Plakaty architektoniczne autorstwa Piotra Zybury - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura sportretowana przez architekta

 

Czas czytania: ~2 min


Architektoniczne plakaty autorstwa Piotra Zybury od niedawna można kupować we wrocławskim Muzeum Architektury (a także w jego sklepie internetowym). To dobre miejsce dla prac, które w nowoczesny, graficzny, pogodny, kolorowy sposób portretują znane obiekty architektoniczne z Polski i ze świata.

 

Plakat Piotra Zybury

Sztuka architektury

Piotr Zybura, założyciel pracowni arch_it ma na swoim koncie projekty i realizacje architektoniczne o bardzo różnym charakterze – obiekty o niewielkiej skali i bryły wpisane w specyficzny kontekst; to w tej pracowni powstała koncepcja jednego z częściej opisywanych zespołów zabudowy na terenie osiedla Nowe Żerniki, a także projekt architektoniczny przywracający świetność perle wrocławskiego modernizmu.

Plakat Piotra Zybury
Plakat Piotra Zybury
Plakat Piotra Zybury

Piotr Zybura jest architektem z zawodu i grafikiem z zamiłowania. „Plakaty tworzę jako odskocznię od realiów pracy architekta, gdzie na efekt procesu projektowego i realizacyjnego często trzeba czekać kilka lat. Plakat może powstać stosunkowo szybko, co daje dużo radości i satysfakcji” - tłumaczył w jednym z wywiadów. Jak sam wspomina, pierwsze plakaty powstały przypadkowo, przy okazji jednego z tworzonych projektów architektonicznych. Z czasem okazało się, że przetwarzanie na język graficzny istniejących brył stało się pasją architekta. „Pokazuję budynki, które cenię i lubię, a przede wszystkim uważam za interesujące” - mówi architekt.

Plakat Piotra Zybury
Plakat Piotra Zybury

Znane budynki na grafikach

Na jego plakatach zobaczyć można najbardziej znane bryły wrocławskie – bloki przy Placu Grunwaldzkim, Audytorium Chemii, dom Hansa Scharouna. Pojawiają się ikony polskiej architektury – jak siedziba Centralnej Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach projektu pracowni HS99, Filharmonia Szczecińska duetu Barozzi i Veiga czy Muzeum Ognia w Żorach pracowni OVO Grąbczewscy Architekci. Ale na tym nie koniec: na plakatach znaleźć można znane brył z całego świata, ale i graficzne impresje związane z architekturą, np. z Bauhausem.

Plakat Piotra Zybury
Plakat Piotra Zybury
Plakat Piotra Zybury

Choć otacza nas wszędzie i każdy z niej korzysta, architektura dość rzadko staje się tematem projektów artystycznych, projektów z dziedziny sztuki. Kilkanaście plakatów autorstwa Piotra Zybury przełamuje ten niekorzystny trend, stanowiąc dowód, jak inspirować mogą zupełnie współczesne, ale i historyczne bryły architektoniczne.

Plakat Piotra Zybury
Plakat Piotra Zybury

Plakaty w formatach B2 i A3 na papierze 220 g można kupić w Muzeum Architektury we Wrocławiu (także w sprzedaży wysyłkowej), a obejrzeć na stronach autora:
piotrzybura.com, archit.pl/wordpress/grafika, instagram.com/piotrzybura

 


Podepnij swój artykuł

tagi

Architekt

Most w Siekierkach – atrakcja na granicy
Most w Siekierkach – atrakcja na granicy

Kiedyś most w miejscowości Siekierki służył komunikacji kolejowej; z czasem jednak nieco przestarzał ...

Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021
Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021

Od 1 do 3 grudnia 2021 roku w Lizbonie odbywać się będzie World Architecture Festival 2021. Jednym z ...

WXCA projektuje dom dla młodych matek
WXCA projektuje dom dla młodych matek

Na warszawskim Ursynowie powstanie pierwszy w Polsce dom dla usamodzielniających się nastoletnich ma ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera