Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dworzec Roku 2020 - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Fundacja Grupy PKP i Fundacja ProKolej wspólnie organizują konkurs na Dworzec Roku. Celem plebiscytu jest -jak podkreślają jego pomysłodawcy - wyróżnienie najlepiej ocenianych przez użytkowników dworców kolejowych w Polsce, zebranie i propagowanie dobrych praktyk w obsłudze podróżnych, a także promowanie dworców nowoczesnych i funkcjonalnych.

 

Najpiękniejsza bryła dworca

Konkurs Dworzec Roku ma być dla administratorów polskich dworców źródłem informacji o potrzebach i oczekiwaniach pasażerów, o tym, które rozwiązania szczególnie podobają się i przydają użytkownikom stacji kolejowych. W konkursie oceniane są poddane remontom stacje, ale i nowe budynki; być może w kolejnych latach wystartują w nim także planowane dopiero obiekty, np. w Częstochowie, Chełmie czy Warszawie.

 

W konkursie Dworzec Roku przyznawane są dwie nagrody – główną wręcza jury, jednak swojego faworyta  wybierają także internauci – a więc pasażerowie. W tym roku w finale konkursu o miano Dworca Roku rywalizowały ze sobą następujące stacje kolejowe: Bydgoszcz Główna, Czeremcha, Gliwice, Goczałkowice – Zdrój, Oświęcim, Piaseczno, Przemyśl Główny, Starogard Gdański, Wodzisław Śląski, Wrocław Główny. Bez przesady można uznać, że już wyliczone w tym gronie stacje godne są podziwu jako te najładniejsze dworce w Polsce. Które jednak wygrały tę rywalizację?

 

W opinii jury konkursu Dworzec Roku najpiękniejszym obiektem tego typu w Polsce w 2020 roku jest stacja Goczałkowice-Zdrój. Jego historia est niezwykła, bo dramatyczne zdarzenie przysłużyło się obecnej świetności obiektu. W 2002 roku dworzec strawił pożar. Mimo zniszczeń lokalne władze postanowiły wykorzystać atrakcyjnie położony budynek o wartościowej, historycznej bryle i stworzyć tu Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego „Stary Dworzec”. Przeprowadzono staranny remont dworca i w w kwietniu 2016 roku oddano go na nowo do użytku.

 

Poznaj wyniki konkursu architektonicznego

Jury konkursu Dworzec Roku 2020 doceniło w tym przedsięwzięciu „wzorową rewitalizację dziedzictwa architektury kolejowej, umiejętne dostosowanie do zmieniających się potrzeb w zakresie obsługi podróżnych, twórczą i społecznie korzystną adaptację dla publicznych funkcji, które w nowym wymiarze integrują dworzec z życiem miasta, odwagę władz samorządowych do realizowania niekonwencjonalnych pomysłów na kształtowanie przestrzeni dworcowej”. W odnowionym dworcu znajduje się dziś poczekalnia dla podróżnych, Punkt Informacji Turystycznej, przechowalnia bagażu, wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego, mini biblioteka, kącik dla maluchów oraz toalety. Na peronach od strony zalewu zainstalowano lunety pozwalające obserwować zwierzęta i rośliny, zaś na pietrze budynku działa obecnie studio jogi, strefa zdrowia oraz przestrzeń wykorzystywana do prezentowania tymczasowych wystaw. Ostatnie piętro daje miłośnikom kolei możliwość wynajęcia noclegu w klimatycznym apartamencie.

Nagrodę Publiczności w konkursie Dworzec Roku 2020 otrzymał natomiast budynek stacji Przemyśl Główny. Pochodzący z lat 1859-1860 obiekt, rozbudowany w 1895 roku posiada niezwykle zdobną bryłę architektoniczną utrzymaną w stylu neobarokowym. W procesie remontu dworca, który odbył się w latach 2010-2012 wiele uwagi poświęcono bogactwu detali wystroju. Pod okiem konserwatora zabytków odtworzono tam wszystkie detale: złocenia, okna, nawet klamki. Na dworcu działa także nie tylko piękna z wyglądu, ale i wysoko oceniana przez smakoszy restauracja "Perła Przemyśla". Ten dworzec – to nie tylko prawdziwa perła architektury, ale i w pełni funkcjonalna, intensywnie użytkowana stacja kolejowa, z której w 2019 roku korzystało dziennie ok. 3 900 osób. Przemyśl to ważna przesiadkowa stacja dla osób przybywających z Ukrainy do Polski i osób udających się w przeciwnym kierunku.

Źródło zdjęć: pkp.pl/pl/dla-mediow/galerie-zdjec, goczalkowicezdroj.pl (fot. A. i J. Bieniek)


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera