Nowoczesny dworzec z betonu i szkła - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowy dworzec w Koszalinie od TBi Architekci

 

Czas czytania: ~2 min


Pracownia TBi Architekci z Gdańska przygotowała projekt architektoniczny nowego dworca, który ma powstać w Koszalinie. Nowy obiekt ma stanąć w miejscu istniejącej stacji, którą przeznaczono do rozbiórki. Obecny budynek powstał w 1962 roku i kolejarze uznali, że jest przestarzały i nie nadaje się do modernizacji.

 

Dworzec PKP w Koszalinie

Stan obecny

Projekt nowego dworca  

O nowych polskich dworcach można pisać wiele – wciąż przybywa modernizowanych (dworzec w Białymstoku) i remontowanych (dworzec w Wodzisławiu Śląskim) stacji, które po latach zaniedbania znów stają się funkcjonalnymi, wygodnymi, bezpiecznymi miejscami ułatwiającymi podróżowanie. Zjawisko stało się tak popularne, że co roku wybierany jest najładniejszy dworzec w kraju i konkurencja w plebiscycie jest bardzo duża.

Projekt dworca PKP w Koszalinie
Projekt dworca PKP w Koszalinie

Ze wszystkich związanych z polskimi dworcami projektów najmniej jest takich, które zakładają rozbiórkę starego budynku i wzniesienie w jego miejscu całkiem nowej bryły. A taki właśnie plan dotyczy Koszalina. Projekt nowego gmachu stacji kolejowej przygotowała pracownia TBi Architekci. Poza nowym budynkiem dworcowym projekt zakłada także powstanie pasażu pieszego na osi tuneli wiodących na perony. Atrakcją pasażu mają być wyeksponowane tu, zachowane i objęte ochroną konserwatorską freski.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu dworca

Nowoczesna bryła z betonu i szkła

Nowy dworzec w Koszalinie projektu TBi Architekci ma mieć bardzo nowoczesną bryłę. „Chcemy, by nowy wyróżniał się w skali kraju, dlatego jego bryła będzie dość odważna, z dużą, żelbetonową konstrukcją dachu i szklanymi ścianami, nawiązującymi do nowoczesnych terminali pasażerskich. Na parterze zaplanowaliśmy część dla pasażerów - m.in. pawilony i poczekalnię. Połowę pierwszego piętra zajmie Straż Ochrony Kolei. Istniejący tunel zostanie przedłużony do dworca. Będzie też pasaż handlowy” – relacjonował podczas prezentacji projektu Adam Neumann, dyrektor projektu budowy dworca PKP w Koszalinie.

 

Według przyjętego harmonogramu do końca 2021 roku pracownia TBi Architekci ma przygotować projekt wykonawczy, po którym będzie mogło być wydane pozwolenie na budowę. Prace budowlane mają rozpocząć się w połowie 2022 roku, a nowy gmach ma zostać oddany do użytku do końca 2023 roku.

 

Źródło: koszalin.pl, tbi-architekci.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Hot

Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla
Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla

W pierwszej połowie listopada 2021 roku miała miejsce konferencja klimatyczna ONZ w Glasgow (COP26). ...

Zielona wizja dla Warszawy
Zielona wizja dla Warszawy

„Zależy nam na tym, by Nowe Centrum Warszawy było eleganckie, spójne, a przy tym przyjazne, bezpiecz ...

Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad
Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad

Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład tego, jak wpisa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera