Bogdan Zaha w studiu FutureBuilders – paramteryzm i etyka - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Bogdan Zaha. Paramteryzm i etyka - wywiad z architektem

 

Czas czytania: ~2 min


Zapraszamy na ostatnie spotkanie tegorocznej edycji Future Builders, którego gościem był Bogdan Zaha. Światowej sławy projektant i jeden z głównych przedstawicieli nurtu parametryzmu opowiadał o odpowiedzialności w pracy projektanta i jego roli społecznej, a także… sztucznej inteligencji.

 

Bogdan Zaha

Bogdan Zaha – słynny projektant obliczeniowy, badacz i wykładowca, światowej sławy architekt z ikonicznej pracowni ZahaHadid. Absolwent programu Studio Zaha Hadid naUniversity of Applied Arts, w Wiedniu. Jest również członkiem Klastra ZahaHadidArchitects – kieruje zespołami projektowymi na wszystkich etapach projektowania.

 

Bogdan Zaha posiada doświadczenie obejmujące wiele etapów projektowych – ze szczególnym uwzględnieniem modelowania parametrycznego i zaawansowanych metodologii projektowania geometrycznego. Samodzielnie oraz wraz ze swoim zespołem opracował takie projekty, jak m.in.: Alai Residential Complex w Meksyku, Beijing Daxing International Airport, Masaryk Railway Station Central Business District w Pradze, Business District we Frankfurcie czy Terminal nr 6 dla Międzynarodowego Portu Lotniczego Heathrow w Londynie.

 

Architektura parametryczna

Projektowanie parametryczne to temat zyskujący coraz większe zainteresowanie architektów, na przełomie XX i XXI w. stając się jednym z głównych trendów. Wraz z rozwojem technologii idea zaczęła rozprzestrzeniać się jeszcze szybciej.

 

Projektowanie w tym modelu bierze pod uwagę szereg starannie opisanych parametrów, takich jak poziom nasłonecznienia, zużycie energii, amplituda temperatur, ciśnienie atmosferyczne czy kierunek wiatru. Algorytmy w programie generują nietypowe formy przestrzenne zoptymalizowane pod względem środowiska i przeznaczenia budynku. Parametryzm to sposób na idealne dopasowanie projektowanych brył i wnętrz do ich przeznaczenia.

 

Estetyka i użytkowość

Prowadzący studio – dr Piotr Żabicki rozpoczął rozmowę pytaniem, czy szerokie możliwości parametryzmu względem estetyki mogą przełożyć się również na inne aspekty budowy. Bogdan Zaha przywołał projekt badawczy realizowany na Uniwersytecie Sztuk Stosowanych w Wiedniu, dotyczący semiologii parametrycznej.

 

W realizowanym przez nas badaniu skupiliśmy się na narzędziu obliczeniowym, które pozwala na prognozowanie zachowań ludzi – jak będą się przemieszczali i wykorzystywali projektowane przestrzenie. W skomplikowanych symulacjach wykorzystuje się szereg parametrów, mogących na pierwszy rzut oka wydawać się abstrakcyjnymi, jednak opierających się na rzeczywistych analizach – podsumował główny architekt bura ZahaHadid Ltd.

 

Zaha przyznał, że w nowoczesnych, geometrycznych formach projektowania widzi szanse na lepsze sprostanie problemom współczesnych społeczności. Nie uważa jednak, że rozwijające się technologie zmienią oblicze zawodu architekta, a jedynie udoskonalą go.

 

To architekci projektują budynki. Po prostu teraz robimy to skuteczniej i z większą świadomością. W przeszłości nasza praca oparta była o intuicję, zgromadzoną przez przodków wiedzę oraz metodę „zbuduj, wypróbuj i przetestuj”. Dzięki nowym narzędziom, prognozowaniu i symulacjom, można podejść do architektury inaczej, skrócić czas pewnych etapów pracy i osiągać dużo lepsze efekty – powiedział Bogdan Zaha.

 

Zapis wideo tej rozmowy można obejrzeć na stronie głównej Future Builders

Podepnij swój artykuł

tagi

Wywiad, Wywiad Z Architektem

Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla
Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla

W pierwszej połowie listopada 2021 roku miała miejsce konferencja klimatyczna ONZ w Glasgow (COP26). ...

Zielona wizja dla Warszawy
Zielona wizja dla Warszawy

„Zależy nam na tym, by Nowe Centrum Warszawy było eleganckie, spójne, a przy tym przyjazne, bezpiecz ...

Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad
Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad

Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład tego, jak wpisa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Opinie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera