Wormhouse - ekologiczny dom z odzysku - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wormhouse – projekt Piotra Kuczii w duchu zero waste

 

Czas czytania: ~2 min


Wormhouse – projekt Piotra Kuczii w stylu zero waste powstał we wsi Zabłocie w powiecie cieszyńskim. Inwestorem tego niecodziennego przedsięwzięcia jest Bartłomiej Witkowski, projektant graficzny, współzałożyciel studia Ultrabrand. Klient, zobaczywszy ekologiczny dom pod Pszczyną, zaprojektowany przez Piotra Kuczię kilkanaście lat temu zapragnął, aby ten sam architekt stworzył dom dla jego rodziny.

 

Wormhouse, ekologiczny dom

Ekologiczny projekt domu

Sam Piotr Kuczia wspominał, że był wobec tego projektu nastawiony sceptycznie. Otrzymał do dyspozycji niewielki budżet, długą i wąską działkę, a do współpracy dociekliwego inwestora, który okazał się mieć wiedzę, rozeznanie i oczekiwania wobec projektu. Wormhouse, czyli dom-robak powstał w wyniku pasji inwestora i niezwykłego talentu architekta, który jako orędownik budowania z poszanowaniu środowiska potrafi jednocześnie kreować obiekty ekologiczne i ciekawe pod względem formalnym.

Wormhouse, ekologiczny dom

Taki jest właśnie projekt w duchu zero waste - Wormhouse, czyli dom-robak. Niespotykany kształt domu jest wynikiem dialogu między architektem a inwestorem. Przyszłym mieszkańcom zależało bowiem na wyeksponowaniu części budynku, po stronie której rozciąga się piękny widok na las i rzekę, zaś osłonięciu się od innych zabudowań, po drugiej stronie działki. Elewacje domu wykonano z naciągniętej na stelaż membrany, która pełni funkcję bufora termicznego, chroni przed stratami ciepła, izoluje od zmian termicznych. Dzięki niej dom „oddycha”, sam i w naturalny sposób reguluje temperaturę.

Wormhouse, ekologiczny dom

Zero waste w architekturze

Do budowy domu wykorzystano bardzo wiele materiałów z odzysku, a nowe (np. płyty budowlane marki Pfleiderer, z których wykonane żebra stelażu membrany) mogą być ponownie wykorzystane. Idea zero waste w przypadku projektu tego domu zaistniała choćby w przypadku wspomnianych płyt budowlanych: z odpadów, pozostałych po wycięciu z nich żeber wykonano m.in. niektóre meble w domu. Nic się nie zmarnowało – nawet elementy opakowań, w których na plac budowy dostarczano niektóre elementy. Z przekładek czy palet inwestor wykonał szereg elementów wyposażenia wnętrz.


Wykorzystanie zużytych wcześniej materiałów pozwoliło nie tylko ochronić środowisko, ale również portfel właściciela, który miał ograniczony budżet na budowę domu.

 

Wormhouse - metryczka projektu domu

Lokalizacja: Zabłocie, powiat cieszyński
Inwestor: Bartłomiej Witkowski
Projekt architektoniczny: Piotr Kuczia
Powierzchnia: 105 m2
Realizacja: 2021
Źródło: wormhouse.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Dom Jednorodzinny, Ekologia, Realizacja Domu

Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia
Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia

Osiedle Bolko – to projekt pracowni Medusa Group, której współtwórca, Przemo Łukasik jest zarazem au ...

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu
Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu

21 stycznia 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję nowego budynku dyda ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera