Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Bohema – mieszkanie w fabryce od Grupa 5 Architekci

 

Czas czytania: ~2 min


Na warszawskiej Pradze, na terenie której zachowało się najwięcej obiektów ery przemysłowej przybywa realizacji architektonicznych związanych z zabytkowymi zabudowaniami pofabrycznymi. Część z nich związano z szerokim, wieloaspektowym programem Rewitalizacji Pragi Północ. Do takich należy przemiana terenu dawnej fabryki Pollena-Uroda przy ulicy Stalowej.

 

Bohema Praga
Bohema Praga

Rewitalizacja obiektu poprzemysłowego

Za projekt architektoniczny przebudowy i rozbudowy pofabrycznych obiektów i terenów przy ulicy Stalowej odpowiada pracownia Grupa 5 Architekci, mająca już na koncie wielokrotnie nagradzaną rewitalizację jednej z łódzkich fabryk. Projekt architektoniczny pracowni Grupa 5 Architekci na terenie przy ulicy Stalowej zakłada przebudowę i restaurację objętych opieką konserwatorską istniejących historycznych budynków dawnej przedwojennej Fabryki Lamp Towarzystwa Akcyjnego Braci Brenner, Hugo Schneidera i R. Dietmara oraz dawnej przedwojennej fabryki Produktów Kosmetycznych „Praga”. Historyczne zabudowania uzupełnia właśnie nowa architektura.

Bohema Praga
Bohema Praga

Niedawno zakończył się pierwszy etap prac w warszawskiej fabryce. W miejscu uznanych za pozbawione wartości architektonicznej i wyburzanych powojennych gmachów przemysłowych fabryki Pollena-Uroda rosną nowe budynki mieszkalne. Trzy z nich są już gotowe. „Nowo projektowana architektura kwartału podkreślać ma swoim detalem i stylistką oryginalny, postindustrialny charakter miejsca, stanowiąc jednocześnie tło dla zabytkowych budynków fabryki. Skala, jak i proporcje przyjętych rozwiązań nawiązują do sposobu kształtowania przedwojennego charakteru najbliższego otoczenia” - piszą o swoim projekcie architektonicznym jego autorzy. Nowe budynki mieszkalne na terenie dawnej fabryki są dopasowane skalą, gabarytami, ale i układem przestrzennym do historycznego otoczenia. Nie bez przyczyny na elewacjach apartamentowców pojawia się cegła czy detale z ciemnej stali.

Bohema Praga
Bohema Praga

Grupa 5 Architekci przebudowała fabrykę

W pierwszym etapie tej realizacji architektonicznej powstały trzy budynki; otrzymały one nazwy Poemat, Consul i Parys, nawiązujące do produktów wytwarzanych w przeszłości na terenie fabryki – to produkowane tu niegdyś wody toaletowe i kolońskie. W ramach rozpoczętego już drugiego etapu rosną kolejne cztery; docelowo na osiedlu powstaną dwa rzędy 6- i 7-piętrowych domów, w których pomieści się 800 mieszkań. Osiedle zostało zaprojektowane jako zielone i piesze – nie przewidziano na jego terenie ruchu kołowego.

Bohema Praga
Bohema Praga
Bohema Praga

Bohema Praga - metryczka projektu budynków mieszkalnych

Lokalizacja: ul. Szwedzka, Warszawa

Inwestor: OKAM Capital

Projekt architektoniczny: Grupa 5 Architekci

Wykonawca: Unibeb

Projekt: 2007

Realizacja: 2020 (I etap)

Źródło: grupa5.com.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Architektura Mieszkaniowa, Budynek Mieszkalny, Osiedle Mieszkaniowe, Realizacja Budynku, Realizacja Architektoniczna

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera