Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Robert Konieczny o budownictwie mieszkaniowym przyszłości - wywiad z architektem

 

Czas czytania: ~2 min


Czym jest architektura konceptualna? Jak będą wyglądały przestrzenie mieszkalne w przyszłości i jak projektować miejsca przyjazne ludziom? Co stoi na drodze idei „miast-ogrodów”? To tylko kilka z zagadnień poruszonych w pierwszym wywiadzie z serii Future Builders – platformie do rozmów o architekturze jutra. Gościem rozmowy jest Robert Konieczny z pracowni KWK Promes.

 

Wywiad z Robertem Koniecznym

Gościem pierwszego wywiadu z cyklu Future Builders był architekt Robert Konieczny – szef biura KWK Promes, laureat grand prix na World Architecture Festival i niezależny ekspert Fundacji Miesa van der Rohe. Prowadzący wywiad – dr Piotr Żabicki – architekt i redaktor naczelny Zawód: Architekt porozmawiał z jednym z najczęściej nagradzanych na świecie polskich architektów o przyszłości projektowania miast. Wszystko w perspektywie zmian wywołanych przez pandemię, etykę zrównoważonego budownictwa i ograniczania śladu węglowego.

 

Architektura musi przenikać się z naturą

Robert Konieczny zaznaczył w rozmowie, jak ważna jest dla niego sama idea miast – samowystarczalnych skupisk ludzi. Tworzona przestrzeń musi być jednak jak najbardziej przyjazna dla mieszkańców i zapewniała im „wygodny” poziom życia. Problemem polskiej urbanistyki, według szefa pracowni KWK Promes, jest rozdrobnienie i rozproszenie zabudowy, co rodzi problem z infrastrukturą, drogami, mediami. To przez to ludzie „uciekają” z miasta.

 

Rozwiązaniem, według Roberta Koniecznego, jest tu projektowanie zielonych przestrzeni, budynków, które nie produkują gazów cieplarnianych (a wręcz wiążą je w sobie) i nie szkodzą środowisku. Współczesny styl projektowania to nie tylko modyfikacje wyglądu, a przekształcenie całego procesu – od wyborów materiału, poprzez budowę, a kończąc na codziennym funkcjonowaniu budynku i jego otoczenia.

 

Marzy mi się i do tego dążymy w naszych projektach, aby architektura jak najbardziej przenikała się z naturą. Koncentrujemy się na tym, aby zieleń wprowadzać na zewnątrz budynków – na elewacje czy dachy – ale też do środka. Żeby odczucie życia w zieleni było nie tylko optyczne. To sposób na zatrzymanie ludzi w mieście. Przestrzeń przyjazna do życia. – podsumowuje Robert Konieczny.

 

Platforma Future Builders to miejsce do dialogu na temat przyszłości światowej architektury. Pomysłodawcą całego cyklu jest Aluprof – jeden z europejskich liderów branży aluminium dla budownictwa. Inicjatywa to element strategii działania firmy, która przez innowacje i edukacje aktywnie działa na rzecz redukowania negatywnego wpływu budownictwa na środowisko.

 

Kolejni goście Future Builders

Kolejnymi prelegentami Future Builders będą:

- Przemo Łukasik – założyciel pracowni MedusaGroup – jednego z najciekawszych, współczesnych biur w Polsce i Europie;

- Zbigniew Maćków z Maćków Pracownia Projektowa – związany z Wrocławiem członek SARP i projektant budynków o najlepszych parametrach samowystarczalności energetycznej

- Bogdan Zaha – główny architekt legendarnej pracowni ZahaHadid Ltd.

- Álvaro Leite Siza Vieira – laureat licznych nagród, autor publikacji w najważniejszych pismach architektonicznych na świecie, konsultant przy produkcjach filmowych, dokumentalnych i telewizyjnych oraz uznany światowy ekspert architektury i budownictwa.

 

Zapis wideo tej rozmowy można obejrzeć na stronie głównej Future Builders

Podepnij swój artykuł

tagi

Wywiad, Wywiad Z Architektem, Rozmowa Z Architektem, Architektura Mieszkaniowa

Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji
Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji

373 pokoi, a w nich 512 łóżek ma się pomieścić w akademiku, jaki powstanie przy ulicy Fabrycznej we ...

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Opinie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera