Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Bogdan Zaha. Paramteryzm i etyka - wywiad z architektem

 

Czas czytania: ~2 min


Zapraszamy na ostatnie spotkanie tegorocznej edycji Future Builders, którego gościem był Bogdan Zaha. Światowej sławy projektant i jeden z głównych przedstawicieli nurtu parametryzmu opowiadał o odpowiedzialności w pracy projektanta i jego roli społecznej, a także… sztucznej inteligencji.

 

Bogdan Zaha

Bogdan Zaha – słynny projektant obliczeniowy, badacz i wykładowca, światowej sławy architekt z ikonicznej pracowni ZahaHadid. Absolwent programu Studio Zaha Hadid naUniversity of Applied Arts, w Wiedniu. Jest również członkiem Klastra ZahaHadidArchitects – kieruje zespołami projektowymi na wszystkich etapach projektowania.

 

Bogdan Zaha posiada doświadczenie obejmujące wiele etapów projektowych – ze szczególnym uwzględnieniem modelowania parametrycznego i zaawansowanych metodologii projektowania geometrycznego. Samodzielnie oraz wraz ze swoim zespołem opracował takie projekty, jak m.in.: Alai Residential Complex w Meksyku, Beijing Daxing International Airport, Masaryk Railway Station Central Business District w Pradze, Business District we Frankfurcie czy Terminal nr 6 dla Międzynarodowego Portu Lotniczego Heathrow w Londynie.

 

Architektura parametryczna

Projektowanie parametryczne to temat zyskujący coraz większe zainteresowanie architektów, na przełomie XX i XXI w. stając się jednym z głównych trendów. Wraz z rozwojem technologii idea zaczęła rozprzestrzeniać się jeszcze szybciej.

 

Projektowanie w tym modelu bierze pod uwagę szereg starannie opisanych parametrów, takich jak poziom nasłonecznienia, zużycie energii, amplituda temperatur, ciśnienie atmosferyczne czy kierunek wiatru. Algorytmy w programie generują nietypowe formy przestrzenne zoptymalizowane pod względem środowiska i przeznaczenia budynku. Parametryzm to sposób na idealne dopasowanie projektowanych brył i wnętrz do ich przeznaczenia.

 

Estetyka i użytkowość

Prowadzący studio – dr Piotr Żabicki rozpoczął rozmowę pytaniem, czy szerokie możliwości parametryzmu względem estetyki mogą przełożyć się również na inne aspekty budowy. Bogdan Zaha przywołał projekt badawczy realizowany na Uniwersytecie Sztuk Stosowanych w Wiedniu, dotyczący semiologii parametrycznej.

 

W realizowanym przez nas badaniu skupiliśmy się na narzędziu obliczeniowym, które pozwala na prognozowanie zachowań ludzi – jak będą się przemieszczali i wykorzystywali projektowane przestrzenie. W skomplikowanych symulacjach wykorzystuje się szereg parametrów, mogących na pierwszy rzut oka wydawać się abstrakcyjnymi, jednak opierających się na rzeczywistych analizach – podsumował główny architekt bura ZahaHadid Ltd.

 

Zaha przyznał, że w nowoczesnych, geometrycznych formach projektowania widzi szanse na lepsze sprostanie problemom współczesnych społeczności. Nie uważa jednak, że rozwijające się technologie zmienią oblicze zawodu architekta, a jedynie udoskonalą go.

 

To architekci projektują budynki. Po prostu teraz robimy to skuteczniej i z większą świadomością. W przeszłości nasza praca oparta była o intuicję, zgromadzoną przez przodków wiedzę oraz metodę „zbuduj, wypróbuj i przetestuj”. Dzięki nowym narzędziom, prognozowaniu i symulacjom, można podejść do architektury inaczej, skrócić czas pewnych etapów pracy i osiągać dużo lepsze efekty – powiedział Bogdan Zaha.

 

Zapis wideo tej rozmowy można obejrzeć na stronie głównej Future Builders

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wywiad, Wywiad Z Architektem

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Opinie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera