Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


WXCA projektuje dom dla młodych matek

 

Czas czytania: ~3 min


Na warszawskim Ursynowie powstanie pierwszy w Polsce dom dla usamodzielniających się nastoletnich matek - podopiecznych fundacji "po Drugie". Za projekt architektoniczny tego niezwykłego przedsięwzięcia odpowiada pracownia WXCA, która swoją pracę wykonała pro publico bono.

 

Projekt domu dla młodych matek od WXCA

Projekt domu dla dobra społecznego

Pracownia WXCA opracowała koncepcję domu dla młodych matek charytatywnie, mimo że na deskach kreślarskich ma rozpiętych wiele ważnych projektów. Wciąż trwa budowa Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli, powstaje też polski pawilon na przyszłoroczne EXPO w Dubaju. WXCA projektuje m.in. muzeum w Lublinie, biurowiec we Wrocławiu, apartamenty w Szczyrku, przestrzenie publiczne w Warszawie.

 

Projekt domu dla usamodzielniających się młodych matek – to przedsięwzięcie ważne, bo choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę, system resocjalizacji w Polsce nie przewiduje możliwości pobytu młodych kobiet wraz z niemowlakami ani w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, ani w zakładach poprawczych. Czasami matki są rozdzielane ze swoimi dziećmi i nie mogą się nimi opiekować. Nowa placówka ma zapewnić młodym dziewczynom możliwość mieszkania z dziećmi w wygodnych warunkach, w których łatwiej im będzie przygotować się do dalszego życia z dzieckiem.

Projekt domu dla młodych matek od WXCA

WXCA projektuje budynek pasywny

WXCA dla młodych matek zaprojektowała dwukondygnacyjny budynek, w którym zamieszka sześć matek z dziećmi oraz opiekunowie. Każda podopieczna fundacji będzie tu miała swój pokój, ale dużą część obiektu zajmą powierzchnie wspólne  kluczowe dla budowania więzi w grupie. Bo – jak wyraźnie podkreślają zarówno pomysłodawcy, jak projektanci - „w tym domu architektura wyznacza nie tylko ramy do życia, ale przejmuje również funkcje społeczne, a przestrzeń będzie też miała wymiar społeczny. Dom tak jest przemyślany, by zachęcać młode matki i ich dzieci do wchodzenia w interakcje z innymi mieszkańcami, wzięcia odpowiedzialności za wspólną przestrzeń i dbania o nią”.

 

Budynek otrzyma formę dwóch brył, z których każda będzie nakryta dachem o innym rodzaju spadku. Położony wśród zieleni (pojawi się plac zabaw, a nawet warzywnik do samodzielnej uprawy) budynek posadowiono tak, by wykorzystać naturalny ruch słońca po niebie. Obiekt zaprojektowano zgodnie z ideą budynku zrównoważonego, opartego m.in. o odnawialne źródła energii i oszczędną gospodarkę wodą opadową. Pompa ciepła, ogniwa fotowoltaiczne i lokalne nawiewniki powietrza z rekuperacją, a nawet urządzenia do odzysku ciepła ze ścieków bytowych dostarczą ciepła oraz podgrzeją wodę; zbierana będzie deszczówka, a wszędzie tam, gdzie się da, do budowy wykorzystane zostaną materiały z recyklingu. Dzięki tym i wielu innym zastosowanym tu rozwiązaniom dom projektu WXCA zyska charakter obiektu pasywnego

 

Dom dla usamodzielniających się matek - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Warszawa

Inwestor: Fundacja „Po Drugie”

Projekt architektoniczny: WXCA

Zespół: Szczepan Wroński, Jan Kucza-Kuczyński, Weronika Wilkowska, Jadwiga Małecka

Projekt: 2021

Wizualizacje: Mikołaj Niewęgłowski, WXCA

Źródło: wxca.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Projekt Domu, Hot

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera