Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom Rozcięty od PL.architekci

 

Czas czytania: ~3 min


Dom Rozcięty projektu pracowni PL.architekci został zaprojektowany dla czteroosobowej rodziny; architekci mieli do dyspozycji niewielką działkę przy jednej z poznańskich ulic, zdominowanej przez zabudowę z lat 70. i 80. Inwestorzy, którzy przez wiele lat mieszkali w Hiszpanii chcieli domu pełnego światła, a zarazem przytulnego i zapewniającego intymność.

 

Dom Rozcięty
Dom Rozcięty

Nagrodzony projekt domu

Projekt pracowni PL.architekci spodobał się nie tylko inwestorom. Budynek otrzymał Nagrodę Roku SARP 2021 w kategorii „Dom jednorodzinny”. Jury tego cenionego, prestiżowego plebiscytu doceniło ścisłą współpracę pomiędzy architektami a inwestorami, wspólną ich pracę nad znalezieniem optymalnej formy dla wymarzonego domu dla rodziny. Jury zwróciło też uwagę na ciekawe rozwiązania przestrzenne, przede wszystkim rozcięcie bryły, zastosowanie szerokiego świetlika dostarczającego światła wielu pomieszczeniom wewnątrz. „Świetlik, kładka, bryła budynku oraz okładzina elewacji nadają wyjątkowy charakter budynkowi, któremu zapewnią ponadczasowość projektowi. Dom Rozcięty jest interesujący architektonicznie teraz i będzie interesujący za wiele lat” – zapisano w uzasadnieniu werdyktu. Warto dodać, że PL.architekci otrzymali nagrodę za najlepszy dom jednorodzinny także w ubiegłorocznej edycji konkursu Nagroda Roku SARP, za dom w Lusowie pod Poznaniem.

Dom Rozcięty
Dom Rozcięty

Rodzina, będąca inwestorem w tym przedsięwzięciu chciała, aby dom był skromny w wyrazie, bliższy raczej stylistyce minimalizmu. Zanim jednak można było dopracować proste detale należało znaleźć formę dla bryły, a tu utrudnieniem była działka mała, ciasna, z południową ekspozycją od strony frontowej, z warunkami zabudowy nakazującymi posadowienie budynku wzdłuż obowiązującej linii zabudowy oddalonej o 5 m od granicy działki, chodnika i dość ruchliwej ulicy. Te warunki stały w sprzeczności z pragnieniem inwestora o domu zapewniającym prywatność. Tak narodził się pomysł na bryłę rozciętą w poprzek szerokim na 2,5 m świetlikiem. To on doświetla wnętrza, dzięki czemu od strony ulicy dom może mieć dość zwartą i zamkniętą formę. Aby światło z góry mogło docierać na każdy poziom domu rozcięcie przebiega także przez strop między kondygnacjami, które złączono kładką.  „Świetlik formalnie dzieli również piętro na część rodziców i dostępną przez kładkę część dzieci. Otwarcie takie również ułatwia komunikację między domownikami znajdującymi się na różnych poziomach” – dodają projektanci z PL.architekci.

Dom Rozcięty
Dom Rozcięty

Minimalistyczna bryła mieszkalna

Dom Rozcięty od PL.architekci zyskał bardzo prostą, skromną bryłę, której elewacje obłożono płytkami ceramicznymi o wydłużonym kształcie. „Ich porowata struktura ożywia elewacje i staje się tłem do gry cieni padających z drzew” – mówią architekci. Minimalistyczny wyraz bryły podkreślają ponadto osadzone w licu ściany od strony wewnętrznej okna ujęte w czarne obramowania. „W tym domu nie ma przypadku: wszystkie okładziny, zabudowy, linie sufitu czy ścian są ze sobą precyzyjnie dopasowane i połączone, tworząc minimalistyczne detale i harmonię architektury, wnętrza i światła z... codziennym życiem mieszkańców” – podkreślają członkowie zespołu PL.architekci.

 

Zobacz galerię zdjęć domu

Dom Rozcięty / Dom POZ_4 - metryczka projektu domu

Lokalizacja: Poznań
Inwestor: prywatny
Projekt architektoniczny: PL.architekci
Autorzy: architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka-Bajon, zespół: Agnieszka Jurenko, Monika Kuszyńska
Architektura wnętrz: PL.architekci
Architektura krajobrazu: PL.architekci
Konstrukcja: Mikołaj Kujath
Powierzchnia terenu: 542 m2
Powierzchnia zabudowy: 153 m2
Powierzchnia użytkowa: 313 m2
Projekt: 2015 - 2018
Realizacja: 2016 - 2020
Zdjęcia: Tom Kurek
Źródło: plarchitekci.pl, facebook.com/plarchitekci

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom Jednorodzinny, Dom Piętrowy, Nowoczeny Dom, Realizacja Domu, Realizacja Architektoniczna, Bryła Domu

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera