Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt dzielnicy z dystansem społecznym

 

Czas czytania: ~1 min


Wielu architektów i urbanistów zastanawia się ostatnio, na ile światowa pandemia powinna zmienić projektowanie i sposób organizacji miast, aby pomóc mieszkańcom zachować nakazywany przez epidemiologów dystans społeczny. Na razie wciąż nie wiadomo, czy i na ile koronawirus zmieni światową urbanistykę, ale są projekty, w których te nowe wytyczne i wskazówki można już odnaleźć.

 

Projekt dzielnicy od Stefano Boeri

Do takich projektów architektoniczno-urbanistycznych należy koncepcja, jaką dla jednej z peryferyjnych dzielnic Tirany opracował Stefano Boeri. Włoski architekt, autor słynnych zielonych wieżowców Bosco Verticale w Mediolanie, dla albańskiej stolicy opracował koncepcję przebudowy i rewitalizacji położonej nad rzeką okolicy.

Projekt dzielnicy od Stefano Boeri

Projekt obejmuje teren o powierzchni 29 hektarów, przeznaczony dla 12 tysięcy mieszkańców. Dzielenia w nowym wydaniu ma być samowystarczalna, wyposażona w odnawialne źródła energii i własne źródła żywności i wody, ma działać też jako Smart City z szeregiem technologii usprawniających życie codzienne, ale i zapewniających bezpieczeństwo w obliczu np. trzęsień ziemi czy kolejnych epidemii.

Projekt dzielnicy od Stefano Boeri

Projekt architektoniczny i urbanistyczny Boeri’ego zakłada, że dzielnica będzie bardzo zielona oraz wielofunkcyjna – będą tu i mieszkania, i biura i wszystkie potrzebne na co dzień usługi. I pod tym względem teren ma być samowystarczalny – mieszkańcy nie będą musieli się ruszać ze swojej najbliższej okolicy, bo wszystkie sprawy będą w stanie załatwić na miejscu. W dzielnicy ma także – jak zawsze w nowo projektowanych terenach mieszkaniowych – dominować ruch pieszy i rowerowy.

Projekt dzielnicy od Stefano Boeri

Stefano Boeri zapewnił na terenie nowej dzielnicy dużo otwartych przestrzeni publicznych i zieleni. To właśnie dzięki nim ma tu być wygodnie zachowywać dystans społeczny – nie będzie tu wąskich chodników i wszędzie zaparkowanych aut, a szerokie, obsadzone zielenią trasy piesze, skwery i place, na których starczy miejsca dla każdego nie będzie ryzyka tłoku.


Źródło: stefanoboeriarchitetti.net


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Przestrzeń Miejska

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera