabaw. „Uznanie budzą znakomite proporcje i detale zaproponowanej koncepcji. Jej prostota i minimalizm w użyciu środków urbanistycznych i architektonicznych pozwalają wierzyć obliczeniom autorów o możliwie najmniejszym budżecie realizacji inwestycji” - napisali jurorzy w uzasadnieniu swojej decyzji.

Osiedle programu mieszkanie plus przy ulicy Ratuszowej w Warszawie

Drugą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt osiedla w ramach programu Mieszkanie Plus przy ulicy Ratuszowej otrzymała światowej sławy pracownia MVRDV z Rotterdamu. 

Trzecia nagroda trafiła do biura Fiszer atelier 41 z Warszawy. Ponadto w konkursie wręczono wyróżnienia. 

Wyróżnienie Honorowe Sądu Konkursowego I Stopnia otrzymało biuro BBGK Architekci Sp. z o. o.. Wyróżnienia Honorowe Sądu Konkursowego II Stopnia trafiły do pracowni BDM Architekci Sp. z o.o. oraz TZA Aleksandra Targońska.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Warstwowe domy z drukarki 3D?
Warstwowe domy z drukarki 3D?

Wraz z pojawieniem się druku 3D powstała nadzieja, że ta działające poprzez nakładanie materiałów, z ...

SGGW będzie większe
SGGW będzie większe

27 marca 2024 roku Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podpisał umowę z wykonawcą. Tym sam ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera