Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom dla wielu pokoleń od Major Architekci

 

Czas czytania: ~3 min


W trwającym właśnie konkursie Modernizacja Roku biorą udział obiekty o bardzo zróżnicowanym charakterze, wyremontowane stare bryły, obiekty rozbudowane i o zmienionych funkcjach, a także budynki nowe, które oferują coś wcześniej nieznanego w polskiej architekturze.

 

Budynek mieszkalny od Major Architekci

Innowacyjny projekt architektoniczny

Do tej ostatniej grupy należy nominowany w konkursie Modernizacja Roku dom wielopokoleniowy, zbudowany na osiedlu Nowe Żerniki wg projektu architektonicznego pracowni Major Architekci. Jak wiedzą wszyscy, interesujący się nową polską architekturą, Nowe Żerniki – to przedsięwzięcie innowacyjne i  nietypowe, mające być swego rodzaju prototypem i być może wzorem do naśladowania. Nic więc dziwnego, że to właśnie na tym osiedlu powstał dom wielopokoleniowy, nowatorska i wciąż w Polsce mało popularna forma obiektu mieszkalnego.

Budynek mieszkalny od Major Architekci

Budynek mieszkalny na osiedlu Nowe Żerniki – to inwestycja Towarzystwa Budownictwa Społecznego Wrocław. Mieści on 117 mieszkań, w tym 57 przeznaczonych dla seniorów. Bryła architektoniczna domu wielopokoleniowego została zaprojektowana tak, aby nie było w niej żadnych barier architektonicznych (np. wejścia są na poziomie gruntu, a duże windy i szerokie korytarze pozwalają poruszać się osobom na wózkach inwalidzkich; w mieszkaniach dla seniorów znalazły się przyciski alarmowe itd).

Budynek mieszkalny od Major Architekci

Dom wielopokoleniowy na Nowych Żernikach – to przykład na to, jak projekt architektoniczny może współgrać z funkcjonalnością budowli. Choć pozornie mamy do czynienia ze „zwykłym” budynkiem mieszkalnym, architekci w formę bryły wpletli szereg rozwiązań ulepszających jakość życia lokatorów. Bo w tej realizacji architektonicznej nie chodziło tylko o zapewnienie wygodnych i bezpiecznych mieszkań, ale i przestrzeni do tworzenia się wspólnoty, do budowania relacji pomiędzy sąsiadami, dobrego współżycia.

Budynek mieszkalny od Major Architekci

Poznaj nietypową bryłę mieszkalną

Major Architekci tłumaczą: „Jednym z pierwotnych założeń projektu było dążenie do stworzenia obiektu sprzyjającego integracji wszystkich jego mieszkańców i użytkowników. W efekcie dyskusji na temat odmiennego trybu życia poszczególnych grup wiekowych, uznano, że ich potrzeby nie tylko wzajemnie się nie wykluczają, ale wręcz powinno się dążyć do tworzenia struktur wielopokoleniowych. Ich koegzystencja w jednej przestrzeni jest działaniem korzystnym pod wieloma względami – uczy wzajemnego szacunku i zapobiega uczuciu wykluczenia, wspomaga aktywizację seniorów, daje mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa dzięki stałej obecności sąsiadów, przyzwyczaja do codziennego funkcjonowania z osobami starszymi i niepełnosprawnymi”.

Budynek mieszkalny od Major Architekci

Na każdym piętrze domu powstały sale spotkań dostępne dla mieszkańców, na parterze przewidziano miejsca na punkty usługowe, jak stołówka, punkt medyczny, fryzjera, pralnia, aby mieszkańcy wiele potrzeb mogli załatwić w najbliższej okolicy. Jedno z pomieszczeń na parterze przeznaczono także na przedszkole dla 75 dzieci. Nie mniej ważny jest wewnętrzny dziedziniec – efektowny, założony na planie owalu ma być także przestrzenią spotkań i rekreacji, zachęcającym lokatorów do spędzania czasu poza mieszkaniem.

 

Dom Wielopokoleniowy - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Osiedle Nowe Żerniki, Wrocław

Inwestor: TBS Wrocław Sp. z o. o.

Projekt architektoniczny: Major Architekci - arch. Marcin Major, arch. Anna Major, arch. Alicja Adamowicz, arch. Alicja Miasik, arch. Paweł Major, arch. Przemysław Spadło, arch. Paweł Osmak, arch. Jakub Dobras, arch. Marta Górniak, arch. Wojciech Cebula, arch. Hanna Kurczyna, arch. Patryk Królikowski
Wykonawca: Pre-Fabrykat Sp. z o.o. Miłków

Powierzchnia: 8 200 m2

Projekt: 2016-2017

Realizacja: 2019-2020

Autor zdjęć: Maciej Lulko
Źródło: majorarchitekci.pl; modernizacjaroku.org.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Mieszkaniowa, Budynek Mieszkalny, Osiedle Mieszkaniowe, Realizacja Architektoniczna

Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi
Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi

„Dwa miesiące po oficjalnej inauguracji Flow ruszamy z budową drugiego - znacznie większego i zróżni ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera