Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Alvaro Leite Siza: "Nie można patrzeć na architekturę wyłącznie przez pryzmat inwestycji" - wywiad z architektem

 

Czas czytania: ~2 min


„Biznes jest ważny i determinuje rozwój, ale nie można patrzeć na architekturę wyłącznie przez pryzmat inwestycji” powiedział bohater kolejnego spotkania z cyklu „FutureBuilders”, Alvaro Leite Siza. Światowej sławy architekt i laureat licznych nagród mówił m.in. o godzeniu celów inwestorów z dobrem społeczności i kultury.

 

Future Builders: Alvaro Leite Siza

Czy architektów-artystów jest coraz mniej? Tym pytaniem, biorąc pod uwagę wszechstronność Alvaro LeiteSizy, rozpoczęło się spotkanie prowadzone przez dr Piotra Żabickiego.

 

„Rysunki i projekty stały się dla mnie instrumentem wyrażania myśli”

Jak przyznał portugalski twórca, architektura to dla niego rodzaj sztuki i wyrażania się. „Architekt musi wciąż rozwijać tę stronę wrażliwości jako coś, co pozytywnie wpływa na życie i społeczeństwo, przynosi inspiracje. Denerwuje mnie natomiast kierunek rozwoju architektury. Widzę to w Portugalii, ale uważam, że dzieje się to również w innych krajach. Wielu ludzi traktuje architekturę i nieruchomości wyłącznie w kwestiach biznesowych, zaniedbując kwestie terenów zielonych czy też dziedzictwa, jakim mogą być budynki” – stwierdził Siza i przyznał, że istotne dla niego jest odwrócenie tej tendencji, by w przyszłości myśleć o architekturze kompleksowo, godząc cele biznesowe z szacunkiem dla tradycji, dziedzictwa i środowiska.

 

„Od zawsze oczekiwano od architekta, by był nauczycielem”

Jak pogodzić lojalność architekta wobec zleceniodawcy z odpowiedzialnością wobec społeczeństwa oraz środowiska? Zdaniem Alvaro LeiteSiza niezwykle ważny jest dialog oraz edukowanie. „Inwestor przychodzi do architekta z pewnymi problemami do rozwiązania, wyzwaniami, którym należy sprostać. Rolą architekta jest koordynowanie tego zadania, ale też wpływanie na spojrzenie zleceniodawcy, wyjaśnienie wielu kwestii – związanych z organizacją przestrzeni, relacją architektury z krajobrazem i środowiskiem, proporcji, oświetlenia, a nawet mebli i stosowanych materiałów. Musimy rozmawiać, by móc iść dalej” – powiedział bohater spotkania.

 

„Ważne jest, by w dyskusji brali udział też naukowcy, technicy, inżynierowie. Wszyscy, którzy mogą pomóc w udoskonalaniu świata i budowaniu lepszej przyszłości”

 

„Future Builders” otwiera dyskusje dla każdego, bez dyskryminacji

Zdaniem architekta projekt „FutureBuilders” to cenna inicjatywa, gdyż angażuje do dialogu różne środowiska, zapewniając swobodę wymiany myśli, doświadczeń i perspektyw. „Najważniejsze dla mnie jest, by wszyscy razem próbowali tworzyć lepszą przestrzeń do życia, starali się udoskonalać czekającą nas przyszłość” – powiedział Alvaro LeiteSiza, zwracając również uwagę na międzynarodowy charakter „FutureBuilders”. „Powinniśmy rozmawiać nie tylko indywidualnie, w poszczególnych krajach i zamkniętych środowiskach. Musimy otwierać się na świat, traktować przyszłość jako globalny problem i szukać rozwiązań jako globalna społeczność” – podsumował architekt.

 

Zapis wideo tej rozmowy można obejrzeć na stronie głównej Future Builders

Podepnij swój artykuł

tagi

Wywiad, Wywiad Z Architektem

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Wieża ciśnień w Zabrzu zmodernizowana
Wieża ciśnień w Zabrzu zmodernizowana

Wieża ciśnień w Zabrzu zmodernizowana i rozbudowana w oparciu o projekt pracowni Team s.c. została p ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Opinie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera