Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Specjalna nakładka dla AutodeskRevit - projektowanie izolacji

 

Czas czytania: ~3 min


Projektowanie systemów instalacyjnych nie jest łatwe. Dlatego pojawiła się nowa, specjalistyczna nakładkę dla BIM w AutodeskRevit®, która do projektowanego systemu automatycznie dodaje izolację o parametrach,skonfigurowanych tak, aby spełniać wymagania konkretnego systemu.

 

Nakładka na AutodeskRevit®

Technologia w służbie projektantów

Na rynku pojawiła się specjalna nakładka, ułatwiającą projektowanie systemów izolacyjnych. W podstawowej wersji AutodeskRevit® tworzenie modelu izolacji wymaga ręcznego wpisania przez projektanta wszystkich jej parametrów bądź też korzystania z zewnętrznych bibliotek producentów i specjalnych platform dla BIM, co jest bardzo czasochłonne, obciąża pamięć komputera, a do tego może skutkować różnego rodzaju błędami. Nowa nakładka stworzona przez firmę Armacell usprawnia ten proces, ponieważ pozwala na automatyczne dodawanie izolacji technicznej wmomencie tworzenia systemów instalacyjnych w modelu Revit. Inaczej mówiąc: projektant może tworzyć w programie systemy rurowe i kanały wentylacyjne od razu z skonfigurowaną dla nich izolacją. Nie musi powracać do procesu izolowania obiektów po skończeniu projektowania samych rurociągów lub kanałów. Taka możliwość nie tylko ułatwia specjaliście pracę, ale również realnie skraca czas jej trwania i eliminuje wiele potencjalnych błędów wykonawczych.

Nakładka na AutodeskRevit®

Nowa nakładka dla AutodeskRevit® w praktyce

Izolacje techniczne dla rur i kanałów wentylacyjnych w budynkach powinny być dobrane w taki sposób, by ich grubość pozwoliła na spełnienie konkretnych wymogów technicznych. Zgodnie z teorią na rurociągach grubość izolacji zależy od rodzaju systemu (np. centralne ogrzewanie, ciepła woda użytkowa, woda lodowa), średnicy rurociągu i jego lokalizacji (wewnątrz lub na zewnątrz budynku,
w ścianach lub posadzkach). W praktyce bardzo często okazuje się, że aby sprostać surowym regulacjom prawnym, izolacja musi składać się z kilku warstw, bo jej grubość przekracza maksymalne parametry dostępnych na rynku otulin. Dodanie izolacji warstwowej przy wykorzystaniu funkcji AutodeskRevit® nie jest możliwe. Dzięki nowej nakładce zaprojektowanie izolacji technicznych w taki sposób, by spełniały regulacje prawne i zawierały również rozwiązania wielowarstwowe jest niezwykle proste i szybkie. Rola projektanta na samym początku skupia się na konfiguracji: wyborze systemu, w którym będzie dodawał izolacje, materiale rur, z których będzie on tworzony i zdefiniowaniu minimalnych grubości izolacji dla wybranego zakresu średnic rurociągów lub kanałów. Dla każdego zakresu średnic rurociągów projektant musi określić również warstwy materiału izolacyjnego. Później specjalista może już skupić się tylko na rozrysowaniu rurociągów, kształtek i  kanałów wentylacyjnych. Warto również pokreślić, że raz określona konfiguracja zapisywana jest w projekcie, a projektant może z niej korzystać przy kolejnych pracach. Gdy zajdzie natomiast konieczność zmiany w modelu np. zewnętrznej średnicy rury, to funkcja „Aktualizacja” automatycznie wprowadzi korektę grubości izolacji. Z punktu widzenia zarówno projektanta, jak i wykonawcy ważne jest, że informacje o przypisanych dla wskazanego obiektuizolacjach (w tymo klasie reakcji na ogień, przewodności cieplnej, min. i max. temperaturze aplikacji, współczynniku oporu na dyfuzję pary wodnej) można w każdej chwili sprawdzić, klikając funkcję „Info”. Korzystając z opcji „Zestawienie materiałów” można natomiast wygenerować pełną specyfikację izolacji zastosowanej na rurach i kanałach w danym systemie, w tym również wielowarstwowej izolacji dla rur i kształtek. Obecnie program oblicza ilości potrzebne do zaizolowania kształtek w procentach.

 

Źródło: Armacell


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Komputer, Izolacja, Technologie

Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi
Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi

„Dwa miesiące po oficjalnej inauguracji Flow ruszamy z budową drugiego - znacznie większego i zróżni ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Komputer
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera