Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Robert Konieczny o budownictwie mieszkaniowym przyszłości - wywiad z architektem

 

Czas czytania: ~2 min


Czym jest architektura konceptualna? Jak będą wyglądały przestrzenie mieszkalne w przyszłości i jak projektować miejsca przyjazne ludziom? Co stoi na drodze idei „miast-ogrodów”? To tylko kilka z zagadnień poruszonych w pierwszym wywiadzie z serii Future Builders – platformie do rozmów o architekturze jutra. Gościem rozmowy jest Robert Konieczny z pracowni KWK Promes.

 

Wywiad z Robertem Koniecznym

Gościem pierwszego wywiadu z cyklu Future Builders był architekt Robert Konieczny – szef biura KWK Promes, laureat grand prix na World Architecture Festival i niezależny ekspert Fundacji Miesa van der Rohe. Prowadzący wywiad – dr Piotr Żabicki – architekt i redaktor naczelny Zawód: Architekt porozmawiał z jednym z najczęściej nagradzanych na świecie polskich architektów o przyszłości projektowania miast. Wszystko w perspektywie zmian wywołanych przez pandemię, etykę zrównoważonego budownictwa i ograniczania śladu węglowego.

 

Architektura musi przenikać się z naturą

Robert Konieczny zaznaczył w rozmowie, jak ważna jest dla niego sama idea miast – samowystarczalnych skupisk ludzi. Tworzona przestrzeń musi być jednak jak najbardziej przyjazna dla mieszkańców i zapewniała im „wygodny” poziom życia. Problemem polskiej urbanistyki, według szefa pracowni KWK Promes, jest rozdrobnienie i rozproszenie zabudowy, co rodzi problem z infrastrukturą, drogami, mediami. To przez to ludzie „uciekają” z miasta.

 

Rozwiązaniem, według Roberta Koniecznego, jest tu projektowanie zielonych przestrzeni, budynków, które nie produkują gazów cieplarnianych (a wręcz wiążą je w sobie) i nie szkodzą środowisku. Współczesny styl projektowania to nie tylko modyfikacje wyglądu, a przekształcenie całego procesu – od wyborów materiału, poprzez budowę, a kończąc na codziennym funkcjonowaniu budynku i jego otoczenia.

 

Marzy mi się i do tego dążymy w naszych projektach, aby architektura jak najbardziej przenikała się z naturą. Koncentrujemy się na tym, aby zieleń wprowadzać na zewnątrz budynków – na elewacje czy dachy – ale też do środka. Żeby odczucie życia w zieleni było nie tylko optyczne. To sposób na zatrzymanie ludzi w mieście. Przestrzeń przyjazna do życia. – podsumowuje Robert Konieczny.

 

Platforma Future Builders to miejsce do dialogu na temat przyszłości światowej architektury. Pomysłodawcą całego cyklu jest Aluprof – jeden z europejskich liderów branży aluminium dla budownictwa. Inicjatywa to element strategii działania firmy, która przez innowacje i edukacje aktywnie działa na rzecz redukowania negatywnego wpływu budownictwa na środowisko.

 

Kolejni goście Future Builders

Kolejnymi prelegentami Future Builders będą:

- Przemo Łukasik – założyciel pracowni MedusaGroup – jednego z najciekawszych, współczesnych biur w Polsce i Europie;

- Zbigniew Maćków z Maćków Pracownia Projektowa – związany z Wrocławiem członek SARP i projektant budynków o najlepszych parametrach samowystarczalności energetycznej

- Bogdan Zaha – główny architekt legendarnej pracowni ZahaHadid Ltd.

- Álvaro Leite Siza Vieira – laureat licznych nagród, autor publikacji w najważniejszych pismach architektonicznych na świecie, konsultant przy produkcjach filmowych, dokumentalnych i telewizyjnych oraz uznany światowy ekspert architektury i budownictwa.

 

Zapis wideo tej rozmowy można obejrzeć na stronie głównej Future Builders

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wywiad, Wywiad Z Architektem, Rozmowa Z Architektem, Architektura Mieszkaniowa

Efektowny zakład
Efektowny zakład

„Podstawą do opracowania koncepcji projektowej były ograniczenia” – mówią członkowie zespołu pracown ...

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Torus symbolem miasta
Torus symbolem miasta

Charakterystyczna konstrukcja górująca nad częścią Ciechanowa powszechnie nazywana jest wieżą ciśnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Opinie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera