Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagroda Roku SARP 2021 – oto laureaci

 

Czas czytania: ~4 min


Nagroda Roku SARP - to ceniony konkurs, w którym przedstawiciele zrzeszającego architektów stowarzyszenia oceniają dorobek swoich kolegów i koleżanek. W tym roku walczące o Nagrodę Roku SARP za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany do końca 2020 roku w Polsce budowle oceniało jury w składzie: arch. Bohdan (Biś) Lisowski, Prezes SARP, Przewodniczący Jury, arch. Piotr Gadomski, SARP Oddział Olsztyn, arch. Ryszard Jurkowski, SARP Oddział Katowice, arch. Marek Kaszyński, SARP Oddział Kraków, arch. Daria Kieżun, przedstawiciel Rady Prezesów SARP, arch. Bartłomiej Kożuchowski, SARP Oddział Lublin, Tomasz Graboń, przedstawiciel Mecenasa Konkursu, Firmy BOLIX, Janusz Popardowski, przedstawiciel Mecenasa Konkursu, Firmy FAKRO, arch. kraj. Marek Szeniawski, Sekretarz Organizacyjny.

 

Zdobywcy Nagrody Roku SARP

W 2021 roku o Nagrodę SARP walczyło 61 obiektów – tyle zgłoszeń nadesłano. Jury zdecydowało się nominować do finału 22 obiekty w 7 konkursowych kategoriach. 7 września 2021 roku podczas gali w Warszawie ogłoszono laureatów nagród w każdej z owych kategorii, jak również realizację – laureatkę Grand Prix. Ten najważniejszy laur, główną nagrodę w konkursie Nagroda Roku SARP decyzją jury otrzymały Browary Warszawskie, wielofunkcyjny i składający się z kilkunastu obiektów kompleks zaprojektowany przez pracownię JEMS Architekci na zamówienie inwestora, firmy ECHO Investment. Ta sama realizacja architektoniczna została uznana za najlepszą w kategorii „Przestrzeń publiczna”. Tę jury uznało za szczególnie udaną na terenie Browarów Warszawskich, bo posłużyła ona tu scaleniu całej przestrzeni nowego kompleksu. Doceniono stworzenie tu siatki ulic z uwzględnieniem historycznego ich przebiegu, który przez lata wojennych i powojennych doświadczeń został zatarty. „W efekcie końcowym projektantom udało się wykreować fragment nowoczesnego miasta, zintegrowanego z otaczającymi terenami dzielnicy, fragment o sprecyzowanym funkcji i charakterze jednak nawiązujący, przy zastosowaniu współczesnych rozwiązań i materiałów, do historii miejsca, jego industrialnego charakteru” – napisano w uzasadnieniu.

Nagroda Roku SARP 2021: Browary Warszawskie

Browary Warszawskie

Nagroda Roku SARP 2021: Browary Warszawskie

Browary Warszawskie

Znajdujący się na terenie Browarów Warszawskich dom otrzymał także nagrodę w kategorii „Budynek mieszkalny wielorodzinny”. Jury Nagrody Roku SARP doceniło Apartamenty przy Warzelni (proj. JEMS Architekci, autorzy: arch. Olgierd Jagiełło, arch. Katarzyna Kuźmińska, Paweł Majkusiak, Maciej Rydz, Łukasz Stępnik) m.in. „za przyjęte rozwiązania, które powodują, że charakter budynku wykreowany został przez ciekawą elewację, która została wykonana z rozwieranych paneli – okiennic, wypełnionych siatką aluminiową w kolorze miedzianym”.

Nagroda Roku SARP 2021: Apartamenty przy Warzelni

Apartamenty przy Warzelni

Nagroda Roku SARP 2021: Apartamenty przy Warzelni

Apartamenty przy Warzelni

Nagroda Roku SARP w kategorii „Budynek mieszkalny jednorodzinny” trafiła do pracowni PL.ARCHITEKCI za budynek o nazwie „Dom rozcięty / POZ_4”. Architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka-Bajon, zespół: arch. Monika Kuszyńska, arch.  Agnieszka Jurenko zostali docenieni za projekt, który na pierwszym miejscu stawia człowieka i jego potrzeby i takie zaprojektowanie bryły, która wykorzystując ograniczoną przestrzeń i otoczenie tworzy wymarzony dom.

Nagroda Roku SARP 2021: Dom rozcięty / POZ_4

Dom rozcięty / POZ_4

Wśród budynków biurowych, dla oświaty lub administracji w konkursie Nagroda Roku SARP najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa nr 400 w Wilanowie w Warszawie, projekt pracowni Piotr Bujnowski Architekci. „Nagrodę przyznano za stworzenie funkcjonalnego kompleksu szkolnego, zaprojektowanego na granicy dwóch miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Jury doceniło trwałe, ponadczasowe rozwiązania materiałowe, które odzwierciedlają podział na przestrzenie, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania obiektu” – napisało jury konkursu w uzasadnieniu swojej decyzji o nagrodzie.

Nagroda Roku SARP 2021: Szkoła Podstawowa Nr 400 w Wilanowie

Szkoła Podstawowa Nr 400 w Wilanowie

Budynek szkolny zdobył także nagrodę w kategorii „Budynek kultury”. Mowa o siedzibie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie, która wyszła spod kreski pracowni Konior Studio. Tu jurorzy docenili połączenie zabytkowej budowli z nowoczesną bryłą nowej sali koncertowej, połączenie wszystkich oczekiwanych przez inwestora funkcji w jednym kompleksie, a także stworzenie w budynku doskonałych warunków akustycznych.

Nagroda Roku SARP 2021: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 1

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 1

W kategorii „Architektura w przestrzeni dziedzictwa” jury Nagrody Roku SARP laur przyznało Cukrowni Żnin (proj. BULAK PROJEKT / ARCHE, arch. Marek Bulak, arch.  Piotr Grochowski). „Nagrodę przyznano za powstrzymanie się autorów przed „zadziwieniem świata” następną nową kubaturą, oferując w zamian operowanie w istniejących strukturach nowym pomysłem, wnikliwą obserwacją oraz odczytaniem zastanych kontekstów, z użyciem wyłącznie niezbędnych, chirurgicznych nacięć” – podkreślili członkowie jury. Zobacz prezentację kompleksu.

Nagroda Roku SARP 2021: Cukrownia Żnin

Cukrownia Żnin

W kategorii „Inny budynek użyteczności publicznej” nagrodę otrzymała natomiast modernizacja i przebudowa Sanatorium Abrama Gurewicza w Otwocku na centrum medyczne Mirai Clinic, dzieło pracowni Grupa 5 Architekci. W przypadku tej realizacji na nagrodę zasłużył szacunek do substancji zabytkowej, pieczołowitość, z jaką o nią zadbano przywracając do życia i nadając współczesne funkcje perle architektury drewnianej.

Nagroda Roku SARP 2021: Nowy Gurewicz

Nowy Gurewicz

Źródło: sarp.org.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nagroda Sarp

Warstwowe domy z drukarki 3D?
Warstwowe domy z drukarki 3D?

Wraz z pojawieniem się druku 3D powstała nadzieja, że ta działające poprzez nakładanie materiałów, z ...

SGGW będzie większe
SGGW będzie większe

27 marca 2024 roku Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podpisał umowę z wykonawcą. Tym sam ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nagroda SARP
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera