Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dwa polskie budynki w finale ArchDaily's 2021 Building of the Year Awards

 

Czas czytania: ~2 min


O nagrodzie ArchDaily's 2021 Building of the Year Awards pisaliśmy zaledwie kilka dni temu, kiedy dowiedzieliśmy się, że kilkanaście polskich budynków zostało wybranych do rywalizacji o przyznawany przez portal ArchDaily.com tytuł „Budynku roku”.

 

U3F5VQZJsVgsT8nhtnQvW2qVIum4FWO5lrTIOp9v6PC3gmNLiXLAROVGk3kp_pixiz-11-02-2021-09-28-39jpg.jpg

Polskie budynki w konkursie architektonicznym

Polskie realizacje architektoniczne dostrzeżono w kilku konkursowych kategoriach, najwięcej nominacji otrzymały projekty domów, ale polską architekturę reprezentowały budynki o bardzo różnej skali, charakterze i funkcji.

 

Teraz procedura konkursowa przyspieszyła i 10 lutego portal ArchDaily.com ogłosił finalistów konkursu  ArchDaily's 2021 Building of the Year Awards. Już wiemy, że spośród setek, a może i tysięcy realizacji architektonicznych z całego świata, które zgłoszono do konkursu o tytuł „Budynku roku” powalczy 75 obiektów. Nadal są pogrupowane w 15 kategorii tematycznych, ale w każdej pod głosy czytelników poddano już po pięć budowli. Przypominamy: na zakwalifikowane do finału  ArchDaily's 2021 Building of the Year Awards bryły może głosować każdy zarejestrowany czytelnik portalu ArchDaily.com

 

Już wiemy, że spośród kilkunastu polskich realizacji architektonicznych, które wymienione były na „długiej liście” kandydatów do nagrody w finale znalazły się dwie. Reprezentują one zupełnie inne pomysły na architekturę, inne funkcje i skale. Co ciekawe, jeden z nich w Polsce nie cieszy się uznaniem i zaraz po oddaniu do użytku spotkał się z dużą krytyką.

 

Concordia Design z szansą na nagrodę

Tym obiektem jest gmach Concordia Design, zbudowany na wrocławskiej Wyspie Słodowej wg projektu architektonicznego biura MVRDV (projekt wykonawczy: Q2Studio). Concordia Design – to „nowoczesne centrum kreatywności i biznesu z inkubatorem dla młodych firm i start-upów, przestrzenią co-workingową i otwartą strefą kulinarną. Powstało w wyniku rozbudowy istniejącej kamienicy, w samym centrum miasta. Choć pracownia MVRDV jest jedną z bardziej obecnie znanych na świecie i wiele z jej projektów jest opisywanych na kartach podręczników współczesnej architektury, wrocławska realizacja wielu rozczarowała. Nie rozczarowała najwyraźniej jednak tych, którzy obiekt nominowali do finału ArchDaily's 2021 Building of the Year Awards.

Concordia Design
Concordia Design
Concordia Design

Przystań kajakowa Paprocany powalczy o nagrodę

Drugi z projektów architektonicznych, który reprezentuje Polskę w ArchDaily's 2021 Building of the Year Awards nie wzbudza kontrowersji, co więcej, przeznaczony jest dla bardzo szerokiego grona odbiorców. To przystań kajakarska nad Jeziorem Paprocany w Tychach. Wyszła ona spod kreski Roberta Skitka i jego pracowni RS+ i jest kolejną z szeregu realizacji architektonicznych, które otoczenie tyskiego jeziora czynią najpopularniejszą i najbardziej lubianą przestrzenią rekreacyjną na Śląsku.

 

Zapraszamy na prezentację obiektu, która odbędzie się 24 lutego 2021. Zobacz szczegóły.

Przystań kajakarska
Przystań kajakarska
Przystań kajakarska

Na budynki zakwalifikowane do finału konkursu ArchDaily's 2021 Building of the Year Awards glosować można na stronie ArchDaily. Tyska przystań kajakarska nominowana została w kategorii „Sports Architecture”, Concordia Desing – w „Offices”.

Oddaj głos na polskie realizacje.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nagroda Architektoniczna, Nagrody, Polska Architektura, Konkurs Międzynarodowy, Realizacja Architektoniczna

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera