Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Alvaro Leite Siza: "Nie można patrzeć na architekturę wyłącznie przez pryzmat inwestycji" - wywiad z architektem

 

Czas czytania: ~2 min


„Biznes jest ważny i determinuje rozwój, ale nie można patrzeć na architekturę wyłącznie przez pryzmat inwestycji” powiedział bohater kolejnego spotkania z cyklu „FutureBuilders”, Alvaro Leite Siza. Światowej sławy architekt i laureat licznych nagród mówił m.in. o godzeniu celów inwestorów z dobrem społeczności i kultury.

 

Future Builders: Alvaro Leite Siza

Czy architektów-artystów jest coraz mniej? Tym pytaniem, biorąc pod uwagę wszechstronność Alvaro LeiteSizy, rozpoczęło się spotkanie prowadzone przez dr Piotra Żabickiego.

 

„Rysunki i projekty stały się dla mnie instrumentem wyrażania myśli”

Jak przyznał portugalski twórca, architektura to dla niego rodzaj sztuki i wyrażania się. „Architekt musi wciąż rozwijać tę stronę wrażliwości jako coś, co pozytywnie wpływa na życie i społeczeństwo, przynosi inspiracje. Denerwuje mnie natomiast kierunek rozwoju architektury. Widzę to w Portugalii, ale uważam, że dzieje się to również w innych krajach. Wielu ludzi traktuje architekturę i nieruchomości wyłącznie w kwestiach biznesowych, zaniedbując kwestie terenów zielonych czy też dziedzictwa, jakim mogą być budynki” – stwierdził Siza i przyznał, że istotne dla niego jest odwrócenie tej tendencji, by w przyszłości myśleć o architekturze kompleksowo, godząc cele biznesowe z szacunkiem dla tradycji, dziedzictwa i środowiska.

 

„Od zawsze oczekiwano od architekta, by był nauczycielem”

Jak pogodzić lojalność architekta wobec zleceniodawcy z odpowiedzialnością wobec społeczeństwa oraz środowiska? Zdaniem Alvaro LeiteSiza niezwykle ważny jest dialog oraz edukowanie. „Inwestor przychodzi do architekta z pewnymi problemami do rozwiązania, wyzwaniami, którym należy sprostać. Rolą architekta jest koordynowanie tego zadania, ale też wpływanie na spojrzenie zleceniodawcy, wyjaśnienie wielu kwestii – związanych z organizacją przestrzeni, relacją architektury z krajobrazem i środowiskiem, proporcji, oświetlenia, a nawet mebli i stosowanych materiałów. Musimy rozmawiać, by móc iść dalej” – powiedział bohater spotkania.

 

„Ważne jest, by w dyskusji brali udział też naukowcy, technicy, inżynierowie. Wszyscy, którzy mogą pomóc w udoskonalaniu świata i budowaniu lepszej przyszłości”

 

„Future Builders” otwiera dyskusje dla każdego, bez dyskryminacji

Zdaniem architekta projekt „FutureBuilders” to cenna inicjatywa, gdyż angażuje do dialogu różne środowiska, zapewniając swobodę wymiany myśli, doświadczeń i perspektyw. „Najważniejsze dla mnie jest, by wszyscy razem próbowali tworzyć lepszą przestrzeń do życia, starali się udoskonalać czekającą nas przyszłość” – powiedział Alvaro LeiteSiza, zwracając również uwagę na międzynarodowy charakter „FutureBuilders”. „Powinniśmy rozmawiać nie tylko indywidualnie, w poszczególnych krajach i zamkniętych środowiskach. Musimy otwierać się na świat, traktować przyszłość jako globalny problem i szukać rozwiązań jako globalna społeczność” – podsumował architekt.

 

Zapis wideo tej rozmowy można obejrzeć na stronie głównej Future Builders

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wywiad, Wywiad Z Architektem

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Opinie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera