Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Osiedle Atmosfera – od warsztatów do realizacji

 

Czas czytania: ~3 min


Osiedle Atmosfera – to jeden z zespołów mieszkaniowych, zrealizowanych na Nowych Żernikach we Wrocławiu. Dopasowane formalnie do przyjętej na całym terenie stylistyki dziesięć 3- i 4-kondygnacyjnych budynków mieszkalnych mieści łącznie 116 lokali.

 

ET8mGGcweBQ9NEUG9R7Vr6iab97Fp1BBwI98kYXlTei509JXYUBY24Y01kz5_osiedle-atmosfera05jpg.jpg
uZTVNSfc28cbZ1S9KVtIXqtcc22aiUaNOLfvMJdBrXi7i1F3n9thd8NbMofd_osiedle-atmosfera01jpg.jpg

Osiedle Atmosfera jest dziełem pracowni  arch_it Piotra Zybury i PAG Tomasza Głowackiego. Stanęło w południowo-wschodniej części Nowych Żernik, a jego projekt powstał w ramach warsztatów architektonicznych, nietypowej dla polskich inwestycji procedury, która jest stale wdrażana w eksperymentalnym, modelowym i także jak na polskie warunki nietypowym osiedlu Nowe Żerniki. O warsztatach architekci piszą tak: „Podczas ponad 2-letnich warsztatów opracowano zarówno założenia urbanistyczne (które stanowiły podstawę do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego) jak i szczegółowe rozwiązania architektoniczne obejmujące zarówno kwartały zabudowy mieszkaniowej jak i przestrzenie i obiekty publiczne”.

fSZB2sGP1hHrE2ax8wGr1CttTVJ50hdrbgZXauOBNeNmOquXrWMwiXXoHn22_osiedle-atmosfera07jpg.jpg
8kFmoDK5ayDZXuisrKOwxY1727YP16N9HGPaoHirKZf566ikJ9gTOWB0q0qI_osiedle-atmosfera08jpg.jpg

Osiedle Atmosfera, które zostało niedawno wyróżnione w konkursie Life Challenge 2018 The European Façade Of The Year, zostało pomyślane jako kameralne, proste, dostępne. Zgodnie z przewodnią ideą koncepcji Nowych Żernik, które mają być modelowym osiedlem, sprzyjającym budowaniu relacji, tworzeniu się lokalnych społeczności, pozbawionym podziałów i barier. Jak pisze o projekcie osiedla Atmosfera jego autor, Piotr Zybura: „Niewielkie budynki mieszkalne zaprojektowane w kwartale K7 Nowych Żernik sprzyjają nawiązaniu społecznych relacji sąsiedzkich poprzez odpowiednie relacje pomiędzy ilością mieszkań, wielkością budynków i przestrzeni wspólnych”.

4AhaNvTLIVIGOYwaFKE2XPRQhACcBqjnfidOift5O8o5ocdRRVVW5PUkeQ3n_osiedle-atmosfera09jpg.jpg
9cr9gv0gqIcYcLVHMPiyGBzAN3IKgbq3Q3FsZWeqD6rLtTR6wac5vyNUHArv_osiedle-atmosfera10jpg.jpg

Osiedle Atmosfera zostało posadowione na zielonej skarpie, łagodnie spływającej w kierunku południowym i skrywającej pod dachem zielonym parking podziemny oraz lokale usługowo-handlowe. Niewielkie budynki wielorodzinne ustawiono na tym terenie w układzie grzebieniowym. Ich kompozycja jest starannie przemyślana. Tak tłumaczy ją architekt: „Wielkość, struktura i lokalizacja budynków stanowi nową typologię, która – pomimo stosunkowo dużej gęstości zabudowy – pozwala na stworzenie niewielkich enklaw mieszkalnych i zapewnienie użytkownikom nowej jakości mieszkania, właściwej dla mniejszych obiektów. Przestrzenie wspólne i półpubliczne/półprywatne znajdują się na stropie pierwszego piętra ponad częścią usługowo-handlową oraz garażową i są dostępne dla wszystkich mieszkańców – także dla mieszkańców całego osiedla Nowe Żerniki”. Od strony północnej mieszkaniom na parterach towarzyszą duże ogrody, zaś pomiędzy budynkami w skrzydle południowym zaplanowano zieleń wspólną z zielenią wysoką.

3P697HTJrjVZNyfzzbxg88THxE4O3cR9QuHTXS8BwHLdQs2d47IaxwTCwUI9_osiedle-atmosfera11jpg.jpg
ZULKbHOBkxEpn9aQ3cGlBXpo176XiUob2JUoTYW6uu3TOCOdAIqT1A9dfAPn_osiedle-atmosfera12jpg.jpg

W osiedlu Atmosfera przeważają niewielkie mieszkania, liczące 45-48 m2. Takie było założenie – osiedle nie miało być enklawą dla bogatych. Walorem mieszkań są duże okna, a także konstrukcja, umożliwiająca dość elastyczne kształtowanie wnętrz. W osiedlu dominuje kolor biały – taki jest gładki tynk na elewacjach, uzupełniony przez jasne okładziny drewniane w loggiach i betonowe elementy prefabrykowane w przestrzeniach publicznych.

Osiedle Atmosfera
Lokalizacja: Wrocław, Nowe Żerniki

Inwestor: Profit Development S.A.
Projektanci: arch_it piotr zybura, zespół autorski: Piotr Zybura (główny projektant), Małgorzata Podgórny, Paweł Szyport oraz Tomasz Głowacki z zespołem PAG; współpraca: Joanna Karnicka; projektanci koncepcji w ramach warsztatów Nowe Żerniki: Tomasz Głowacki, Paweł Horn, Igor Kaźmierczak, Tadeusz Sawa-Borysławski, Piotr Zybura

Zdjęcia: Maciej Lulko

Wizualizacje: vivid vision

Warsztaty Nowe Żerniki: 2012-2015

Projekt: 2015-2016

Realizacja: 2016-2017
Źródło: archit.pl

Polska Architektura XXL 2018

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacje Zagraniczne, Hot, Architektura Krajobrazu

Osiedle Kwadrat – projekt AP Szczepaniak
Osiedle Kwadrat – projekt AP Szczepaniak

Osiedle Kwadrat – to jedna z nowszych realizacji architektonicznych pracowni AP Szczepaniak. Dwa ośm ...

Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM
Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera