Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura sportretowana przez architekta

 

Czas czytania: ~ 2 min


Architektoniczne plakaty autorstwa Piotra Zybury od niedawna można kupować we wrocławskim Muzeum Architektury (a także w jego sklepie internetowym). To dobre miejsce dla prac, które w nowoczesny, graficzny, pogodny, kolorowy sposób portretują znane obiekty architektoniczne z Polski i ze świata.

 

Plakat Piotra Zybury

Sztuka architektury

Piotr Zybura, założyciel pracowni arch_it ma na swoim koncie projekty i realizacje architektoniczne o bardzo różnym charakterze – obiekty o niewielkiej skali i bryły wpisane w specyficzny kontekst; to w tej pracowni powstała koncepcja jednego z częściej opisywanych zespołów zabudowy na terenie osiedla Nowe Żerniki, a także projekt architektoniczny przywracający świetność perle wrocławskiego modernizmu.

Plakat Piotra Zybury
Plakat Piotra Zybury
Plakat Piotra Zybury

Piotr Zybura jest architektem z zawodu i grafikiem z zamiłowania. „Plakaty tworzę jako odskocznię od realiów pracy architekta, gdzie na efekt procesu projektowego i realizacyjnego często trzeba czekać kilka lat. Plakat może powstać stosunkowo szybko, co daje dużo radości i satysfakcji” - tłumaczył w jednym z wywiadów. Jak sam wspomina, pierwsze plakaty powstały przypadkowo, przy okazji jednego z tworzonych projektów architektonicznych. Z czasem okazało się, że przetwarzanie na język graficzny istniejących brył stało się pasją architekta. „Pokazuję budynki, które cenię i lubię, a przede wszystkim uważam za interesujące” - mówi architekt.

Plakat Piotra Zybury
Plakat Piotra Zybury

Znane budynki na grafikach

Na jego plakatach zobaczyć można najbardziej znane bryły wrocławskie – bloki przy Placu Grunwaldzkim, Audytorium Chemii, dom Hansa Scharouna. Pojawiają się ikony polskiej architektury – jak siedziba Centralnej Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach projektu pracowni HS99, Filharmonia Szczecińska duetu Barozzi i Veiga czy Muzeum Ognia w Żorach pracowni OVO Grąbczewscy Architekci. Ale na tym nie koniec: na plakatach znaleźć można znane brył z całego świata, ale i graficzne impresje związane z architekturą, np. z Bauhausem.

Plakat Piotra Zybury
Plakat Piotra Zybury
Plakat Piotra Zybury

Choć otacza nas wszędzie i każdy z niej korzysta, architektura dość rzadko staje się tematem projektów artystycznych, projektów z dziedziny sztuki. Kilkanaście plakatów autorstwa Piotra Zybury przełamuje ten niekorzystny trend, stanowiąc dowód, jak inspirować mogą zupełnie współczesne, ale i historyczne bryły architektoniczne.

Plakat Piotra Zybury
Plakat Piotra Zybury

Plakaty w formatach B2 i A3 na papierze 220 g można kupić w Muzeum Architektury we Wrocławiu (także w sprzedaży wysyłkowej), a obejrzeć na stronach autora:
piotrzybura.com, archit.pl/wordpress/grafika, instagram.com/piotrzybura

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architekt

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera