Innowacyjny projekt architektoniczny budynku mieszkalnego - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom dla wielu pokoleń od Major Architekci

 

Czas czytania: ~3 min


W trwającym właśnie konkursie Modernizacja Roku biorą udział obiekty o bardzo zróżnicowanym charakterze, wyremontowane stare bryły, obiekty rozbudowane i o zmienionych funkcjach, a także budynki nowe, które oferują coś wcześniej nieznanego w polskiej architekturze.

 

Budynek mieszkalny od Major Architekci

Innowacyjny projekt architektoniczny

Do tej ostatniej grupy należy nominowany w konkursie Modernizacja Roku dom wielopokoleniowy, zbudowany na osiedlu Nowe Żerniki wg projektu architektonicznego pracowni Major Architekci. Jak wiedzą wszyscy, interesujący się nową polską architekturą, Nowe Żerniki – to przedsięwzięcie innowacyjne i  nietypowe, mające być swego rodzaju prototypem i być może wzorem do naśladowania. Nic więc dziwnego, że to właśnie na tym osiedlu powstał dom wielopokoleniowy, nowatorska i wciąż w Polsce mało popularna forma obiektu mieszkalnego.

Budynek mieszkalny od Major Architekci

Budynek mieszkalny na osiedlu Nowe Żerniki – to inwestycja Towarzystwa Budownictwa Społecznego Wrocław. Mieści on 117 mieszkań, w tym 57 przeznaczonych dla seniorów. Bryła architektoniczna domu wielopokoleniowego została zaprojektowana tak, aby nie było w niej żadnych barier architektonicznych (np. wejścia są na poziomie gruntu, a duże windy i szerokie korytarze pozwalają poruszać się osobom na wózkach inwalidzkich; w mieszkaniach dla seniorów znalazły się przyciski alarmowe itd).

Budynek mieszkalny od Major Architekci

Dom wielopokoleniowy na Nowych Żernikach – to przykład na to, jak projekt architektoniczny może współgrać z funkcjonalnością budowli. Choć pozornie mamy do czynienia ze „zwykłym” budynkiem mieszkalnym, architekci w formę bryły wpletli szereg rozwiązań ulepszających jakość życia lokatorów. Bo w tej realizacji architektonicznej nie chodziło tylko o zapewnienie wygodnych i bezpiecznych mieszkań, ale i przestrzeni do tworzenia się wspólnoty, do budowania relacji pomiędzy sąsiadami, dobrego współżycia.

Budynek mieszkalny od Major Architekci

Poznaj nietypową bryłę mieszkalną

Major Architekci tłumaczą: „Jednym z pierwotnych założeń projektu było dążenie do stworzenia obiektu sprzyjającego integracji wszystkich jego mieszkańców i użytkowników. W efekcie dyskusji na temat odmiennego trybu życia poszczególnych grup wiekowych, uznano, że ich potrzeby nie tylko wzajemnie się nie wykluczają, ale wręcz powinno się dążyć do tworzenia struktur wielopokoleniowych. Ich koegzystencja w jednej przestrzeni jest działaniem korzystnym pod wieloma względami – uczy wzajemnego szacunku i zapobiega uczuciu wykluczenia, wspomaga aktywizację seniorów, daje mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa dzięki stałej obecności sąsiadów, przyzwyczaja do codziennego funkcjonowania z osobami starszymi i niepełnosprawnymi”.

Budynek mieszkalny od Major Architekci

Na każdym piętrze domu powstały sale spotkań dostępne dla mieszkańców, na parterze przewidziano miejsca na punkty usługowe, jak stołówka, punkt medyczny, fryzjera, pralnia, aby mieszkańcy wiele potrzeb mogli załatwić w najbliższej okolicy. Jedno z pomieszczeń na parterze przeznaczono także na przedszkole dla 75 dzieci. Nie mniej ważny jest wewnętrzny dziedziniec – efektowny, założony na planie owalu ma być także przestrzenią spotkań i rekreacji, zachęcającym lokatorów do spędzania czasu poza mieszkaniem.

 

Dom Wielopokoleniowy - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Osiedle Nowe Żerniki, Wrocław

Inwestor: TBS Wrocław Sp. z o. o.

Projekt architektoniczny: Major Architekci - arch. Marcin Major, arch. Anna Major, arch. Alicja Adamowicz, arch. Alicja Miasik, arch. Paweł Major, arch. Przemysław Spadło, arch. Paweł Osmak, arch. Jakub Dobras, arch. Marta Górniak, arch. Wojciech Cebula, arch. Hanna Kurczyna, arch. Patryk Królikowski
Wykonawca: Pre-Fabrykat Sp. z o.o. Miłków

Powierzchnia: 8 200 m2

Projekt: 2016-2017

Realizacja: 2019-2020

Autor zdjęć: Maciej Lulko
Źródło: majorarchitekci.pl; modernizacjaroku.org.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Architektura Mieszkaniowa, Budynek Mieszkalny, Osiedle Mieszkaniowe, Realizacja Architektoniczna

Restauracja z luksferów w Tajlandii
Restauracja z luksferów w Tajlandii

W tajskiej wiosce Banu Run położonej nieopodal miasta Ayutthaya zrealizowano osobliwy projekt o nazw ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera