Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum Usług Społecznych w Zabrzu – ceglany zabytek na nowo

 

Czas czytania: ~2 min


Centrum Usług Społecznych, które powstało w poddanym modernizacji XIX-wiecznym budynku gazowni przy ulicy Stalmacha w Zabrzu w ostatnich miesiącach zostało dostrzeżone w konkursie Modernizacja Roku, Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego i Architektura Roku Województwa Śląskiego. Wysoko oceniono projekt i realizację nadania nowej funkcji zabytkowi ery przemysłowej.

 

Centrum Usług Społecznych w Zabrzu
Centrum Usług Społecznych w Zabrzu

Rewitalizacja obiektu poprzemysłowego 

O tym, że szukanie nowych zastosowań dla poprzemysłowych zabytków XIX i początku XX wieku to dobry pomysł wiemy od dawna. Za granicą i w Polsce zrealizowano już dziesiątki podobnych przedsięwzięć, dzięki którym historyczne budynki wciąż żyją. Podobne projekty mogą mieć wielką skalę, jak katowickie Muzeum Śląskie, mogą też dotyczyć nie tylko mniejszych obiektów, ale i mniejszych, bo lokalnych, społecznych potrzeb – jak rewitalizacja w Żukowie  czy rewitalizacja w Wodzisławiu Śląskim.

Centrum Usług Społecznych w Zabrzu
Centrum Usług Społecznych w Zabrzu

Centrum Usług Społecznych w Zabrzu także powstało w zabytkowym budynku, w gmachu dawnej gazowni przy ulicy Stalmacha. Trzypiętrowy budynek jest nie tylko pamiątką po jednej z pierwszych gazowni na Śląsku, ale też obiektem bardzo cennym ze względu na swoją architekturę. Budynek Centrum Usług Społecznych w Zabrzu charakteryzuje elewacja z niespotykanym wątku ceglanym oraz okna ujęte w dekoracyjne nisze z ceglanych pilastrów podtrzymujących łuki. W bryle budynku ważnymi detalami jest także kamienny cokół oraz  kamienna płaskorzeźba z kobiecą głową w koronie. „Całość bardziej przypomina w charakterze włoską rezydencję pałacową z pogranicza epok gotyku i renesansu, niż budynek przemysłowy z początku XX w. I to właśnie zagadkowa elewacja podupadającego budynku, która przetrwała jego wieloletnią degradację stała się inspiracją rozwiązań projektowych” – podkreślają pomysłodawcy i projektanci umieszczenia w budynku Centrum Usług Społecznych. 

Centrum Usług Społecznych w Zabrzu
Centrum Usług Społecznych w Zabrzu

Społeczny dom kultury

Projekt dostosowania zabytkowej budowli do potrzeb Centrum Usług Społecznych powstał w pracowni Projekt Plus Architekci; jego autorzy ściśle współpracowali przy swoim projekcie z miejskim konserwatorem zabytków. Zachowano wszystkie oryginalne detale budynku, wyczyszczono i je i całej budowli przywrócono pierwotny wygląd. Ponadto, aby ją dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w budynku zainstalowano windę. Centrum Usług Społecznych w Zabrzu mieści swoisty dom kultury obiekt, oferujący różnego rodzaju atrakcje i dla najmłodszych, i seniorów. Powstała tu m.in. sala kinowa, ale i sala gimnastyczna czy komputerowa, są sale warsztatowe, miejsca spotkań. „Stworzono przestrzeń sprzyjającą działaniom z zakresu aktywizacji i zapobiegania wykluczeniu społecznemu, poprzez utworzenie infrastruktury umożliwiającej prowadzenie działalności z zakresu wspierania osób starszych i niepełnoletnich” – mówią pomysłodawcy placówki.

Centrum Usług Społecznych w Zabrzu

Centrum Usług Społecznych - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Zabrze, ul. Stalmacha

Inwestor: Miasto Zabrze

Projekt architektoniczny: Projekt Plus Architekci

Wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlane BUDOPOL Sp. z o. o. Jaskrów, Przedsiębiorstwo Budowlane „CZĘSTOBUD” Częstochowa

Projekt: 2017

Realizacja: 2021

Całkowita wartość projektu: 7 948 186,00 zł

Źródło: modernizacjaroku.org.pl, zabrze.com.pl, npp.slaskie.pl

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Rewitalizacja Obiektu, Obiekt Architektoniczny, Modernizacja Obiektu

Nowe wcielenie białej kostki
Nowe wcielenie białej kostki

Historia miasta zapisana jest w jego architekturze i ci, którzy współcześnie w tę przestrzeń chcą wp ...

 Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły
Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły

W willowej dzielnicy Słupska wzdłuż dawnego koryta rzeki Słupi powstał Dom 7w1 projektu pracowni Arc ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera