Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Osiedle Atmosfera – od warsztatów do realizacji

 

Czas czytania: ~3 min


Osiedle Atmosfera – to jeden z zespołów mieszkaniowych, zrealizowanych na Nowych Żernikach we Wrocławiu. Dopasowane formalnie do przyjętej na całym terenie stylistyki dziesięć 3- i 4-kondygnacyjnych budynków mieszkalnych mieści łącznie 116 lokali.

 

ET8mGGcweBQ9NEUG9R7Vr6iab97Fp1BBwI98kYXlTei509JXYUBY24Y01kz5_osiedle-atmosfera05jpg.jpg
uZTVNSfc28cbZ1S9KVtIXqtcc22aiUaNOLfvMJdBrXi7i1F3n9thd8NbMofd_osiedle-atmosfera01jpg.jpg

Osiedle Atmosfera jest dziełem pracowni  arch_it Piotra Zybury i PAG Tomasza Głowackiego. Stanęło w południowo-wschodniej części Nowych Żernik, a jego projekt powstał w ramach warsztatów architektonicznych, nietypowej dla polskich inwestycji procedury, która jest stale wdrażana w eksperymentalnym, modelowym i także jak na polskie warunki nietypowym osiedlu Nowe Żerniki. O warsztatach architekci piszą tak: „Podczas ponad 2-letnich warsztatów opracowano zarówno założenia urbanistyczne (które stanowiły podstawę do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego) jak i szczegółowe rozwiązania architektoniczne obejmujące zarówno kwartały zabudowy mieszkaniowej jak i przestrzenie i obiekty publiczne”.

fSZB2sGP1hHrE2ax8wGr1CttTVJ50hdrbgZXauOBNeNmOquXrWMwiXXoHn22_osiedle-atmosfera07jpg.jpg
8kFmoDK5ayDZXuisrKOwxY1727YP16N9HGPaoHirKZf566ikJ9gTOWB0q0qI_osiedle-atmosfera08jpg.jpg

Osiedle Atmosfera, które zostało niedawno wyróżnione w konkursie Life Challenge 2018 The European Façade Of The Year, zostało pomyślane jako kameralne, proste, dostępne. Zgodnie z przewodnią ideą koncepcji Nowych Żernik, które mają być modelowym osiedlem, sprzyjającym budowaniu relacji, tworzeniu się lokalnych społeczności, pozbawionym podziałów i barier. Jak pisze o projekcie osiedla Atmosfera jego autor, Piotr Zybura: „Niewielkie budynki mieszkalne zaprojektowane w kwartale K7 Nowych Żernik sprzyjają nawiązaniu społecznych relacji sąsiedzkich poprzez odpowiednie relacje pomiędzy ilością mieszkań, wielkością budynków i przestrzeni wspólnych”.

4AhaNvTLIVIGOYwaFKE2XPRQhACcBqjnfidOift5O8o5ocdRRVVW5PUkeQ3n_osiedle-atmosfera09jpg.jpg
9cr9gv0gqIcYcLVHMPiyGBzAN3IKgbq3Q3FsZWeqD6rLtTR6wac5vyNUHArv_osiedle-atmosfera10jpg.jpg

Osiedle Atmosfera zostało posadowione na zielonej skarpie, łagodnie spływającej w kierunku południowym i skrywającej pod dachem zielonym parking podziemny oraz lokale usługowo-handlowe. Niewielkie budynki wielorodzinne ustawiono na tym terenie w układzie grzebieniowym. Ich kompozycja jest starannie przemyślana. Tak tłumaczy ją architekt: „Wielkość, struktura i lokalizacja budynków stanowi nową typologię, która – pomimo stosunkowo dużej gęstości zabudowy – pozwala na stworzenie niewielkich enklaw mieszkalnych i zapewnienie użytkownikom nowej jakości mieszkania, właściwej dla mniejszych obiektów. Przestrzenie wspólne i półpubliczne/półprywatne znajdują się na stropie pierwszego piętra ponad częścią usługowo-handlową oraz garażową i są dostępne dla wszystkich mieszkańców – także dla mieszkańców całego osiedla Nowe Żerniki”. Od strony północnej mieszkaniom na parterach towarzyszą duże ogrody, zaś pomiędzy budynkami w skrzydle południowym zaplanowano zieleń wspólną z zielenią wysoką.

3P697HTJrjVZNyfzzbxg88THxE4O3cR9QuHTXS8BwHLdQs2d47IaxwTCwUI9_osiedle-atmosfera11jpg.jpg
ZULKbHOBkxEpn9aQ3cGlBXpo176XiUob2JUoTYW6uu3TOCOdAIqT1A9dfAPn_osiedle-atmosfera12jpg.jpg

W osiedlu Atmosfera przeważają niewielkie mieszkania, liczące 45-48 m2. Takie było założenie – osiedle nie miało być enklawą dla bogatych. Walorem mieszkań są duże okna, a także konstrukcja, umożliwiająca dość elastyczne kształtowanie wnętrz. W osiedlu dominuje kolor biały – taki jest gładki tynk na elewacjach, uzupełniony przez jasne okładziny drewniane w loggiach i betonowe elementy prefabrykowane w przestrzeniach publicznych.

Osiedle Atmosfera
Lokalizacja: Wrocław, Nowe Żerniki

Inwestor: Profit Development S.A.
Projektanci: arch_it piotr zybura, zespół autorski: Piotr Zybura (główny projektant), Małgorzata Podgórny, Paweł Szyport oraz Tomasz Głowacki z zespołem PAG; współpraca: Joanna Karnicka; projektanci koncepcji w ramach warsztatów Nowe Żerniki: Tomasz Głowacki, Paweł Horn, Igor Kaźmierczak, Tadeusz Sawa-Borysławski, Piotr Zybura

Zdjęcia: Maciej Lulko

Wizualizacje: vivid vision

Warsztaty Nowe Żerniki: 2012-2015

Projekt: 2015-2016

Realizacja: 2016-2017
Źródło: archit.pl

Polska Architektura XXL 2018

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacje Zagraniczne, Hot, Architektura Krajobrazu

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

Dom na Kujawach z widokiem na jezioro
Dom na Kujawach z widokiem na jezioro

W sercu Kujawsko-Pomorskiego, nad brzegiem malowniczego jeziora, wznosi się wyjątkowy dom, który sta ...

E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.

Architektura i akustyka to dwie dziedziny nierozerwalnie ze sobą związane. Wraz z nieustannie rosnąc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera